Nötr Toprak birleşirse

Sayfa sayfa sıkılmadan okudum hepsi değerli bilgiler. Ebeveynimin evinde şöyle bir durum var: Şofbenden akan su, elimizde yara varsa, hafif iğne batar gibi acıtıyor. Evde kaçak akım rölesi var.Elektrikçiye söyledim ama şofbenlerde böyle dedi bitirdi meseleyi. Nötr toprak birleşmesi olsa kaçak akım rölesi devreyi keser. Bunu öğrendim. .Topraklama zayıf olduğunda sanırım kaçak akım rölesi devreye girmiyor ,Burda tek ihtimal topraklamanın zayıf ( ek yerlerinde zayıflık ya da toprağa gömülü yerde sıkıntı vs) olması olabilir mi?
Ha birde nötr toprak birleşmesi buzdolabının prizinde yapılmış olsa ve kaçak akım rölesi yok diyelim, nötr kopması durumunda şofben suyu o esnada elektrik çarpmasına vesile olur değil mi? Şimdiden herkese teşekkür ederim. Konu ne kadar eski olsada hala güncelliğini koruyan bilgiler.
Yara bulunan yerin elektriği erken hissetmesi şofben rezistansının değişmesi gerektiğine işarettir.
Nötr - toprak birleştirilmiş ve nötr arızası var ise şofben kazanının üst metal kapağına bağlı topraklama kablosu vasıtası ile nötrdeki dönüş fazı üst metal kapağa ulaşır. Bu şartlarda su akıtılırsa kazandaki su üst metal kapağa temas ile elektrik alacaktır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yara bulunan yerin elektriği erken hissetmesi şofben rezistansının değişmesi gerektiğine işarettir.
Nötr - toprak birleştirilmiş ve nötr arızası var ise şofben kazanının üst metal kapağına bağlı topraklama kablosu vasıtası ile nötrdeki dönüş fazı üst metal kapağa ulaşır. Bu şartlarda su akıtılırsa kazandaki su üst metal kapağa temas ile elektrik alacaktır.
Teşekkür ederim hocam.

Merhaba değerli kontolkalemi üyeleri,

Konuyla alakalı olarak bir sorum bulunmakta. Köyde bulunan bağ evine küçük bir güneş enerji sistemi kurdum. AKüden > inverter (12 V to 220 V), inverterdan da sisteme enerji alıyorum fakat inverterların çalışma prensibi olarak iki çıkıştan da faz gelmekte. Bu fazlardan birini nötr'e dönüştermek için topraklama yapmak gerekliymiş. Peki bu nötr topraklaması buhat topraklamasıyla aynı mı yapılmalı yoksa iki ayrı levha kullanarak ayrı ayrı mı yapılmalı? Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri