İlk defa cnc yapacağım

Olotoris

Üye
Hocalarım herkese merhaba
Uzun bir çabadan sonra parayı az çok toparladım ve sizden bazı şeyler hakkında yardım istiyorum
İlk olarak yapmak istediğim CNC den bahsedeyim :
CNC 30x50 ölçülerinde küçük bir cnc olacak ve amacı genel olarak cam kesmek olacak yani çok fazla bir güce ihtiyacımız yok aslında bir elin yere basabildiği kadar bassa yeterli oluyor
Şimdi düzenek için şu şekilde düşündüm
Nema 23 3 eksen kayar köprülü(sabit tabla yani :D) hareket alt destekli indüklenmiş miller üzerinde planlıyorum ve aktarma da kayış ile olsun diye düşünüyorum hız açısından

Benim burada sormak istediklerim
Motoru kaç mm seçmeliyim
Hangi sürücüyü seçmeliyim (6b6560 diye düşünüyorum)
Sigma profilin, milin genişliğini neye görer karar vermeliyim?
Kayışlar ve çarkları nereden alabilirim ?
Şu anlık 2500 TL param var tahminimce aşağı yukarı 4000 e yeterince sorunsuz bir cnc çıkar diye düşünüyorum 2500 ile sırasıyla hangi malzemeleri almalıyım ?( Ki geri kalan parayı biriktiresiye kadar gelen parçaları hazırlamaya başlayayım diye düşündüm
Fikirleriniz benim için çok önemlidir yardımcı olursanız sevinirim
Bu arada tabla MDF veya hdf olacak

Sabit köprü de yapabilirsin. Eğer ilk defa cnc yapacaksan köprü ayarı seni zorlar. Kayar tablalı yap. Kayış kullanma vidalımil kullan. Sana nema23 yeter

Sabit köprü de yapabilirsin. Eğer ilk defa cnc yapacaksan köprü ayarı seni zorlar. Kayar tablalı yap. Kayış kullanma vidalımil kullan. Sana nema23 yeter
İlk olarak yorumunuz için teşekkür ederim
Aynen zaten en çok zorlanacağım kısım köprünün ayarı kesinlikle ancak bunu yaptıktan hemen sonra 100x200 lük (yani bu ölçüye yakın )1 adet daha yapmayı planlıyorum bu yüzden kendimi hareketli köprü üzerinde geliştirmek istiyorum ne kadar zor da olsa bana gitmem gereken yolu söyleseniz bile çok yardımcı olursunuz çünkü baya bir araştırdım ancak şu gibi sorularıma yanıt bulamadım maalesef
şasedeki alt destekli milin kalınlığı ve yukarıda yazdığım sorular gibi

Bir de eklemeyi unutmuşum bu makinede sadece ilk başta spindle gerekecek bir durum var çünkü kesmek istediğim cam kavisli bir cam bu yüzden MDF yi spindle yardımı ile ona göre oymayı planlıyorum ondan sonra spindle ın işi bitiyor ( sadece 1 seferlik olduğundan belki başka bir cnc cide de yaptırabilirim bunda da kararsızım açıkcası
Yardımcı olursanız sevinirim
Anlatımında , konuşmamda hatam varsa affınıza sığınıyorum .

Rica ederim. Forumu karıştırırsan kendi yaptığım metal işlediğim cnc routerım ile ilgili bilgileri bulabilirsin. Bu konuda başlık açmıştım. Sana yeterli olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri