motor hız kontrol devresi için yardım

Daha önce paylaştığım devreyi denediniz mi. Oturup laboratuvarda deneyebilirsiniz. Benzetim programında çalıştığına göre pratikte de çalışmaması için bir neden yok.

Daha önce aynı konuyu başka bir mesajda sormuştunuz.

Tek yapmanız gereken son işlemsel yükseltecin ayakları arasındaki direnci değiştirmek. Direnç değiştiği zaman motor hızını kontrol eden sinyalin doluluk boşluk oranı ve dolayısıyla hızı değişir. Demek ki uzama ölçerin ("strain gauge") direnci değiştikçe motorun hızlanması ya da yavaşlaması isteniyor. Tek yapmanız gereken uzama ölçeri işlemsel yükseltecin olduğu ayağa yerleştirmek.

Eğer uzama ölçerin direnci de örneğin 0.06 Ω gibi çok küçük bir değerse WheatStone köprüsü kullanmak. Bu kadar basit.

kusura bakmayın tekrar konu açmak zorunda kaldım projenın süresi az kaldığı için ve sadece paylaşmış oldugum resimdeki devre var elimde sizin paylaştığınız devre hangisi

kusura bakmayın tekrar konu açmak zorunda kaldım projenın süresi az kaldığı için ve sadece paylaşmış oldugum resimdeki devre var elimde sizin paylaştığınız devre hangisi

Konu açmanız sorun değil. Gayet normal.

Paylaştığım devre bir önceki mesajımda paylaştığım devre :)

Eğer bu bağlantıya tıklarsanız Falstad devre benzetim programı ile devrenin nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Benzetim programını çalıştırmak için java çalışma ortamının (JRE) kurulu olması gerekiyor.

Allah razı olsun java kurulu değilmiş ondan göremedim devreyi :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri