motor sizce yanmışmıdır?

sakarya83

Üye
1 kW civarında bir motoru yaklaşık 2 dakika çalıştırdım. Motordan bir duman geldiğini gördüğüm an hemen enerjiyi kestim. Bir daha da çalıştırmadım. ??? Sizce motor yanmışmıdır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
motor monofazemi trifazemi ?
ölçü aleti ile kontrol ettinizmi ?
motorda yük varmıydı ?

yanmış olabilir
yanmamış ta olabilir
hem yanmış hem yanmamış ta olabilir(kavrulmuş olabilir)

o çıkan duman içeride bir şeyler yandığını gösterir.
Yanan sargılar da olabilir.Motor kullanılırken içinde biriken toz yağ pislik gibi şeyler ısıyla yanıp duman çıkarmış ta olabilir.
Bunu anlamanın yolu ölçü aleti ölçtükten sonra,sağlam ise meger ile test etmektir.Meger yoksa seri lamba ile de test edilir.
Bu konu ile ilgili forumda bir yazı vardı.Yani meger ve seri lamba ile motorun kavruk olup olmadığını tesbit etmekle ilgili.
İnşaallah yanmamaıştır.

teşekkür ederim m-usta-fa
söylediklerini bi deneyim inşaallah yanmamıştır.
Motor boştaydı ve trifaze. 3x300V nominal geilimi vardı 3x220v gerilimle çalıştırmıştım. Birşey anlamadım.

3*300 voltluk motoru nereden buldun?
ayrıca 3*220 voltu nereden buldun.Sürücüden bulduysan,sürücü de gitmesin.
300 voltluk motora 220 volt verirseniz,aşırı akım çekip yanması normaldir.hemen kapatmanız,yanmama ihtimalini artırıyor.

Aşırı akım çekmesi normal değil. Çünkü motoru boşta çalıştırıyordum. Evet inverterle gerilimi verdim. İlk zamanlar iyi çalıştı.Ama bizim arkadaş inverterde bi ayar yaptı.Sonra bu oldu sanırım
3x300v luk motor bir ac servo motordu. Sadece besleme yaparak sabit hızda çalıştırmak istemiştik. Bana göre hiç bir hata olmaması lazım ama anlamadım

motorunuzun 1 kw olduğunu varsayalım.
1000 watt eder.Cosinüsq her iki işlemde de sabit olduğundan uğraşmayalım.
300 voltluk bir motor KABACA hesapla 1000/300=3,33 amper çeker.
bu motora 220 volt verirseniz motor yine 1000w lık güç vermeye çalışacak.1000/220=4,54 amper çeker.
Tabii motorun boşta olması ne gibi bir değişiklik yapar,tartışılır.

sayın sakarya

niçin ölçü aletiyle sargı dirençlerini ve sargılarla şase arasında kaçak olup olmadığını ölçmüyorsun...

motorlar bir defa dumanlar ikincisini asla dumanlamaz.
motorlar yanmaz ama yakılır.

bu motor yenimiydi yada yenimi sarımdan geldi vernik yanmasıda olabilir birkaç sefer başıma geldi en mantıklısı ölçmek.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,126
Son üye
itsnotmuchh

Yeni konular

Geri