Motor sağlamlık kontrolü?

Kol devresine In*0,58 ayarlı.
Ana kontaktor önüne mi yani.?
İnx0,58 nedir anlamadim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motor akımını 0.58 ile çarp.
Çıkan değer termik ayar değeri.
Motor kaç saniyede üçgene geçiyor?

Motor akımını 0.58 ile çarp.
Çıkan değer termik ayar değeri.
Motor kaç saniyede üçgene geçiyor?
3 sn abi..yalnız motor koruma salterini tam olarak nereye koyacagimi hala anlamadim.[emoji4]
Motor etiketi 14,2 amper.0,58 ile carptigimda 8.2 amper cikiyor..pensampermetre bagladim..üçgene geçtikten sonra tam devri aldiginda 17 ampere kadar cikiyor fazın biri.digerleri 13 amper.dolayısıyla benim siparis ettigim motor koruma 13-20 idi..yanlışlık mi var burda?tabi 17 amper ceken fazda baska cihazlarda bagli.

Son düzenleme:
Motor koruma şalteri,motor akımına ( 14,2 amp. ortada olsun ) uygun seçilir ve ana devreye konur..Motor koruması,kol devresi üzerinden ( 14,2 x 0,58 = 8,23 termiğin ortasında ! ) yapılır.Böyle durum için,ana devreye D tipi sigortada konabilir.Ancak,konduğu yerdeki kısadevre akımına uygun olması gerekir.Kendi trafonuz var ve özel bir tahrik ( mesela,şerit testere ) değilse,direkt start yapabilirsiniz.

Motor koruma şalteri,motor akımına ( 14,2 amp. ortada olsun ) uygun seçilir ve ana devreye konur..Motor koruması,kol devresi üzerinden ( 14,2 x 0,58 = 8,23 termiğin ortasında ! ) yapılır.Böyle durum için,ana devreye D tipi sigortada konabilir.Ancak,konduğu yerdeki kısadevre akımına uygun olması gerekir.Kendi trafonuz var ve özel bir tahrik ( mesela,şerit testere ) değilse,direkt start yapabilirsiniz.
Kendi trafomuz degil.makina kompresör..benim anlamadim motor akımı 14,2 amper olan bir devrede 8 amperlik motor koruma nasil koruma saglar.hemen atmazmi?..13-20 degilde 11-16 mi isteyim ?

Yıldız Üçgende,ana devreden 14 amp. geçerken,kol devresinden 8 amp. geçer.Ana devreye konmamasının se-
bebi,motor üçgene geçmez ( olan en sık arıza ) ve yıldızda kalırsa,ana devredeki 14 amperlik koruma cihazı
çalışana kadar,motor sizlere ömür.O nedenle,Y/Ü devrelerde koruma kol üzerinden yapılır.

Yıldız Üçgende,ana devreden 14 amp. geçerken,kol devresinden 8 amp. geçer.Ana devreye konmamasının se-
bebi,motor üçgene geçmez ( olan en sık arıza ) ve yıldızda kalırsa,ana devredeki 14 amperlik koruma cihazı
çalışana kadar,motor sizlere ömür.O nedenle,Y/Ü devrelerde koruma kol üzerinden yapılır.
O zaman ben motor koruma şalterini kaç amper aralikli olandan isteyim ustam

Anladım ustam saolasin..tesekkur ettim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ana kontaktör çıkışına 8 amp. değeri ortada olan termik,ana devreye 20 amp. D tipi 10 kA N otomat koyun.

Yazılarımı tekrar okuyun lütfen.Kol devresine 8 amp. lik termik koymazsanız,işiniz Allah'a emanet sayılır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,949
Son üye
mrterenky_

Yeni konular

Geri