Siemens 3TB40 Kontaktör Bağlantı Şeması

Isıtıcılarda bulunan termostatlar,genelde 10 amper civarındaki yükler için sorunsuz çalışabilir.Monofaze yük için bu güç 2,5 kW civarındadır.Termostat arızasını önlemek için,ana yükün bir kontaktör üzerinden geçirilmesi ve termostatla,kontaktör devresine kumanda edilmesi,tesisatın sorunsuz çalışması için önemlidir.Genelde,trifaze termostat uygulaması hiç olmadığından !,yükün,3-4 kW tan fazla olması halinde,beslemenin trifaze olması daha doğru bir seçimdir.Bu nedenle,trifaze ısıtıcı gücü büyük olan yerlerde AC1 sınıfı kontaktör ( devre akımına uygun ) kullanmak gerekir.Kontaktör kumanda devresine,seri olarak,bir çalıştırma anahtarı ve termostat bağlanır.
İşi yapmak için gelen elektrikçiye : Kullanacağı kontaktörün,AC1 çalışma sınıfında ! ısıtıcının gücünü karşılayıp/karşılamayacağını sormanız ve o bilgileri tahkik etmeniz yeterlidir.Ayrıca,tesisatta kullanacağı kabloların ısıya dayanıklı tip olduğunu da teyidettirmeniz gerekir.
Gayet profesyonelce cevap.Üç gündür internette aradığımı anlaşılır şekilde özetlemişsiniz.Aradığım böyle bir cevap idi.
Kendi mesajlarımı okudum da birbirine çelişkili gibi görünen yazılar var. Bu konuda üzgünüm. Ama sonuçta acziyetimi anladım. Sadece anahtarı ve tehlike oluşturan kabloları yeniden takacaktım. Daha ileri gitmeyecektim. Fakat işin mantığını da öğrenmem gerekiyordu. Mantığını da kavratmış oldunuz. Ne yazık ki çevremde sizin gibi değerli şahsiyetler yok. O yüzden beni anlamanız zor. Şimdi enaniyeti bir kenara bırakıpyakınıma "kardeş, bu iş beni aşar, ben bu fırına el sürmek istemiyorum ." diyeceğim. Bunu yaparken de sizden öğrendiğim bilgileri söyleyeceğim. Zira bu hali ile sadece malzeme değiştirmek, yenilemek işi çözmeyecek. Özetle tekrar trifaze çektirmek gerekecek. Zaman ayırdığınız için minnettarım.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gayet profesyonelce cevap.Üç gündür internette aradığımı anlaşılır şekilde özetlemişsiniz.Aradığım böyle bir cevap idi.
Kendi mesajlarımı okudum da birbirine çelişkili gibi görünen yazılar var. Bu konuda üzgünüm. Ama sonuçta acziyetimi anladım. Sadece anahtarı ve tehlike oluşturan kabloları yeniden takacaktım. Daha ileri gitmeyecektim. Fakat işin mantığını da öğrenmem gerekiyordu. Mantığını da kavratmış oldunuz. Ne yazık ki çevremde sizin gibi değerli şahsiyetler yok. O yüzden beni anlamanız zor. Şimdi enaniyeti bir kenara bırakıpyakınıma "kardeş, bu iş beni aşar, ben bu fırına el sürmek istemiyorum ." diyeceğim. Bunu yaparken de sizden öğrendiğim bilgileri söyleyeceğim. Zira bu hali ile sadece malzeme değiştirmek, yenilemek işi çözmeyecek. Özetle tekrar trifaze çektirmek gerekecek. Zaman ayırdığınız için minnettarım.
Burasi mesleki bilgi paylasim platformu.cok degerli ustalar var.her gun yeni biseyler ogreniyoruz..birilerine problemleri hakkinda yardimci olmak sorununu cozume kavusturmak guzel bir duygu..siz durust bir sekilde bu konularla hobi olarak ugrastiginizi belirttiniz ve arkadslar da hakli olarak duruma farkli acidan yaklasti..profilinizde elektrik ile ilgili bir ibare gorseydik eger o firininizi fabrika cikisi nasilsa tekrar o hale getirwcek cozumler ve oneriler gelecegine hic supheniz olmayacakti..soylemek istedigim su;ustunuze alinmayin eli pense tornavida tutan herkes elektrikcilik yapmaya calisiyor, bunun gibi bilinsizce yapilan mudahaleler sonucu yanginlar, is kazalari vs bir suru problem ortaya cikiyor..yazacak daha cok seyler var da isim cikti cikmak zorundayim))

Elektrikçinin işini elektrikçiye bırak diye boşuna söylemiyoruz. Herkes birbirinin mesleğini hafife alıp elektrikçiye gerek yok ben hallederim mantığıyla olaya yaklaşırsa sonu genellikle hüsran oluyor.
Isıtıcı devresinde Termostat kumanda devre elemanıdır, ısıtıcıya kumanda da örneğin;elektromanyetik anahtarla yani kontaktörle sağlanır.
Son olarak bilgi edinmek güzeldir buna lafımız yok ancak sağdan soldan edinme bilgilerle ehliyetsiz personel tarafından yapılan uygulamalar son derece tehlikelidir.

Son düzenleme:
Elektrikçinin işini elektrikçiye bırak diye boşuna söylemiyoruz. Herkes birbirinin mesleğini hafife alıp elektrikçiye gerek yok ben hallederim mantığıyla olaya yaklaşırsa sonu genellikle hüsran oluyor.
Isıtıcı devresinde Termostat kumanda devre elemanıdır, ısıtıcıya kumanda da örneğin;elektromanyetik anahtarla yani kontaktörle sağlanır.
Son olarak bilgi edinmek güzeldir buna lafımız yok ancak sağdan soldan edinme bilgilerle ehliyetsiz personel tarafından yapılan uygulamalar son derece tehlikelidir.
İşimi halledecek elektrikçi aradım. Bulamadım. Çeşitli servislere gittim, bayramdan sonraya gün verdiler. Şimdilerde sök tak işçiliği yapılıyor. Yani arızalı parçayı sök, yenisini tak, gönder gitsin. Tamirat deyince yüzünü buruşturuyorlar, kibarca olmaz diyeceklerine, bırakın, arkadaşlar bi bakıversin, gitmiş o, yenisini alın bence vs. diyorlar. Yani bağımsız ustalar gibi değiller. Teyzemin oğlu TV tamircisi. Yaz tatillerimi onun yanında geçirirdim. Bozuk cihazı tamir ettiği yetmez gibi arıza yapması muhtemel elemanları da değiştirirdi. Müşteriye arızanın neden kaynaklandığını, bundan sonra ne yapması gerektiği konusunda aydınlatıcı bilgi verirdi. Ekstra ücret de talep etmezdi. Prensibi şu idi: Aynı arıza için müşteri bana tekrar gelmesin.
Şimdi ne oldu? Uzun yazmaya gerek yok. Profil resminizden tecrübeli usta olduğunuz belli. Yazılarımdan değilde kelime dizilişinden ruh halimi tahlil edecek bir tecrübeli ustaya benziyorsunuz.

İşimi halledecek elektrikçi aradım. Bulamadım. Çeşitli servislere gittim, bayramdan sonraya gün verdiler. Şimdilerde sök tak işçiliği yapılıyor. Yani arızalı parçayı sök, yenisini tak, gönder gitsin. Tamirat deyince yüzünü buruşturuyorlar, kibarca olmaz diyeceklerine, bırakın, arkadaşlar bi bakıversin, gitmiş o, yenisini alın bence vs. diyorlar. Yani bağımsız ustalar gibi değiller. Teyzemin oğlu TV tamircisi. Yaz tatillerimi onun yanında geçirirdim. Bozuk cihazı tamir ettiği yetmez gibi arıza yapması muhtemel elemanları da değiştirirdi. Müşteriye arızanın neden kaynaklandığını, bundan sonra ne yapması gerektiği konusunda aydınlatıcı bilgi verirdi. Ekstra ücret de talep etmezdi. Prensibi şu idi: Aynı arıza için müşteri bana tekrar gelmesin.
Şimdi ne oldu? Uzun yazmaya gerek yok. Profil resminizden tecrübeli usta olduğunuz belli. Yazılarımdan değilde kelime dizilişinden ruh halimi tahlil edecek bir tecrübeli ustaya benziyorsunuz.
Hemde fazlasiyla;)

Evet yavuzdiyebiri kardeş haklısın. Her şeyin çivisi çıktığı gibi bu işlerinde çivisi çıktı. Geçmiş bayramlardan birinde akrabamızın evinde ziyaretimiz esnasında pronet gaz alarmı verdi telefonla da aradılar. Baktım set üstü ocağın dirseği çatlamış. Yer Bostancı ! Bir Allah'ın kulunu bulamadık. Ustayı bırak dirseği alacak yer yok alayı kapalı!
Birkeresinde de komşumun balkon anahtarı sigorta attırıyormuş elektrikçiye yalvarmış resmen bir anahtar için gelemeyiz demişler adam bana rica etti ezile büzüle !
Hele hele bir elektrikçiye kaçakakım arızam var deme kaytaracak yer arar !
Ülkemizde esnaf zanaatkarın durumu maalesef bu halde !

Son düzenleme:
"Birkeresinde de komşumun balkon anahtarı sigorta attırıyormuş elektrikçiye yalvarmış resmen bir anahtar için gelemeyiz demişler adam bana rica etti ezile büzüle !"
İşte bu cümle beni yansıtıyor. Kendi söküğümü dikmeye fırsatım olmadı. Nerede çetrefilli iş var Yavuz Hoca anlar bu işten diye beni aradılar. Bu da zamanla bende etiket oluşturdu. Ne yalan söyleyeyim, hoşuma da gitti. Genel olarak başkasının kurcalayıp yapamadığı ve başından savdığı işler beni buluyor. Yapamazsan çöpe at diye gaz verenler oluyor.
Burada Şerlok holms'un bir sözünü yad edeceğim. Ona soruyorlar, yaptığınız işten para almıyorsunuz, o halde sizi bu işe sevk eden ne? O da cevap veriyor. Benim ödülüm (ücretim) işin başarı ile neticelenmesidir.
Bu iş sayesinde çok cihaz tanıdım. Özellikle elektronik dalında... Para ile asla sahip olamayacağım çok değerli cihazlar geldi geçti elimden. Son olarak bir kasetçalar arızası vardı. Bu kasetçalar yüksek teknoloji ürünü. Tamir edememişler. adamcağız da atmaya kıyamıyor. Ben bir bakayım dedim. O kadar basit bir arıza idi ki! Arıza bile değil, Bakım gerektiriyordu. Sadece lastik tamburu sildim. Capstan milini yağladım. hepsi bu. Bunu nazara vermemin sebebi, böbürlenmek ya da "ben çok akıllıyım" görüntüsü çizmek değil. Yaptığım işi aşkla yapıyorum . İkincisi kasetçalar ve diğer audio sistemler ile çok fazla haşır neşir oldum. Yani bu iş mesleğim değil fakat mesleği olanlardan daha fazla cihaz tamir ettim. Bazı değerli cihazlar bana hediye edildi.(Ondan ümit kesmiştik gerekçesi ile)
Bir diğer husus. Kahvehanede ya da başka bir yerde vakit geçirmeyi sevmiyorum. Sohbet beceremiyorum. Ne futbol ne siyaset anlamam ve sevmem. (Futbolu seyirci olarak severim) Bu yüzden bu tamircilik işi bir nevi kendimi ifade tarzım. Yani sohbetimi tatsız bulanlara bu yönümü gösterip saygınlık kazanmak. Saygınlık konusunu umarım yanlış anlamazsınız. Toplumumuzda çok konuşana itibar ediliyor ve saygı gösteriliyor. Sohbet etmek için tüm siyasetçilerin ne zaman ne dediğini, ne demek istediğini; hangi futbolcunun hangi mevkide oynadığını, kaç asist yaptığını; hangi arabanın kaç model olduğunu, otomatik mi düz mü, kaç litere yaktığını vs. bilmem gerekiyor. Eh ben de o kadar yükün altına girmekten ise tamirat işini daha keyifli buluyorum. Şimdiye kadar çarpılmanın dışında bir aksilik yaşamadım. Bir bilene danışmayı hep önde tuttum. Bu sayede siz değerli şahsiyetler ile de tanışmış oldum. Yazdıklarınızı keyifle okuyorum. Futbol maçından daha heyecanlı geliyor.

Madem beğendiniz o zaman hemen aklıma gelen birkaç tanesini daha anlatayım:
Toplu konut şantiyesindeyken firmamızın bitirmiş olup teslim ettiği eski etap(bizim çalışmadığımız) binalarda çıkan arızalara gidiyoruz ustayla. Dairenin birinde kaçak var ve bizi fena zorluyor. Kaçağın olduğu linyeye ait buatı bulamıyoruz, usta kan ter içinde mutfak dolabını sökeceğim dedi söktük buat dolabın arkasında kalmış! bağlantılar buata resmen tepilmiş klemensi geç bant bile yok. Ekleri nizami yaptı enerji verdik röle yine açıyor usta sinirinden nerdeyse balkondan atlayacak :) dur dedim sakin ol şu kabloları bir çekiştirsene buatta nötr iletkeni kımıldamıyor. Gözüm direk aluminyum kornişe gitti gözle işaret ettim ustaya "yok artık" dedi :) perde indi kornişi söktük tam isabet ! kornişi sabitlerken vida dübeli yırtmış bizim nötr iletkenine yandan dalmış. Hiç unutmadığım bir gündü !
Yine arıza durumu şantiye şefi Hakan bey adam burnundan soluyor gitte sıkıntı neymiş bir bakıver dedi. Ustayla gittik adam kapıyı açtı yüzü kapkara :) 40 yıllık elektrikçiyim böyle dandik iş görmedim diye bağırıyor. Hayırdır abi sakin olda hele anlat bi durumu dedim. Sigorta arızalanmış bende değiştireyim dedim yenisini taktım yandaki sigortalara köprü attım hanımada sayaç sigortasını kaldır dedim. Sigorta kutusu yüzüme patladı dedi :) Abi dedim senin dairene 3 faz giriyor sen köprü attım diye kısadevre etmişsin dedim.Adam Hiç birşey demeden sigara yakıp evden çıktı :D

Madem beğendiniz o zaman hemen aklıma gelen birkaç tanesini daha anlatayım:
Toplu konut şantiyesindeyken firmamızın bitirmiş olup teslim ettiği eski etap(bizim çalışmadığımız) binalarda çıkan arızalara gidiyoruz ustayla. Dairenin birinde kaçak var ve bizi fena zorluyor. Kaçağın olduğu linyeye ait buatı bulamıyoruz, usta kan ter içinde mutfak dolabını sökeceğim dedi söktük buat dolabın arkasında kalmış! bağlantılar buata resmen tepilmiş klemensi geç bant bile yok. Ekleri nizami yaptı enerji verdik röle yine açıyor usta sinirinden nerdeyse balkondan atlayacak :) dur dedim sakin ol şu kabloları bir çekiştirsene buatta nötr iletkeni kımıldamıyor. Gözüm direk aluminyum kornişe gitti gözle işaret ettim ustaya "yok artık" dedi :) perde indi kornişi söktük tam isabet ! kornişi sabitlerken vida dübeli yırtmış bizim nötr iletkenine yandan dalmış. Hiç unutmadığım bir gündü !
Yine arıza durumu şantiye şefi Hakan bey adam burnundan soluyor gitte sıkıntı neymiş bir bakıver dedi. Ustayla gittik adam kapıyı açtı yüzü kapkara :) 40 yıllık elektrikçiyim böyle dandik iş görmedim diye bağırıyor. Hayırdır abi sakin olda hele anlat bi durumu dedim. Sigorta arızalanmış bende değiştireyim dedim yenisini taktım yandaki sigortalara köprü attım hanımada sayaç sigortasını kaldır dedim. Sigorta kutusu yüzüme patladı dedi :) Abi dedim senin dairene 3 faz giriyor sen köprü attım diye kısadevre etmişsin dedim.Adam Hiç birşey demeden sigara yakıp evden çıktı :D
Okurken keyif aldım desem keyifsiz yanları da var. Yani güler misin ağlar mısın babında. Fakat üslubunuz hoş. Size mukabelede bulunamazdım ama bulunduğunuz mecliste elime bir çay alıp sizi dinlemeye koyulurdum. Hem de büyük bir fincan. İbretlik hikayelere bayılırım.:)

O zaman devam :)
Evlendiğimin 2.günü şantiye şefi aradı Hakan acil şantiyeye gelmen lazım. Abi dedim dalga mı geçiyorsun yok oğlum iş durdu demircisi,kalıpçısı alayı bekliyor dedi. Sorun ne abi dedim, vinç'i yürütemedik dedi usta orda değil mi dedim burda vincin panosunu açtı p...nk çok karışıkmış bu deyip kapattı dedi :) Gittim herkes cenaze var gibi vincin dibinde :) operatör paneli arızalanmış, yürüyüş motorlarını enerjilendiren kontaktörleri buldum kontrol kalemiyle dışarıdan bastırıp 40m'lik vinci ittiriyormuş gibi yaptım :) işçiler bağrış içinde anaaaaa babooo şef'e bak ittiriyor koca vinci diye :) o kadar adamsınız utanın tek başına itiyorum koskoca vinci dedim şaşkın şaşkın bakıyorlar içinde olayı kavrayıp gülenlerde yok değildi hani :)
Birkeresinde de kule vinci 154kV hattın yanına kurmak zorunda kaldık şantiye şefine abi bu vincin geri 180 derece çalışmaması lazım operatör dalıpta dönerse yanarız iki tane limit switch koyayım dedim kızdı sinekten yağ çıkarıyoruz sen switch'ten miviçten bahsediyon dedi :) günlerden birgün operatör dalmış kalıpla hatta doğru dönmüş kalıp 154000V üstünde salınıyor operatör sabri abim olanca gücüyle bağırıyor Hakan diye :) ofisten zıplayarak çıktım! terse döndüğü için vinç pano kablosu vincin ağırlıklarına dolanmış pano düşmüş besleme fazının biri çıkmış. Panoyu düzeltip çıkan ucu şaltere bağlayıp enerji verdim. Operatör aşağı indi surat bembeyaz, şef ortalıkta yok !

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri