Step Motor ve Sürücü Seçimi

Bir projede kullanmak üzere nema 23 2.2 nm 3 amper motor ve DM542 Model sürücü (max akım 4,2a) almıştım nema 23 yetersiz geleceğini düşündüğüm için nema 34 4,5 nm 4.2 amper motor ile değiştirdim ancak sürücüleri henüz değiştiremedim DM542 nema 34 için yeterli gelir mi değiştirmelimiyim.

Motorlar direk kuplajlı olarak kullanılıyorsa "biraz" problem olabilir.
DM542 Max 48V kullanın diyor bu durumda akımı çok azaltamazsınız.
Olay tam limitte, ancak kullanılamaz değil. (Motorun datası varmı?)
Eğer redüksiyon varsa hiç problem olmaz.
Ancak 4.5Amperin Peak Akımı olduğunu RMS akımın 3.2A olduğunu unutmayın

kuplajlı kullanımın ne demek olduğunu bilmiyorum 24v dc güç kaynağı ile kullanacağım Rediksiyon yok 50 diş 4,5 cm boyunda triger dişli kasnak kullanılacak

Ekli dosyalar

• 86BHH80-Y420C-Y32B-1-1-700x1018.webp
    48.2 KB · Görüntüleme: 5
kuplajlı kullanımın ne demek olduğunu bilmiyorum 24v dc güç kaynağı ile kullanacağım Rediksiyon yok 50 diş 4,5 cm boyunda triger dişli kasnak kullanılacak
Her iki taraf 50 diş mi?
Ne kadar bir ağılığı çevirecek.
Hız?
24V az gelebilir vs.
Daha bir sürü soru gelebilir önce ne yapmak istediğinizi detaylı yazın

Her iki taraf 50 diş mi?
Ne kadar bir ağılığı çevirecek.
Hız?
24V az gelebilir vs.
Daha bir sürü soru gelebilir önce ne yapmak istediğinizi detaylı yazın

tam olarak bu makinayı yapıyorum tutkal süren bir makina yüke maruz kalmıyor hız olarak yine videodaki kadar olacak

evet çift taraf 50 diş kasnak x köprüsünün bağlı olduğu arabalar motorlar c köprüsü kendisi ortalama 15 kg

Tamam.
Netleşene kadar hiç birşey satın almayın.

Ağırlık ta yüktür, harket eden tüm parçaların ağırlığı gerekir, orlama veya tahmin olabilir, ancak ne kadar "doğru" ölçerek yaparsanız iş o kadar iyi olur. Geriye doğru düzeltmek çok pahalıya patlayabilir.

Max hızı, saatiniz ile veya telefon ile kronometre tutarak ölçebilirsiniz, .

Görüntüden 7 metre/dakika civarı çıkıyor. Ama doğrusu gerekli Z ekseni hızı? (vidalı mili fotoğraflayın), Hatvesi

Tezgahın boyutları?

Max hız ve ağırlık ortaya çıktıktan sonra, haraket için kullanılan dişli veya vidalı mile sıra geliyor.

Bu tezgahta ne kullanılmış fotoğraflayın
Kremayer dişli kullanılyorsa motoru direk veya 1:1 kuplajla bağlayamazsınız. Planet redüktör gerekir,

Son düzenleme:
Tamam.
Netleşene kadar hiç birşey satın almayın.

Ağırlık ta yüktür, harket eden tüm parçaların ağırlığı gerekir, orlama veya tahmin olabilir, ancak ne kadar "doğru" ölçerek yaparsanız iş o kadar iyi olur. Geriye doğru düzeltmek çok pahalıya patlayabilir.

Max hızı, saatiniz ile veya telefon ile kronometre tutarak ölçebilirsiniz, .

Görüntüden 7 metre/dakika civarı çıkıyor. Ama doğrusu gerekli Z ekseni hızı? (vidalı mili fotoğraflayın), Hatvesi

Tezgahın boyutları?

Max hız ve ağırlık ortaya çıktıktan sonra, haraket için kullanılan dişli veya vidalı mile sıra geliyor.

Bu tezgahta ne kullanılmış fotoğraflayın
Kremayer dişli kullanılyorsa motoru direk veya 1:1 kuplajla bağlayamazsınız. Planet redüktör gerekir,
Çalışma alanı ölçüsü Y 145 cm X105 cm Z ekseni olmayacak sadece 2 eksen çalışacak

X EKSENİ HAREKET SİSTEMİ
6MM Kayış 4 cm rulman görünütüsü
WhatsApp Image 2024-01-26 at 15.49.01.jpeg WhatsApp Image 2024-01-24 at 16.05.11.jpeg

Y Ekseni hareket sistemiWhatsApp Image 2024-01-25 at 14.19.09.jpeg
Ağırlıkları net hesaplayıp yazacağım

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-01-24 at 09.07.46.jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-24 at 09.07.46.jpeg
    414.9 KB · Görüntüleme: 13
AĞIRLIK HESABI

Y Ekseni hareketi için motor teker bağlantısı ve Z eksenin bağlantısı için 16 cm * 35 cm kalınlık 5 mm sacın ağırlığı 2,5 kg 2 adet toplam 5 kg

Y eksenine bağlı 2 adet nema 34 2,5 kg 2 adet 5 kg

X Köprüsüne bağlı motor ve tekerlerin bağlı olduğu parça 1,5 kg
nema 23 motor 1,3 kg
X ekseni 30*60 sigma profil 110 cm 1,7 kg
vidalar vs 1,5 kg Hareketli parçanın toplam ağırlığı 16kg

ancak sacda açılacak delikler sekil verilken eksilecek parçalrı hesaplamadım kullanılacak sacı toplam olarak aldım fazlasıyla
WhatsApp Image 2024-01-26 at 16.00.32.jpeg

Triger kasnağın çapı yaklaşık 4cm görünüyor.
Buna göre 1 turda ilerleme miktarı= 4x3,14= 12.56 cm= 0.1256 metre
Stepper motorları max hızı 2000 devir dakikada, torkunun en fazla olduğu devir 1000 RPM ortalama.

Motoru 1000 devirle çevirirseniz ilerleme hızı = 125 metre/dakika

Bu çok yüksek bir hız, 15 kez yavaşlatmanız lazım, yani redüktör oranı 1/15 olmalı veya en az 1/10 olmalı.
Planet tipi redüktör kullanmanız boşluk olmaması bakımından gerekir.

Bu size stepper motorun "normal şartlarda" çalışmasını sağlar, ağırlıktan ve ivmelenmeden dolayı aşırı yüklenme, step kaçırma olamz.
Eğer 1/15 redüktör kullanırsanız torkunuz 15 kat artar.

Netice olarak nema 23 motorlar bile yetrli olur. ancak siz elinizdekileri kullanmak isterseniz en azından Power Supply ınızı 48V ile değiştirin.

Planet redüktör biraz pahalı olabilir ancak işi doğru yapmak, sürekli problemle uğraşmaktan iyidir

Triger kasnağın çapı yaklaşık 4cm görünüyor.
Buna göre 1 turda ilerleme miktarı= 4x3,14= 12.56 cm= 0.1256 metre
Stepper motorları max hızı 2000 devir dakikada, torkunun en fazla olduğu devir 1000 RPM ortalama.

Motoru 1000 devirle çevirirseniz ilerleme hızı = 125 metre/dakika

Bu çok yüksek bir hız, 15 kez yavaşlatmanız lazım, yani redüktör oranı 1/15 olmalı veya en az 1/10 olmalı.
Planet tipi redüktör kullanmanız boşluk olmaması bakımından gerekir.

Bu size stepper motorun "normal şartlarda" çalışmasını sağlar, ağırlıktan ve ivmelenmeden dolayı aşırı yüklenme, step kaçırma olamz.
Eğer 1/15 redüktör kullanırsanız torkunuz 15 kat artar.

Netice olarak nema 23 motorlar bile yetrli olur. ancak siz elinizdekileri kullanmak isterseniz en azından Power Supply ınızı 48V ile değiştirin.

Planet redüktör biraz pahalı olabilir ancak işi doğru yapmak, sürekli problemle uğraşmaktan iyidir
Abi çok teşekkür ederim değerli katkılarından dolayı

Triger kasnak 4 cm abi kumpas ölçümü tahminin doğru şimdi biraz daha net bir video paylaşacağım
masa üzerindeki kağıdın ölçüsü 95 cm 65 cm mevcut sistem 95 cm yi yaklaşık 2sn de bitiriyor buna göre redüktörde kullanılmadığına göre motor devrini çok düşürmüşler diyebilir miyiz mevcut sistemde de hatalar var o zaman
Mevcut sistemde kullanılan program Win Pc-Nc light programdaki ayarları paylaşıyorum abi HIZ AYARLARI.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri