Motorlar hakkında bir kaç soru

syklops

Üye
Merhaba arkadaşlar, motorlarla ilgili bir kaç amatörce sorum olacaktır yardımıcı olursanız çok sevinirim.

1-)Elektrik verince motor dönüyorsa, motorun milini çevirirsem elektrik elde edebilir miyim?
2-)Eğer ilk soru evet ise 0.25 kw 3000 d/d bir motoru 1500 devirde çevirirsem 0.125 kw elde edebilir miyim?
3-)Eğer 2.soru evet ise bu elde ettiğim enerjiyi akü veya benzeri bir şeye depolayabilir miyim?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Birinci soruya "hayır", dolayısyla diğerlerine cevaplamaya gerek yok,,,

Birinci soruya "hayır", dolayısyla diğerlerine cevaplamaya gerek yok,,,
buhar türbinlerindeki generatör olayı nasıl oluyor, mesela gaz türbinlerinde türbin kanatlarının dönmesi için ilk enerji generatöre elektrik verilerek türbin döndürülüyor, daha sonra sıcak gazlar sayesinde türbin stabilize oluyor.Ben o mantıktan yaklaştım.
Benim mantıktan gidersek ben motor yerine generatör mü kullanmam gerekiyor?

elektrikği üreten alternatör. onun dönmesi gerekiyor.

Merhaba arkadaşlar, motorlarla ilgili bir kaç amatörce sorum olacaktır yardımıcı olursanız çok sevinirim.

1-)Elektrik verince motor dönüyorsa, motorun milini çevirirsem elektrik elde edebilir miyim?
2-)Eğer ilk soru evet ise 0.25 kw 3000 d/d bir motoru 1500 devirde çevirirsem 0.125 kw elde edebilir miyim?
3-)Eğer 2.soru evet ise bu elde ettiğim enerjiyi akü veya benzeri bir şeye depolayabilir miyim?

aslında üretemezsin ancak eski motorlarda birkaç volt üretebilirsin.(artık mıknatisyetten)

motorun mılını kendı devrınde dondurursen motor genarator bolgesıne gecer ve uclarından gerılım elde edebılırsın ama onu devırınde dondurmen ıcın harcayacagın bır guc olmalı eretecegını harcarsınz...

arkadaşlar bir asekron motoru invertör sayesinde tam devrinde calıştırıyorm ama invertörden devrini düşürünce motor ısınıp termigi attırı yor burda sorun nerdedir nasıl cözerim bu işi ben

motorlar, 5 hz ınaltında calısdıgında ısınırlar. kendı pervanesı de sogutma ıcın yeterlı devrı bulamaz. bunu için, motorun kasnak, dişli vs tahrık yöntemlerınde daha yuksek devırle dönmesini saglayın.
Ayrıca uzun süre yavas devırde dönecekse, harici cebrı fanla sogutmaya calısınız..

generatör olorak kullanılan makinlar var ancak onlar ile elde edebilirsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,603
Kullanıcılar
450,605
Son üye
vuralaga

Yeni konular

Geri