Motor ve sürücü seçimi

Olotoris

Üye
Herkese merhaba hocalarım
1 ay sonra bir cnc yapımına başlayacağım bu yüzden tüm parçaları çinden getirtmeyi düşünüyorum maaliyet uygun olsun diye

Kafamdaki cnc gezer köprülü kompakt bir cnc
Kayış aktarmalı 3 eksenli olmasını planlıyorum ve bu cnc yi sorunsuz bir şekilde yapıp tecrübe edindikten sonra daha büyük versiyonunu yapmayı planlıyorum

Şu anlık çalışma alanını 40x60 z eksenini de 10 cm hareket alanının olmasını düşünüyorum
Cam kesimi içimi planlıyorum şu anda düz veya kavisli cam kafamda takılan şey motor ve sürücü seçimi
İlk olarak küçük olan versiyonda nema 17 ile drv8825 (cnc shield ile birlikte elimde 4 tane var şu an) düşünüyorum ancak burada kafama takılan şey camı kesmek için z ekseni yeterli baskıyı uygulayabilecek mi yani elması bağladıktan sonra belli bir kuvvet uygulaması lazım zemine
Bir de hızını nasıl hesaplarız acaba yani nema 17 ye kayış için kasnak alırken 20 mm veya 16 mm olması tahminimce hız faktöründe etkili olacak hangisini seçmem lazım hızlı olmasını istiyorum bir o kadar da hassas

Konuda çok acemiyim bir hatam varsa kusura bakmayın şimdiden çok teşekkürker
Bu arada düşündüğüm motor
TRY 55.79 | Nema 17 Step Motor 48mm Nema17 Motor 42 BYGH 2A 4-kurşun (17HS4801) motor 1 m Kablo 3D Yazıcı CNC XYZ için Motor
https://s.click.aliexpress.com/e/WVLKH7a
Torku daha yüksek diye 48mm tercih ettim

Şu anda kafamda nema 17, drv8825 ile sürülebiliyor diye biliyorum ancak ileride daha büyük düşündüğüm cnc de 23 düşünüyorum bu yüzden drv8825 yeterli kalacağını sanmıyorum bu yüzden 17 ye 8825 ile ileride 23 e geçtiğimde tb6600 düşünüyorum
tavsiyelerinizi bekliyorum çok teşekkürler

Son düzenleme:
Z ekseninde metrik saplama kullan. Motorlar için düzgün sürücü al. 6600 olmasa bile daha uygun sürücüler var. Ben nema17 motorla ve trapez 8mm millerle 1000mm/dk da ahşap kesebiliyorum. Boşta gezme 3000mm/dk dan sonra tıkanıyor. Hesabını buna göre yaparsın

Z ekseninde metrik saplama kullan. Motorlar için düzgün sürücü al. 6600 olmasa bile daha uygun sürücüler var. Ben nema17 motorla ve trapez 8mm millerle 1000mm/dk da ahşap kesebiliyorum. Boşta gezme 3000mm/dk dan sonra tıkanıyor. Hesabını buna göre yaparsın
Hocam bir tavsiye üzerine nema 17 yerine 23 kullanmaya karar verdim sürücüye de 6600 alacağım ne kadar benim için duygusal olsa da ileride başka sistemlerde kullanabilmek için bunlar daha mantıklı parçalar gibime geldi teşekkürler yine de
Müsait iseniz başka bir gönderim daha var cnc torna başlığının altında orada takıldığım bir hesap konusu var yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum
teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri