motor kablo kalınlığı

chati

Üye
motorlar için 2.5 luk kablo çekmenin bir sakıncası var mı? (bugün birisi böyle birşeyler söyledi de)

2200W lık 3 faz bir motor var 20 m kablo boyu olcak. yanlış hesaplamadıysam 2.5luk kablo yetiyor. ama motorlar için 4lük kablodan aşağısını kullanmayız dedi.

bir sakıncası var mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ortalama 4,5 - 5 amper çeker. 20 mt. mesafede 4x2,5 kablo yeterlidir.

2.2 kw lık 3 fazlı bir motor ortalama 4 -5 amper civarı çeker ... 4x2.5 luk bir kablo ise 20 ile 25 ampere kadar taşır . yani sonuç olarak bu değerlere baktığında genelde gerilim düşümü de kaba taslak hesaba katılıp 4x 2.5 luk kablo kullanılması olabilir.

sen ne olursa olsun 4 lük kullan

biz asansorde 4 luk kablo hesapta kurtarmasına rağmen yönetmelik gereği 6 lık kullanıyoruz

Walla yukarıdaki gibi bir motor için bence 4'luk kablo çekmek sadece fazla masraf demektir.

2.3.kw lık bir motor

1.5mm2 kablo 16A taşıyo arkadaşlar.
2.5mm2 kablo 20-25A ===> Yeterde artar bile
4mm2 kablo 32A

Bence 2.5mm2 kullan, hiçbir problem olmaz.

Benim düşüncem ve uygulamalarım bu şekilde. Sonuçta karar sizin.

Görüşmek üzere...

Motor ve tüm yükler için excelde hazırlamış olduğum kesit hesabı dosyasını size gönderiyorum. Gerilim düşümü hesabı tek başına bir anlam ifade etmez akım kontrolüde yapılarak kesit tayin edilir. Motor devrelerinde 2,5mm2'den düşük kesit kullanılmaz. 4x2,5mm2 kablo uygundur vermiş olduğum dosyada verdiğiniz değerleri girdim. Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• MOTOR KESİT HESABI.rar
    7.4 KB · Görüntüleme: 374
Moderatör tarafında düzenlendi:
2,5 dan aşağı niye kullanılmasın, dene bakalım bir 4x2,5 u 0,18 kw motorun klemensine sokmayı, baya debelenirsin kardeş.
Akım ve mesafe ooranı ile ilgilidir, 2,5 lukdan aşağısı ile ilgili değilk, lütfen doğru bilgi verelim.
Yönetmelikte nerde yazıyor 6 lıktan aşağı kullanılmayacağı onuda ilk defa duydum

sn manta 38 motor devrelerinde 2,5mm2'den düşük kesit kullanılmaz kullanılmamalıdır anlamında yazdım cümleyi ve hiç bir yönetmeliği öne sürmedim ama şimdi onuda sunayım size ;
''Tek fazlı motorlar priz linyelerine bağlanabilir, 0,5kw'tan 3kw'a kadar ayrı bir hat çekilir''
Bu şu anlama gelir 0,5kw-3kw arası 2,5mm2 olmalıdır. 0,5 kw altında yönetmeliklere hesaplamalara uygun olacak şekilde ilave yük bağlanabilir ama linye kesiti 2,5mm2 olacak demektir.
Teknik açıdanda minimum kesitin 2,5mm2 olması en doğrusudur. Ekonomik açıdanda; mesafe arttıkça kesit zaten artacak, kısa mesafedeki 1,5mm2 ile 2,5mm2 arasındaki maaliyet farkıda komik kalacaktır.Motor bağlantısı içinde trifaze fiş ve priz kullanılır.
6mm2 kesitte yapı bağlantılarında kullanılması gereken minimum bakır kablo kesitidir. Saygılarımla...

2200W lık bir motor 4.5 veya 5 amper çektiği söylenilmiş amper hasabının nasıl yapıldığını anlatırmısınız

2200watt motorun etiket gücü ise verim bilgisi lazımdır. verim=Pçıkış/Pgiriş etiket değeri çıkış gücüdür yani mil gücü. Biz bu gücü elektriksel güç kabul edersek P=1,73xUxIxcosfi formülünden akımı çekeriz.Motor cosfi 0,8 kabulü ile
2200=1,73x380xIx0,8
I=4,2 A çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri