Kumanda devresi çiziminde yardım

Ben 10.sınıf kumanda ve kontrol öğrencisiyim ve hocanın verdiği ödevde bir soruda takıldım yardım ederseniz çok mutlu olurum
devrenin normu İEC normuna göre çizilecektir
Her motor ayrı start ve stop butonu ile çalıştırılıp durdurulacaktır.• Hiçbir motor kendinden önceki motor çalışmadıkça çalışmayacaktır yani birinci motor çalıştırılmadıkça ikinci, ikinci motor çalışmadıkça üçüncü motor çalıştırılamayacaktır.• Bir motorun aşırı akım rölesi atarsa kendisi ve sonrasındaki tüm motorlar duracaktır
Ben bu devreyi yapamadım lütfen yardımcı olurmusunuz

Soru eksik. Soruyu düzeltip kendiniz yapabildiğiniz yere kadar yapın. Yapamadığınız yerde yardım isterseniz yardım eden olması muhtemeldir.

Soru kitapta yazıldığı gibi yazdım ben burda takıldım çünkü soruda, hiç bir motor kendinden önceki motor çalışmadan çalınmayacaktır diyor napıcağımı anladım yardım edin lütfen

Ekli dosyalar

• 20231216_164515.jpg
    20231216_164515.jpg
    112.4 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Termik, stop, start, kontaktör sırasında bir motor kumanda devresi çiz.
Aynı faz ve nötrden beslenen 2 tane daha aynı devreden çiz.
1. 2. Ve 3. Motor oldu.
2. Motor devresine 1., 3. Motorun devresine 2. Motorun kontaktörünün NO kontagini koy.

Olmuş mu hocam devre çizimi konusunda çok kötüyüm

Ekli dosyalar

• 20231216_174912.jpg
    20231216_174912.jpg
    114.7 KB · Görüntüleme: 23
orn.jpeg

Ekli dosyalar

• ORN.CAD
    4.8 KB · Görüntüleme: 2
hocam güç devresini nasıl çizicem bunun bu şart işleri karıştırıyor Bir motorun aşırı akım rölesi atarsa kendisi ve sonrasındaki tüm motorlar duracaktır. bu şartta var

O şart kumanda devresi ile saglaniyor, güç devresi ile ilgisi yok.
3 adet motor rst faz, her biri icin termik kontakları, K1-3 kontaktorlerinin kontaklarindan gecip motor sargi uclarina bağlanacak.
Herşeyi dışarıdan beklemeyin. Ne yapıldığını anlamaya çaba gösterip devamını getirin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri