motorun eş değer devre parametreleri

ibrahatim

Üye
üç fazlı asenkron motorun etiketinde 7.5 hp 220 volt üçgen bağlı 50hz.997 d/dk yazılıdır.stator sargısının omik direnci Rs=0.6 ohm dur

boşta 220 voltluk 50 hz frekansta üç fazlı şebekeden hat akımı 10 amper ve toplam 270 watt çekmektedir

motorun rotoru kilitli iken 55 volt 50hz frekanslı 3 fazlı gerilim uygulandığında motor 21 amper akım çekmektedir ve güç 800 wattır.

motorun eş değer devre parametrelerini hesaplayabilen var mıdır acaba

boştaki bakır kayıplarıda hesaba katılacak.
acaba bunun nasıl olduğunu teorik olarak açıklarmısınız

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
220 V, üçgen bağlantı bilerek mi verilmiş?

Bu sorunun cevabı 1.5 sayfa sürüyor Elektrik makinaları 2 dersinin sorusu bu yani bizim okulda böyle sana yardımcı olmak isterdim ama yarın stajım var sabah 6.50 de kalkmam lazım yarına kadar kimse yardımcı olmazsa ben stajdan gelince yardım ederim iyi geceler :)

yardımcı olursan çok sevinirim kimse yardımcı olmaz galiba senin stajın bitince cvbını verirsen çok memnun olurum
------------------
uvwxyz o etiket değeri bilerek mi bilmiyorum ama makinanın etiketinde yazan değer

Son düzenleme:
şimdi ilk önce şunu bil bu tür sorular 2 aşamada çözülür 1. aşamada boş çalışma deneyinde yapılan işlemler 2.aşamada kısa devre (kilitli rötor) deneyinde yapılan işlemler.
1.AŞAMA : Boş çalışma deneyinde yapılan işlemler
Bulunması gereken değerler;
Ib:Boş çalışma akımı
Ie:Boş çalışma akımının bileşeni
Im:Boş çalışma akımının bileşeni
Xo ve Ro
Motor üçgen bağlı olduğu için faz akımı yani Ibf kök 3'e bölünecek.Ibf=10/kök3=5,77A
Uf=220 V (Faz gerilimi)
Şimdi Ie yi bulabilmek için boş çalışmadaki demir ve sürtünme kayıplarının toplamı bulunmalıdır.
Ie=(Pfe+Psürt)\Uf
Pb=(Pcuf+Pfe+Psürt)
Pbf=270\3=90W
Pcuf=(5,77)^2 ( 5,77 nin karesi demek :) ) x 0,6 = 20 W\f
90=20+Pfe+Psürt=90-20=70 W\f
Ie=70\220=0,31A
Ib^2=Ie^+Im^2 yani burada değerleri yerine koyduğunda Im=5,76A çıkıyor uzun uzun yazmadım artık :)
Ro=Uf\Ie=220\0,31=709,67 ohm.
Xo=Uf\Im=220\5,76=38,19 ohm.
2.AŞAMA : Kilitli rotor ( Kısa devre deneyi) yapılması gereken işlemler
Bulunması gereken değerler :
Xe,Xs,X2 ve R2
Ze=UK\Ik=55\21=2,61 ohm.
Re=Pk\Ik^2=(800\3)\(21)^2=0,6 ohm.
Xe^2=Ze^2 + Re^2 yine uzun uzun yazmıyorum değerleri yerine kouyduğunda Xe=2,54 ohm. çıkıyor.
Xe=X2=Xe/2=2,54\2=1,57 ohm.
R2 değerini bulabilmek için eşdeğer omik değerden Stator faz etkin direnç değerini çıkarmak gerekir.
R2=Re-Rs=0,60468-0,6=0,00468 ohm. Burada Re yi nasıl buldun diyecek olursan onunda hesaplamanın formülü var şimdilik yazmıyorum merak edersen söylersin onuda yazarım :)
Yapılması gereken işlemler bu kadar şimdi sıra devre çıkartamay geldi yani soruda istenen eşdeğer devre devreyi buraya dijital fotograf makinesinden çekip koymayı düşünüyorum :)
Anlamadığın bi yer olursa sor cevaplarım kolay gelsin :)

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim anladım şimdilik ama bunu bi kağıt üzerinde çözecem kendim bakıyım sorum olursa sorarım burdan sağol zaman ayırdığın için.bu arada stajı nerede yapıyosun

Sorunuzun cevabını veren, hesaplamaları ve formülleri gösteren excel dosyası ektedir. Gözden kaçırdığım ve hatalı olduğunu düşündüğünüz yerler için yorumlarınızı yazınız.

saygılar.

Ekli dosyalar

• motor esdeger devresi.xls
    42.5 KB · Görüntüleme: 9
merabalar. power factoru no load ve blocked rotor akımları cınsınden nası yazabılırız.yardımcı olursansız sevınırm.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri