Mutfak Fırını Revizyonu

kaygısız

Usta Üye
Gazlı ve elektrikli ocağın fırınının elektrik anahtarı bozuldu. Modeli eski olduğundan aynı anahtarını bulamadım. Fırında 3 ayrı rezistans ve birde aydınlatma lambası var. Elektrik bağlantı şeması da üzerinde yapıştırılmış halde vardı. Fırın, ızgara ve grill adları ile rezistansar adlandırılmış. Taban rezistansı bir adet üst rezistans 2 adet. Bağlantı şemasında bir kaç değişiklikle 4 adet ışıklı anahtarı uyguladım. Şansıma termostatı sağlamdı onu kullandım. Sadece 2 adet ikili ışıklı anahtar için panelde 2 adet 22x32 dikdörtgen delik açıldı (arkadaşım sağolsun). Aliminyum olduğundan kolay oldu. Eskisinde fırının çalıştığını gösteren neon lamba vardı yerine ışıklı anahtar deliklerini açtığımdan izi kalmadı. Anahtarlar ışıklı olduğundan gereğide kalmamıştı. 1. anahtar aydınlatma lambası için 2.anahtar üst iç rezistans için 3.anahtar üst dış rezistans için 4. anahtar alt taban rezistansı için kullanıldı. Böylece bütün rezistanslar ve aydınlatma lambası ayrı ayrı kullanılabilir hale geldi orjinalinden daha fonksiyonel oldu.
Kullandığım malzemeler :
2 adet ikili ışıklı anahtar
12 adet soket kablo papucu
malzeme maliyeti yaklaşık 10 tl.

anahtarsoket.jpg

İhtiyacı olanlar deneyebilirler şema desteğide zaman bulursam verebilirim.

Şimdilik yeni talebinden kurtulmuş oldum :).

O anhtarların adisi var piyasada gerekli gücü geçirmeyebilir ömrü kısa olur.

Rezistanslar 600 vatlık uzun süre çalıştırır. İçinden çıkanın çeyreği kadar dayansa yeter.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri