Bir otomasyon projesi nasıl çizilmeli?

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Bir otomasyon projesi nasıl çizilmeli konu hakkında sizlerinde önerilerinizi öğrenmek isterim?

Ben çizmiş olduğum projeleri Eplan programında çok daha kolay ve hızlı çizebiliyorum.

Proje çizerken şunlara dikkat etmekteyim.

Pano imalatı ve sahada ilgili sistemin sorgusuz soalsız bir şekilde devreye alınması gerektiğini düşünmekteğim.

Bu şekilde yapılan projelerin işin sorunsuz ve hızlı bir şekilde devreye alınması ve maliyetlerin düşürülmesi konusunda büyük katkıları olduğunu düşünmekteyim.

Peki böyle bir projeyi hazırlamak için nelere dikkat etmek gerekmekte?

1-Projenin kapak sayfasının olması,

2-Projede kullanılan ürünlerin tanıtıldığı sembol listesi,

3-Projenin hangi sayfasında nelerin olduğu(içindekiler)

4-İmaltı yapılacak olan panonun özelliklerinin anlatıldığı özel bir sayfa(kısa devre akımı,IP korum değeri v.s.)

5-Proje içersinde bulunan şalt malzemeler(sigorta,termik, kontaktör v.s.) hangisinin kullanılması gerektiği.(Akım aralıkları, ürün kodu)

6-Klemens listeleri(Pano içersinde bulunan klemenslere sahada hangi ürünlerin bağlanacağı)

7-Kablo listeleri(Ana panoyla sahada bulunan ensrümanlar arasında çekilecek olan kabloların kodları, kablo kesitleri)

8-Klemes planlarının detaylandırılması(Ana pano ile klemens kutusu arasında çekilecek olan kablonun hangi damarlarının hangi klemnslere bağlanacağı,Klemens kutusundan sahadaki enstrumana bağlanacak olan kabloların kablo kesitlerinin, kodlarının ve hangi damarlarının her 2 taraftada nerelere bağlanacağının belirtilmesi)

9-Pano içersinde kulllnılacak olan bütün şalt malzemenin komple malzeme dökümü.

Konu hakkında sizlerinde yorumunuzu rica ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bütün bunlara ilaveten, Panoyu monte edenin zorlanmıyacağı, güvenlik tedbirlerinin alındıgı, montaj kolaylıgı oldugu bir sistem düşünülmeli derim Ayrıca, ben bu ponada calıssaydım, montajı nasıl yapabilirdim, zorlanırmıydım, proje müellefine rahmet okurmuydum gibi, vs. vs. sorularıda cevaplayınız...

Sayın Zeybek,

Pano montajı konusunda önerileriniz konusunda haklısınız.Pano montajıyla ilgili olarak montaj yapan arkadaşların montajı nasıl yapacağına dair kendi kendilerini sorgulamamalılar bu konuda sizinle hem fikirim.

Konuyla ilgili olarak detaylı bir ön görünüş çalışması yapmak gerekmekte.

Çizimleri yaperken ölçekli olması gerekmekte,

Bakırları nereye koyacayımızı hangi kesitte bakır bara kullanacağımızı pano içersindeki dağıtımı nasıl yapacağımızı bu çizimlerde ayrıntılı olarak göstermemiz gerekmekte.

Hatta baralardan beslenecek olan sigorta ve şalterlerin kablo bağlantılarının bile bu proje de gösterilmesi gerekmekte.

Bunlara ilave olarak imalatı yapılacak olan panonun birden fazla kolundan oluşması durumunda sevk esnasında ayrılma noktalarının nereleri olacağını da belirtmek gerekmekte.

Pano projesi hazırlaınrken;
1.şirkete ait özel kapak sayfası
2.proje de kullanılan kablolamalara yani kablo renklerine ait çizelge.
3.Panonun yerleşim planı,tasarımı
4.Panoya ait proje.(saha bağlantı elemanlarıyla-sensör+algılayıcı vs. açık şemasının olduğu)

içindekiler-firma reklamı-klemens listesi-malzeme listesi eğer ki müşteriye verilecekse özel olarak malzeme listesi klemens listesi hazırlanabilir bence gerek yok.Kendi şahsi fikrim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri