Step motor & Sürücü uyumu ve genel bilgi

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba, masaüstü cnc frezemin motorlarını biraz daha güçlendirmek istiyorum mevcut motorlarımın flanş boyutu nema 23. Aynı flanşa sahip daha güçlü ne kullanabileceğime dair araştırma yaparken şahin rulmanda iki motor dikkatimi çekti.

https://www.sahinrulman.com/step-motor/step-motor-nema-23-22nm

https://www.sahinrulman.com/step-motor/step-motor-nema-23-147nm

Bu iki motorun birbirinden farkı nedir? Bir tanesi 3 amper 2.2 nm tork, diğeri 4.9 amper 1.47 nm tork ve daha pahalı ama üzerlerindeki etikette watt değerleri aynı gözüküyor (12.6 watt). Step motorlar konusunda bilgi sahibi değilim o yüzden pek anlayamadım ama eklediğim iki motor arasında bir çelişki yok mu?

Daha düşük amper ile aynı gücü alabiliyorsam diğeri neden var? Gerçi voltaj değerleri belirtilmemiş. Motor sürücüm TB6600 bu sürücü ile ilk linkteki motoru kullanabilirmiyim? Ayrıca step motorlarda paralel bağlantı ile seri bağlantı arasındaki fark nedir hangi bağlantı neye göre tercih ediliyor? Sanırım bağlantıya göre motorun çektiği akımda değişiyor. Elimdeki sürücüye göre kullanabileceğim en güçlü motoru nasıl tespit debilirim.

Biri beni aydınlatırsa çok memnun kalırım, herkese kolay gelsin.

Merhaba, masaüstü cnc frezemin motorlarını biraz daha güçlendirmek istiyorum mevcut motorlarımın flanş boyutu nema 23. Aynı flanşa sahip daha güçlü ne kullanabileceğime dair araştırma yaparken şahin rulmanda iki motor dikkatimi çekti.

https://www.sahinrulman.com/step-motor/step-motor-nema-23-22nm

https://www.sahinrulman.com/step-motor/step-motor-nema-23-147nm

Bu iki motorun birbirinden farkı nedir? Bir tanesi 3 amper 2.2 nm tork, diğeri 4.9 amper 1.47 nm tork ve daha pahalı ama üzerlerindeki etikette watt değerleri aynı gözüküyor (12.6 watt). Step motorlar konusunda bilgi sahibi değilim o yüzden pek anlayamadım ama eklediğim iki motor arasında bir çelişki yok mu?

Daha düşük amper ile aynı gücü alabiliyorsam diğeri neden var? Gerçi voltaj değerleri belirtilmemiş. Motor sürücüm TB6600 bu sürücü ile ilk linkteki motoru kullanabilirmiyim? Ayrıca step motorlarda paralel bağlantı ile seri bağlantı arasındaki fark nedir hangi bağlantı neye göre tercih ediliyor? Sanırım bağlantıya göre motorun çektiği akımda değişiyor. Elimdeki sürücüye göre kullanabileceğim en güçlü motoru nasıl tespit debilirim.

Biri beni aydınlatırsa çok memnun kalırım, herkese kolay gelsin.

Nema 23 ün en fazla 3 nm olanını buluabilirsin oda çin malı olur ama etiket değerindeki 3 nm yi yakalayamazsın... Ben sana başka bir öneri vereyim. mevcut makinanda cycloid redüktör (zero backlash) kullan . bu redüktörü makinana ek bir aparat kullanmadan takabilirsin ama biraz pahalı bir ürün.
sana kendi tasarımım olan 1/5 oranlı cycloid redüktörüde önerebilirim... Tüm eksenlerde ve 4 ve 5 eksen uygulamalarında ve hatta robotik uygulamalarındada kullanacağın bir ürün... burdan bir fotografta atabilirim bugun...

Peki ben bu redüktörü kullandığımda hız olarak bir düşüş yaşarmıyım? Amacım şu seri üretim gerektiren bir iş var bu yüzden cihazımı biraz hızlandırmam gerekiyor. Mevcut motorlar ile bir yere kadar hızlandırabiliyorum sonrasında hassasiyet bozuluyor ve tork da düşüyor. Hatta bir seviyeden sonra motor hareket bile alamıyor vınlayıp kalıyor. Daha güçlü bir motor istememin nedeni makineyi daha yüksek hızlarda hassas bir şekidle çalıştırabilmek.

Siz redüktörünüzün fotosunu eklermisiniz, hatta fiyat konusunda da bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.

Peki ben bu redüktörü kullandığımda hız olarak bir düşüş yaşarmıyım? Amacım şu seri üretim gerektiren bir iş var bu yüzden cihazımı biraz hızlandırmam gerekiyor. Mevcut motorlar ile bir yere kadar hızlandırabiliyorum sonrasında hassasiyet bozuluyor ve tork da düşüyor. Hatta bir seviyeden sonra motor hareket bile alamıyor vınlayıp kalıyor. Daha güçlü bir motor istememin nedeni makineyi daha yüksek hızlarda hassas bir şekidle çalıştırabilmek.

Siz redüktörünüzün fotosunu eklermisiniz, hatta fiyat konusunda da bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.

Hız ve Tork ters orantılı ilişkilerdir. Motor değişimine gitmeden yani başka bir motor (servo motor gibi) kullanmadan hız ve torku aynı anda arttırman imkansız denebilir ; ama aynı motoru kullanma durumu var ise hız artsın istiyorsan tork dan vaz geçmelisin , tork istiyorsan da hızdan vaz geçmelisin. hız istiyorsan kaliteden ve hassasiyetden de ödün vermen gerekebilir çünkü rijit olmayan makinalarda hassasiyet sağlamak zorlaşır; ayrıca hassasiyet istiyorsan 4mm ve küçük çaplı freze uçlarındaki esnemelerde hassasiyeti çok olumsuz etkiler yani hızlı kesim yaparsan uç esnemeleri hassas kesim yapmana müsade etmez ve hızlı kesimlerde rijit olmayan torksuz motorlar dumura uğrar tüm VeVo Redüktör 1.jpegVeVo Redüktör 2.jpegkesim mahvolabilir. Ben bile kendi makinamda hızlı kestiğim bir rulman yuvasına rulmanı zor yerleştirebiliyorum... sığmıyor mesela yuvasına... o yüzden kendi makinamda kendi tasarımım ve üretimim olan cycloid redüktörü kullanacağım. Redüktörler genel itibari ile hız düşürmede kullanılır ama torku çok yüksek ve düşük devirli bir motorda hız arttırımı içinde kullanılabilirler. Cycloid redüktörlerin avantajı şu ki
- eksen kaçıklığı yoktur.
-boşluk yoktur yani konum ve açı kaybetmezler ,
- diş kırma derdi yoktur çünkü dişi yoktur.
-motoru kesinlikle yormazlar
- tek dez avantajı oldukça pahalıdırlar.
Ben bu ürünü yerlileştirdim, sonuçlarım mükemmele yakın , henüz seri imalatına başlamadım çünkü makinamı komple temizliğe aldım ve makinama talaşdan koruma aparatları ekliyorum, makina temizlemekden yoruldum ve arabaların içi bile talaş yığını haline gelmişti.
Ürünümü seri imalat sonrası yurt içine tanesini 750 tl den satışa çıkaracağım yurt dışı fiyatını açıklamayayım...
dediğim gibi hız tork kaybettirir , hassasiyet kaybettirir ayrıca bence hız ve hassasiyet istiyorsan 8mm çaplı freeze kullanmam gerekli ki o çapdaki freze de bile hızın yüksek olmamalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri