Otobanlardaki Güneş Enerjisi Panelleri

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
7bgNg5.jpg

Otobanlardan çevreye yayılan rahatsız edici trafik gürültüsünü azaltmak amacıyla kullanılan ses bariyerleri artık enerji üretecek.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları otoban ses bariyerlerini hem göze hitap edecek hem de güneş enerjisini soğuracak şekilde yeniden tasarladı.

Her biri yaklaşık 4*5 metre boyutunda olan rengarenk güneş panelleri şeklinde tasarlanan ses bariyerleri 1 kilometrelik otoyola döşendi.

Yapılan ilk denemelere göre 1 kilometrelik mesafeye döşenen güneş paneli ses bariyerlerinin soğurduğu güneş enerjisi yaklaşık 50 evin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.

Ayrıca elektrikli bir arabanın yaklaşık 900 000 km yol gitmesine yetecek kadar da güç kaynağı sağlıyor.İstenilen renkte ve çok düşük maliyette üretilebilen güneş panelleri hava bulutlu olduğunda bile verimli bir şekilde çalışıyor.

Hollanda hükümetinin 2030 yılına kadar sera gazı salımlarını % 40 oranında azaltacağı yönünde aldığı karar doğrultusunda araştırmacıların alternatif enerji kaynakları geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Alıntıdır.Kaynak:

Bilim ve Teknik,Aylık Popüler Bilim Dergisi, Ağustos 2015, Yıl 48, Sayı 573, Sayfa 11, Haberler, Otobanlardaki Güneş Enerjisi Panelleri.

Harika dusunceler muthis uygulamalar

Gunes enerjisinden elektrik enerjisi uretimi hayatimiz her noktasina giriyor ve girmeli de

Hammaddesi bedava cevreye zarari yok

Ahhh Ah yanlış ülkede doğmuşum ben bizim ülkemize bir sanayi devrimi lazım, bir ufuk açılması lazım, genç beyinlerin sesinin, fikirlerinin bu ihtiyar hükümet yetkilerinin dinlemesi lazım ama nerdeeeeee

Evet hocam ben de oyle dusunuyorum.
Ozellikle enerji sektorune bakis acim biraz daha farkli.bugun almanya otomotiv sektorunde guney kore telefon vb sektorunde cok fazla on plana cikmis ulkeler.biz de bunu elektrik enerjisi uretiminde yapabiliriz.yenilenebilir enerji sektorunde yok gibiyiz.oysaki her turlu imkanimiz var, gunes ruzgar vb.

Tabiki bunlarin olmasi yetmiyor.devletin tesvik etmesi reklam yapmasi bilinclendirmesi gerekiyor.

Akkuyudaki nukleerin reklami baya bi yapildi.keske ayni sekilde yenilenebilir enerji icin de yapilsa.

Evet hocam ben de oyle dusunuyorum.
Ozellikle enerji sektorune bakis acim biraz daha farkli.bugun almanya otomotiv sektorunde guney kore telefon vb sektorunde cok fazla on plana cikmis ulkeler.biz de bunu elektrik enerjisi uretiminde yapabiliriz.yenilenebilir enerji sektorunde yok gibiyiz.oysaki her turlu imkanimiz var, gunes ruzgar vb.

Tabiki bunlarin olmasi yetmiyor.devletin tesvik etmesi reklam yapmasi bilinclendirmesi gerekiyor.

Akkuyudaki nukleerin reklami baya bi yapildi.keske ayni sekilde yenilenebilir enerji icin de yapilsa.

Bizim yüz ölçümümüzün yarısı kadar olmayan Hollanda da bile bizim 5 katımız rüzgar gülü mevcut koşu yollarına döşedikleri insanların yere basma hareketi ile elektrik ürettikleri projelerini saymıyorum bile. Devlet eline almış bir nükleer bomba birbirlerine atıp havada kapmaca oynuyor.

bunu @c.berkan okusun da görelim :)
şaka bir yana.
güneş enerjisiine dünyanın en fakir ülkesi türkiyenin enerji ihtiyacından fazlasını sadece güneşten karşılıyorken bizde verim düşük diye sevilmez. sanki termik santraller çok verimli:)

Vah Türkiyem vah! Dış güçler yok iç güçler ile biz devamlı bunlarla uğraşırken (Devletin bütçesi bombalara,aşırı güvenlik amaçlı devamlı harcanırken,bakıyorsunuz ki elin oğlu atı almış Üsküdar'ı çoktan geçiyor),biz de bunlara ö.....ün trene baktığı gibi aval aval bakıyoruz.Yazık ki çok yazık..

Yani söylemek istediğim devletin bütçesi istenmeyen harcamalara heba olup da hiç gitmemiş olsa ülkemizin de dahil hangi devlet Erkanı veya devlet bedava güneş ve bedava rüzgar enerjisinden en kısa sürede istifadeyi düşünmeyi de hiç istemez.Elbette tüm devletler ister ama,varsa yoksa önce ülke emniyeti ve insanların hayatta kalabilmelerinin sağlanmasının bedeli,bu emniyetin bir bedelidir bu.Paralarımız bu yollara boşu boşuna yıllardır akıp da gidiyor.Yazık.

Toprak yüzölçümü uygun ve geniş,toprakları güneşi çok verimli gördüğü halde ne yazık ki Avrupa'ya ve diğer ülkelere kıyasla güneş enerjisi uygulaması en düşük yüzdede kalan bir ülke durumundayız.Mevcut istatisliklere göre.Bu acı bir gerçek,ne yazık ki.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,301
Kullanıcılar
450,136
Son üye
ugur ta

Yeni konular

Geri