Asenkron Motor Sağlamlığı

arkadaşlar 3 fazlı asenkron motorum war elimde sağlamlığını kontrol ederken önce yıldız veya üçgen bağlantılarını söküyorum. sonra u-v-w z-x-y uçları hangisi bilmeden kafama göre herhangi iki klemens arasını ölçüyorum değer okuduğum yerde ki değer ile diğer gezdiğim klemenslerde ki değerler birbirine yakın değerler ise motor sargıları sağlam dyorum ve butun klemenler ıle motor gövdesını ohm kademesınde ölçüyrm herhangi bir ohm artısı görürsem motor bozuk diyorum .... bu bıldıklerım doğru mudur acaba yanlışım warsa düzeltirmısınız ,, TEŞEKKÜRLER,,,,,

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ölçü aleti ile yapılan izolasyon testi her zaman sağlıklı sonuç vermez ; onun yerine izolasyon megeri ile ölçüm yapmalısın ; klemens kutusundaki köprüleri aldıktan sonra giriş veya çıkış uçlarından ( hangisi olduğu farketmez ) gövdeye izolasyon ölçümü yapmalısın . Sargı dirençlerini hassas direnç ölçen ölçü aletleri var onlarla ölçmelisin ; bu konuda multimetrelerin direnç ölçen kısımları sağlıklı sonuç vermiyor.

Son düzenleme:
Ölçü aleti standart olarak çogu zaman yeterlidir.
Ancak bazen küçük izolasyon problemi olan motorların arızasını tespit edemez.
9v pil enerjisi izolasyondaki kücük problemi tespit edilemez

İyi bir pensampermetre ve düşük voltajlı 35-40 V bir trafo ama gücü 2-3 kva olmalı bunu tespit etmekte başarılı olmaktadır.
Bobinlere sırayla voltaj uygulayıp pensampermetre ile akım farkları incelenir.

tamam arkadaşlar ama bnm gittiğim yol doğtu mu peki?

motorun klemenslerinden herhangi biri ile gövde arasında direnç değeri görürsem motor yanmış diyebilir miyim.????

tamam arkadaşlar ama bnm gittiğim yol doğtu mu peki?

motorun klemenslerinden herhangi biri ile gövde arasında direnç değeri görürsem motor yanmış diyebilir miyim.????

Evet std ölcüm olarak yapıklarınız dogru.
Bir motor bu testten gectiği halde calısmıyor,inverter korumaya geciyor yada sigorta attırıyorsa ileri testler uygulanır.

bahdiyar usta ben bir şey eklemek istiyorum ölçtüğün motor çift devirli ise bobinler kendi arasında da omaj gösterir...

çift devir nasıl olacak kı
nasıl anlarız onu

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri