motor hız kontrol devresi için yardım

ghost86_34

Üye
herkeze şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum

daha öncede konu açmıştım fakat hala istediğim devreyi yapamadım

elektrik elektronik müh. son sınıf öğrencisiyim proje olarak opamp ve mosfet kullanarak motorun ortalama hızını geçtiğinde led yanan motor hız kontrol devresi yapmak istiyorum fakat haftalardır istediğim devreyi bulamadım,
lütfen bilenler yardımcı olabilirmi

Sayın ghost86_34
istediğiniz devreyi hazır olarak bulabileceğinizi sanmıyorum, öncelikle motorun hızını takometre ile ölçmelisiniz, elde ettiğiniz değeri opampla karşılaştırıp ledi yakabilirsiniz. Mosfet ile motorun kontrolü gerçekleştirilebilir.

geçen sene de aynı projeyi başka bir arkadaş yaptı ve bu resimdeki devreyi kullanmış çıkışa mosfet ilave etmiş bu devreyi isis de denedim fakat motor ilk hızlanıp sonra sabit bir hızla dönmeye başladı girişdeki gerilim değerini arttırmama ragmen herhangi bir değişiklik olmadı siz ce bu devrenin malzemelerini alsam çalışırmı ve nasıl bir mosfet almalıyım, mosfeti nereye bağlamam gerekir?
bu devreyi çalışır hale getirdikden sonra girişini strain gauge ile kontrol edeceğim
v74jl.jpg

Mosfet seçimini, kullanacağınız motorun akım ve gerilimine göre seçeceksiniz. Mosfet için sürücü devresi de gerekli.

Motor kontrol devresi yapacağım demişsiniz ama tam olarak ne yapmayı istediğinizi çözemedim. Motor belli hızı geçtiğinde led yandı, sonra motor devri otomatik düşürülüp normale mi döndürülecek? Bunun pic kullanmanız şart. Ayrıca motor hızını ölçmek için takometre lazım(6-12 V ile çalışan küçük DC motorlar ile de takometre yapılabilir). Doğan İbrahim'in "PIC C ile motor kontrolü" kitabı var, bu konuda yardımcı olabilir.

Çalışıp çalışmayacağı konusunda şüpheleriniz varsa bread board'da deneyebilirsiniz.

yardımınız için sağolun hocanın istediği strain gauge ile motor hız kontrolu yapan ve motor ortalama hızı geçtiğinde kırmızı led yanan devre ve bunu opamp ve mosfet kullanarak yapacaksın dedı o yüzden pic programlayıp kullanmaya gerek oldugunu bilmiyordum

Hocam muhtemelen mcu kullanirsin. Entegre arayip bulup ugrasmaktan cok daha kolay olur diye dusunuyorum. Yanliz benim anlamadigim encoder tarzi bisey kullanmak serbest mi yoksa siz akima watta falan bakarak ozel i teknikle mi hiz olcumu yapmaya calisiyorsunuz? Encoder tarzi seyler serbestse isin kolay. Ama diger turlu akim ustunde olcumler yapilarak degisik bi.sistemse de ilginc olabilir.
Hangisi senin odev? Bir de motorun hizna mudahele etmek istiyor musun?
KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

benim projem basit olması gerekiyor çünkü 3.sınıf ödevi mosfet ve opamp kullanmak şartı ile nasıl olursa olsun önemli değil yeterki motoru hızlandırıp yavaşlata bileyim birde belirli bi hizdan sonra led yanacak 741 ile bu devre sizce yapılamazmı başka bir eleman mı kullanmam gerek yardımınız için sağolun. 10 ders alıyorum birde her dersde ödev veriyorlar hangi birini yetiştireceğim inanın bilmiyorum

1. dc motor hız kontrolü için hazır paket pwm entegresi ya da opamplarla yapılmış eşdeğer devre şart (araştırarak örneklerini bulabilirsin)

2. sürücü kartı için dc motorun yönünü ya da hızını ayarlamak için röle yardımlı H köprüsü gibi bir güç katı seçmen gerek bunun içinde mevcut tek paket sürücü entegreleri mevcut. sadece tek yön ise tek mosfet sürücü ve tek mosfet yeterli (motor gücüne göre değişebilir küçük bir motor olduğunu varsayarak)

3. devir ölçüm kısmı apayrı bir devre bu devre içinde gene opamplarla bir tasarım yapabilirsin ya da gene hazır entegre olarak frekans voltaj convertör entegresi kullanabilirsin

veya micro kontrolör kullanarak tüm bunların hepsini tek bir işlemci bünyesinde toplayabilirsin.

Daha önce paylaştığım devreyi denediniz mi. Oturup laboratuvarda deneyebilirsiniz. Benzetim programında çalıştığına göre pratikte de çalışmaması için bir neden yok.

Daha önce aynı konuyu başka bir mesajda sormuştunuz.

Tek yapmanız gereken son işlemsel yükseltecin ayakları arasındaki direnci değiştirmek. Direnç değiştiği zaman motor hızını kontrol eden sinyalin doluluk boşluk oranı ve dolayısıyla hızı değişir. Demek ki uzama ölçerin ("strain gauge") direnci değiştikçe motorun hızlanması ya da yavaşlaması isteniyor. Tek yapmanız gereken uzama ölçeri işlemsel yükseltecin olduğu ayağa yerleştirmek.

Eğer uzama ölçerin direnci de örneğin 0.06 Ω gibi çok küçük bir değerse WheatStone köprüsü kullanmak. Bu kadar basit.

1. dc motor hız kontrolü için hazır paket pwm entegresi ya da opamplarla yapılmış eşdeğer devre şart (araştırarak örneklerini bulabilirsin)

2. sürücü kartı için dc motorun yönünü ya da hızını ayarlamak için röle yardımlı H köprüsü gibi bir güç katı seçmen gerek bunun içinde mevcut tek paket sürücü entegreleri mevcut. sadece tek yön ise tek mosfet sürücü ve tek mosfet yeterli (motor gücüne göre değişebilir küçük bir motor olduğunu varsayarak)

3. devir ölçüm kısmı apayrı bir devre bu devre içinde gene opamplarla bir tasarım yapabilirsin ya da gene hazır entegre olarak frekans voltaj convertör entegresi kullanabilirsin

veya micro kontrolör kullanarak tüm bunların hepsini tek bir işlemci bünyesinde toplayabilirsin.

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim dediklerinizi araştıracağım

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri