Oltadan çarpılma

madman999

Üye
Herkese merhaba;

Arkadaşlar oltadan 25 kV gerilim geçebilir mi.. İletken 5.5 metre yükseklikte ve oltadan böyle bir çarpılma olayı yaşandığı söyleniyor. Bana çok mantıklı gelmedi.. Açıkçası oltanın yapım malzemelerini, 3-5 metrelik oltaların olup olmadığını ya da misinanın iletkenliğini kestiremedim. Olta ile 25 kV'a temas olsa ayakkabıların da herhangi bir faydası olmaz mı?

İyi çalışmalar herkese

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kamışın ıslak veya kuru olması farketmez. Karbon fiber kamışlar yıldırımlı havalarda kullanılmamalıdır. Karbon özelliğinden dolayı yıldırımı bir anten gibi çekerler. Aynı zamanda iletkendirler. Karbon fiber kamışların üzerinde yıldırımlı havalarda kullanılmamaları için uyarı yazıları veya işaretleri bulunur. Göl balıkçılığında kullanılan, 10 mt'lik karbon fiber kamışlar vardır. Yıldırım kamışa isabet ettiğinde ayağındaki ayakkabıya bakmaz. Kamış elinde patlar; sen de kamışla birlikte...

ayrıntılı bilgi için benjamin franklin'in uçurtma mevzusunu inceleyebilirsiniz.

Yıllar önce YG iletkenlerinin altından sisli ve yağmurlu bir günde elimde şemsiye ile geçiyordum, birden elimde karıncalanma hissettim ve gayri ihtiyari şemsiyeyi hemen yere attım, iletkenler 15-20mt yüksekte görünüyordu fakat yine de endüklenme oldu. Bence hiç hafife alınmaması gerektiren bir durum, elektrik bu ÇARPAR!

Yıllar önce YG iletkenlerinin altından sisli ve yağmurlu bir günde elimde şemsiye ile geçiyordum, birden elimde karıncalanma hissettim ve gayri ihtiyari şemsiyeyi hemen yere attım, iletkenler 15-20mt yüksekte görünüyordu fakat yine de endüklenme oldu. Bence hiç hafife alınmaması gerektiren bir durum, elektrik bu ÇARPAR!

Katılıyorum, şemsiyeye de gerek yok, yağmur sonrası nemli havada 380 kv altında saç diplerinde karıncalanma hissetmiştim :)

Çok dikkatli olmak lazım, bu işin şakası yok gerçekten. Bizler işin içinde olan insanlar olarak bile dikkatsiz davranabiliyoruz insanları da bilinçlendirmek lazım bu tip konularda

Yıllar önce okula giderken elimde şemsiye tren istasyonunda bekliyorum..saçımda hafif bir acı..
herhalde saçım semsiye dibindeki tellere takılıyor dedim.. sürekli devam ediyor..
şemsiyenin dibine baktım, kıvılcımlar tellerde atlama yapıyor,şok tabancası gibi küçük küçük şerareler..:)

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri