Nötr Toprak birleşirse

m-usta-fa

adlı üyemiz doğru söylüyor
ev tesisastında tek faz olduğu için en fazla 220 çarpılınılabilinir..

ancak sıfırlaama işi zaten genellikle sanayii de kullanılıyor
üç fazlı sistemlerde gelen notür uç toprakla birleştiriliyor ayrı bir toprak kablosu çekmemek için..

evde kullanılması bencede mantıksız ama yapılıyor...
mustafa adlı üyenin dediği gibi bencede faz notr yeri değiştiyse o
bundan daha büüyük tehlike

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tabiki tehlikeli nötür hattının gıtmesı fazın cıhazın notur ucuna kadar gelmesi demek tabı cıhaza zarar verebilir. Bu bıde topragı sıfırlanmışsa cıhazın govdesıde sebeke gerilimine maruz kakacaktır..

üstadım bu kadar düşünmeye hiç gerek yok hem dairede topraklama yok ise ve bizde kacak akımı en dogru sekilde kullanabiliriz.sıfırlamayı-kacak akım rölesini kullanabiliriz Nasıl mı?
*kacak akımı olması gerektiği gibi bağlarız faz-faz nötr-nötr topraklamayıda kacak akımın nötr girişini topraklama olarak bir kablo çıkabiliriz. böylece kacak akım tam anlamıyla görevini yapmış olur... kolay gelsin

hocam bu topraklamada tuz ve komur ılavesının ne gıbı artısı ve eksısı var

"evet haklısın üstad ama sonuçta herşeyin bir riski var.

ne alaka diyeceksiniz ama bu güne kadar şahsen tüplü şohbenden zehirlenip ölen duydum ama, elektrikli şohbenden çarpılan duymadım. Tabi bu bişey olmaz mantığı değil yanlış anlaşılmasın kontrol edilemeyen enerji güç değildir nitekim."

Şohben deyince ufak bir anımı anlatmka isterim.Bekarken bir arkadaşlar beraber bir evde kalıyorduk.Elektrikli şohbenimiz vardı.Şohben arada bir musluğa deymişken ve şohben hortumundan su akarken hafif hafif gıdıkladığını farkettim.Bizdeki önceki yaşayan aile elektrikçi çağırıp nötr toprağı kısa devre ettirmiş.Biz de sonradan farkettim hemen olayı düzelttim aynı şekilde çamaşır makinasına çarpıyormuş yer ıslak ve çalışırken.Allahtan rezistanslarda oluşan kaçak akımlar çok düşük olduğu için bugüne kadar kötü bir kazayla karşılaşmadık.

ark iyi geceler nötr hatı veya toprak hattı bir birinin görevini tamamlarmı ben geçenlerde denedim çalıştı acaba o nu otr denmı almışlar

nötr ve toprak birleştirildiğinde nötr de herhangi bir kopukluk olduğunda hem nötr de hemde topraklamada voltaj olur ve bu voltaj tam 220 değil daha düşük olabilir

arkadaslar notr ve toprak birleşebilir hepimizde biliyoruzki farklı topraklama sistemleri tn-c,tn-s,tn-cs şeklinde bu konuda yogunlasıp hareket edersek elektrik daha guvenli hale gelir onemli olan topragın ve notrun nerde birleştigi tabiki rastgele degil

teşekkürler bizleri aydınlattığınız için mustafa arkadaşıma katılıyırum

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri