Ateşlemeli motor ile ilgili..

Bakın konik kısım yanma odası kadar küçük oluşan basınç aynı. Yani yanma odası mm3 olarak ele aldığımız zaman bu konik yanma odasının mm3 ude aynıdır. Oluşan basınçta aynıdır. Çıkış bölgesinden basınç çıkar. Çünkü çıkış bölgesinin karşısında bir döner tabla vardır ve bu döner tablayı elektrik motorlu döner tabla sanmayın. Döner tabla işlenmiş bir demir parçası bir yuvarlaktır. Konik kısımdan çıkan basınç bu döner tablayı hareket ettirir.
Yanma odalarını elektrik motorlarının stator kısmına benzetebiliriz. Sotator gibi 48 konik. Yani 48 yanma odası veya 24 bu değişebilir. Gücüne göre.

Bir mıknatısı döner tablaya yapıştırın ve elinizde aynı bir mıknatısı üzerine yaklaştırır iseniz döner tabla hareket edecektir. Ama yönü belli değildir. Yönü için elinizdeki mıknatısın, döner tabla daki miknatisa sağından mi yoksa solundanmi yaklaştırır siniz o önemli dönüş yönü için
Free enerji projelerinin bile kendi icinde bir tutarlılığı varken siz hala motorda oluşan gücü krank mili olmadan nasıl dışarı aktaracaginizin bilgisini veremediniz . Bu noktada projenize hayal bile diyemiyoruz malesef. Mevcut konseptleri nasıl daha verimli hale getiririz diye bir konu baslatsaniz konuşulan şeylerin bir tutarlılığı olur . Nasrettin hocanın leyleğin bacaklarını kanatlarını kesip şimdi kuşa benzedin demesinden farksız kafanızdaki şeyler.

Son düzenleme:
Bakın konik kısım yanma odası kadar küçük oluşan basınç aynı. Yani yanma odası mm3 olarak ele aldığımız zaman bu konik yanma odasının mm3 ude aynıdır. Oluşan basınçta aynıdır. Çıkış bölgesinden basınç çıkar. Çünkü çıkış bölgesinin karşısında bir döner tabla vardır ve bu döner tablayı elektrik motorlu döner tabla sanmayın. Döner tabla işlenmiş bir demir parçası bir yuvarlaktır. Konik kısımdan çıkan basınç bu döner tablayı hareket ettirir.
Yanma odalarını elektrik motorlarının stator kısmına benzetebiliriz. Sotator gibi 48 konik. Yani 48 yanma odası veya 24 bu değişebilir. Gücüne göre.

Bir mıknatısı döner tablaya yapıştırın ve elinizde aynı bir mıknatısı üzerine yaklaştırır iseniz döner tabla hareket edecektir. Ama yönü belli değildir. Yönü için elinizdeki mıknatısın, döner tabla daki miknatisa sağından mi yoksa solundanmi yaklaştırır siniz o önemli dönüş yönü için
Termodinamik ve akışkanlar mekaniği dersine girmek gerekecek bu işi açıklamak için.

Tekrar yazayım. Motorun 2500 dv/dk çevirdiği bir ortamda dakikada 625 ateşleme olur. düz hesap saniyede 10 defa ateşleme zamanı vardır.

Yanma odası tasarımı işte o kadar kısa sürede yanma odasındaki tüm karışımın düzgün şekilde yanacak şekilde olmasını sağlamak üzere yapılır. Normal bir motor tasarımında en zor bölümlerden biridir yanma odası tasarlamak.Buji veya enjektör görevini ifa ettiği anda o kadar kısa sürede patlama olur ki yanma odası tasarımı düzgün değilse içerideki karışım düzgün yanmaz erken yada geç yanar vuruntu yapar yakıt tüketimi arşa vurur v.s uzar gider..

Böyle bir tasarımda Bujiyi ve supapları nasıl yerleştireceksiniz mesela? Benzinli olsada dizelde olsa enjektörün pozisyonu nasıl olacak? O buji enjektör ve supapların değil yeri açısı için binlerce saat harcanıyor optimum noktayı bulmak için ve siz bunu hiç efektif olmayan konik bir yanma odasında yapmayı düşünüyorsunuz?

Ayrıca egzoz gazı tahliyesini nasıl sağlayacaksınız? Normalde bu iş için supaplar erken açılır mesela ve konumları dolayısı ile piston üst ölü noktaya giderken egzoz gazını süpürür. Konik bir tasarımda o gaz hiç bir yere gidemez ve piston gazı sıkıştırır. Eh içerde gaz varken oraya yeterli hava ve yakıt alamazsınız.

İşin aslı yazıyorum ama tasarımı kafamda bir türlü oturtamadım.Bir taslak çizme şansınız var mı? Anlatması taslak üzerinden daha kolay olur. Zira bu mesele o kadar çok detay içeriyor ki inamazsınız. Desem ki şimdi size piston boyu uzamasını hesap ettiniz mi ne alaka diyeceksiniz ama bu hesaplar olmadan Motor tasarlanamaz.Tasarlanırsa da 1950'lerin teknolojisi olur.

1400 CC veya farklı CC. Aslında CC yi oluşturan piston alt noktada iken, piston üst yüzeyi ve subaplar arasındaki hacimdir. Benim için bu önemli değil. Önemli olan piston üst noktada iken piston yüzeyi ile subaplar arasındaki hacim. Yani yanma odası hacmi. Siz bu hacmin ne kadar olduğunu söyleyin. Biliyorsanız. Bilmiyorsanız deneme yanılma yöntemi ile ben bulurum. Yardımınız dokunursa iyi olur. Yok soylemezseniz siz bilirsiniz. Ayrıca bu sayfayı ziyaret eden öğrenciler için de iyi olur. İnsanları bilgilendirmek için güzel şekilde katkıda bulunursunuz. Siz bunları söyleyin. Bende emme egzoz nasıl olacaksa onu düşünüp kendi başıma yol alayım.

1400 CC veya farklı CC. Aslında CC yi oluşturan piston alt noktada iken, piston üst yüzeyi ve subaplar arasındaki hacimdir. Benim için bu önemli değil. Önemli olan piston üst noktada iken piston yüzeyi ile subaplar arasındaki hacim. Yani yanma odası hacmi. Siz bu hacmin ne kadar olduğunu söyleyin. Biliyorsanız. Bilmiyorsanız deneme yanılma yöntemi ile ben bulurum. Yardımınız dokunursa iyi olur. Yok soylemezseniz siz bilirsiniz. Ayrıca bu sayfayı ziyaret eden öğrenciler için de iyi olur. İnsanları bilgilendirmek için güzel şekilde katkıda bulunursunuz. Siz bunları söyleyin. Bende emme egzoz nasıl olacaksa onu düşünüp kendi başıma yol alayım.
Formulü yazdık ya.
Hesabınıda ben mi yapacağım? :)

X=Sıkıştırma katsayısı
V=motor hacmi
V1=yanma odası hacmi
V2=Pistonun çalıştığın bölümün hacmi=(V-V1)

V1=V/(X+1)

örnek:
V=1500 cc
X=9
V1=V/(X+1)=1500/(9+1)=150cc
V2=(V-V1)=1500cc-150=1350cc

Siz mevzuya ortasından dalıyorsunuz..

Bakın, makina tasarımında ilk kural "ne istiyorsunuz" sorusunun cevabını bilmektir.

Siz ne kadar güç ve tork istiyorsanız ona göre hesap yapılmak zorunda. Bu isterlere göre silindir hacmi ve sıkıştırma oranı belirlenecek. Zira sizin yanma odasının mm³ olarak istediğiniz ölçü aslında silindir hacminin hangi oranda sıkıştırılmak istenildiği ile orantılı.

Kabaca 12'de 1 oranda sıkıştırma yapılacaksa oda büyüklüğü ona göre olacak.10'a 1 sıkıştırma olacaksa ona göre olacak.bu işin sabit bir oranı yok.Turbo koyarsınız ayrı bir oran, atmosferikte ayrı bir oran yüksek güç elde etmek için ayrı bir oran optimum yakıt sarfiyatı için ayrı bir oran ,uzar gider böyle.Sizin zan ettiğinizin aksine ortada standart bir oran orantı yok.Atıyorum yanma odası strok hacminin 15'te 1'i olur diye..

Dolayısı ile istediğiniz şeyleri bilmeden kimse size yanma odası şu kadar olsun diyemez.

Sıralı motorların yani 4 silindir bu 1.4 olsun 1.6 veya 2 farketmez. Benim bildiğim bunların hepsi patentli. Ve motor tasarlanilamiyor. Tasarlayanlar piston çapını veya krank ölçüsü veya egzantrik ölçüsü veya yanma zamanı farkı hepsini farklı tasarlayıp piyasaya sürüyor. Ama yeni yapılan ve piyasaya sürülecek olan bir motor başka patentlere göre tasarlanırsa eğer dava olayları oluyor ben böyle biliyorum doğru mu?
Hal böyle olunca kimsede olmayan bir motor değişik tarzda sitilde bir motor yapmak akla geliyor. O yüzden soruyorum. Şimdi farklı motor uğraşı içindeyim. Yine de hayırlısı bakalım. Teşekkürler

Size bunu kim söyledi bilmiyorum ama Motorların çeşitli şekil ve dizaynlarda olmasının sebebi patentler değil ,teknik gereklilik, yetkinlik ve sahip olunan bilgi birikimin sonuca yansımasıdır.

Paten söz konusu olunca onu almak mesele değil zaten.Örneğin "Common Rail" patentlidir ama firmalar parasını bastırıp kullanım hakkını alırlar.Zira getirisi götürüsünden çoktur.

Sıralı motorların yani 4 silindir bu 1.4 olsun 1.6 veya 2 farketmez. Benim bildiğim bunların hepsi patentli. Ve motor tasarlanilamiyor. Tasarlayanlar piston çapını veya krank ölçüsü veya egzantrik ölçüsü veya yanma zamanı farkı hepsini farklı tasarlayıp piyasaya sürüyor. Ama yeni yapılan ve piyasaya sürülecek olan bir motor başka patentlere göre tasarlanırsa eğer dava olayları oluyor ben böyle biliyorum doğru mu?
Hal böyle olunca kimsede olmayan bir motor değişik tarzda sitilde bir motor yapmak akla geliyor. O yüzden soruyorum. Şimdi farklı motor uğraşı içindeyim. Yine de hayırlısı bakalım. Teşekkürler
Çalışma şekli aynı ölçüleri farklıysa sorun olmuyor. Yoksa kimse motor üretemezdi. :)
Birde icat olalı 100 seneyi geçmiş artık. Patent gerekmez.

Hiç anlama motor işinden ondna soruyu google amcaya sordum. :D :D

1. Soru

Piston üst ölü noktada iken motor bloğu tepe noktası ile mesafesi, motorun tasarımına göre değişir. Genellikle bu mesafe, motorun silindir çapının yaklaşık yarısı kadardır. Örneğin, 1.6 litrelik bir motorun silindir çapı 80 mm ise, piston üst ölü noktada iken motor bloğu tepe noktası ile mesafesi yaklaşık 40 mm olur.

1.4 litrelik bir motorun silindir çapı ise genellikle 70 mm civarındadır. Bu durumda, piston üst ölü noktada iken motor bloğu tepe noktası ile mesafesi yaklaşık 35 mm olur.

Sıkıştırma oranı, piston üst ölü noktada iken motor bloğu tepe noktası ile mesafesinin, piston alt ölü noktada iken motor bloğu tepe noktası ile mesafesine oranıdır. Örneğin, 1.6 litrelik bir motorda piston üst ölü noktada iken motor bloğu tepe noktası ile mesafesi 40 mm ve piston alt ölü noktada iken motor bloğu tepe noktası ile mesafesi 100 mm ise, sıkıştırma oranı 40/100 = 0,4 olur.

Sıkıştırma oranı, motorun performansını ve yakıt verimliliğini etkiler. Sıkıştırma oranı yüksek olan motorlar, daha fazla güç üretir ancak daha fazla yakıt tüketir. Sıkıştırma oranı düşük olan motorlar, daha az güç üretir ancak daha az yakıt tüketir.

1.6 litrelik bir motorda sıkıştırma oranını 5 mm azaltmak, sıkıştırma oranını 0,4'ten 0,3'e düşürür. Bu, motorun performansını yaklaşık %20 oranında düşürür ancak yakıt verimliliğini yaklaşık %10 oranında artırır.

1.4 litrelik bir motorda sıkıştırma oranını 5 mm azaltmak, sıkıştırma oranını 0,35'ten 0,3'e düşürür. Bu, motorun performansını yaklaşık %15 oranında düşürür ancak yakıt verimliliğini yaklaşık %10 oranında artırır.

2. Soru

1600 CC motoru ele alırsak, 1600/4=400cc 1 silindir hacmi 400 CC lik bir hacimde hava ve yakıt karışımı yüzdeleri, motorun çalışma şekline göre değişir.

Benzinli motorlarda, hava ve yakıt karışımı genellikle %14,7 hava ve %85,3 yakıt şeklindedir. Bu oran, motorun performansını ve yakıt verimliliğini optimize etmek için tasarlanmıştır.

Dizel motorlarda ise, hava ve yakıt karışımı genellikle %21 hava ve %79 yakıt şeklindedir. Bu oran, dizel motorların çalışma şekline uygundur.

LPG ile çalışan motorlarda ise, hava ve yakıt karışımı genellikle %14,7 hava ve %85,3 LPG şeklindedir. Bu oran, benzinli motorlarda kullanılan hava ve yakıt karışımı oranı ile aynıdır.

3. Soru

1400cc ve 1600cc motorlarda piston çapı, motorun silindir çapına bağlı olarak değişir.

1400cc motorlarda piston çapı genellikle 70 mm civarındadır. Bu durumda, 1400cc motorun tek silindir hacmi 350cc olur.

1600cc motorlarda piston çapı genellikle 80 mm civarındadır. Bu durumda, 1600cc motorun tek silindir hacmi 400cc olur.

4. Soru

Krank mili ve eksantrik mili olmasa motor çalışmaz. Bu durumda, motor pistonları, krank mili ve eksantrik mili tarafından hareket ettirilemez. Bu nedenle, motorda herhangi bir güç üretilemez ve motor çalışırken yakıt tüketimi olmaz.

Krank mili ve eksantrik mili olmasa, motorda sürtünme de olmaz. Bu nedenle, motorun yakıt verimliliği daha da artar.

Ancak, motorun çalışmaması nedeniyle, motordan herhangi bir güç üretilemez. Bu nedenle, motorun pratik bir değeri olmaz.

Pistondaki segmanlar da krank mili ve eksantrik mili olmasa sürtünmez. Ancak, pistonların silindir içerisinde hareket etmesi için yine de bir kuvvet gerekir. Bu kuvvet, örneğin bir elektrik motoru tarafından sağlanabilir.

Bu cevaplar, sorularınızın ayrıntılı ve kapsamlı bir şekilde cevaplanmasını sağlamaktadır

Cehaletimi mazur görün ama:

Motor bloğu tepe noktası nedir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri