Motor faz koruma rölesi yapımı

Mehmet bey ve Serkan bey öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim vermiş olduğunuz devreleri breadbord üzerinde çalıştırdım devreler çalışıyor fazların sırası yanlış olduğunda veya herhangi bir faz kopuk olduğunda devre görevini yapıyor sorun şu ki devrede bir asenkron motor bağlı olduğunda ve herhangi bir fazı kapattığımda yani motor iki faza düştüğünde devrelerin ikiside görevini yapmıyor , bu durum bir faz koptuğunda diğer fazlar tarafından motorun içindeki sargıdan geçerek kopan fazı tamamlamasından dolayı olduğunu düşünüyorum bu sorunu aşamadım malesef.
Motor bağlı ve 1 faz yok iken, bağlanmayan fazdaki voltajı ölçermisiniz.

Mehmet bey ben bir devre daha buldum ve uyguladım bu sefer breadbord değilde pcb üzerine baskı devre yaparak çalıştım şemayı aşağıya ekliyorum bu devre daha stabil ve kararlı çalışıyor fazların sırası değiştiği zaman start vermiyor fazlardan biri kesildiğinde röle bırakıyor ta ki motoru devreye alana kadar ne zaman motoru devreye alıp start veriyorum ve fazlardan herhangi birini kesiyorum devre çalışmaya devam ediyor aşağıya bir kaç video ekliyorum bir fikir verirseniz sevinirim , iyi çalışmalar. bu arada siteye video yüklenmediği için videoları yükleyemedim.
1531452960159.jpg
WhatsApp Görsel 2023-12-20 saat 13.48.57_6db51c46.jpg
WhatsApp Görsel 2023-12-20 saat 13.48.57_8136c999.jpg

Kolay gelsin,
Dikkatli bir inceleme fırsatınız olursa, her iki devreninde aynı olduğunu göreceksiniz, (çok basit, sonucu etkilemeyecek farklar dışında).

1 fazı kestiğinizde motor "dönmeye devam ediyor" dediniz. söz konusu uçtaki voltajı ölçebildiniz mi?

Fazın biri kesildiğinde diğer fazdaki akımların artması gerekir.
Bunun için birşeyler yapılabilir, ancak ilk başlarda söylediğim gibi, basit bir devreden alınabilecek "verim" kısıtlı oluyor.

Kolay gelsin,
Dikkatli bir inceleme fırsatınız olursa, her iki devreninde aynı olduğunu göreceksiniz, (çok basit, sonucu etkilemeyecek farklar dışında).

1 fazı kestiğinizde motor "dönmeye devam ediyor" dediniz. söz konusu uçtaki voltajı ölçebildiniz mi?

Fazın biri kesildiğinde diğer fazdaki akımların artması gerekir.
Bunun için birşeyler yapılabilir, ancak ilk başlarda söylediğim gibi, basit bir devreden alınabilecek "verim" kısıtlı oluyor.
evet bu voltajı ölçtüm , normalde bütün fazlara 220volt gelirken kesilen faz 180 volta düşüyor. diğerleri 220 devam ediyor , normalde motor bağlı olmadığında sorunsuz çalışıyor , aslında yapmak istediğim basit ama verimli bir devre :)

Tamam, 2 yol denenebilir,
1. Fazlardan çekilen akımı ölçmek, bu doğru ancak zahmetli bir yoldur 3 adet akım trafosu ve komparatör devresi kullanmak gerekir.
2. Voltaj detektör devresi, bu nisbeten kolaydır, bununla ilgili basit uygulamaları yazarım.

teşekkür ederim Mehmet bey bu arada ben istanbul perpadayım siz neredesiniz eğer yakınsanız bir çay içmeye beklerim tanışmış oluruz .

Piyasada kullanan faz koruma rolelerinde nasıl bir yol izlemisler acaba merak ettim.

Bir kaç görsel bakayim varsa inceleyelim.

Bulabilirsem bir faz koruma rölesi söküp inceleyelim.

teşekkür ederim Mehmet bey bu arada ben istanbul perpadayım siz neredesiniz eğer yakınsanız bir çay içmeye beklerim tanışmış oluruz .
Teşekkürler ben Ankaradayım, inşallah bir fırsat olur.
Bende üstad @serkan_48 kadar piyasadakileri merak ediyorum, birçoğunda düşük voltaj uyarısı/kesmesi yok.

Aşağıdaki devreyi deneyin. Sadece tek bir fazda çalıştırabilirsiniz. veya tek başıma deneyebilirsiniz (tabi sadece deneme amaçlı yoksa 3 fazada lazım) Taktığınız fazın voltajını kesin. Ayarlı bir imkan varsa....

Be devre, voltaj 200V altına indiğinde, zenerin iletimi kesmesi ilkesine dayanıyor.

Daha sonra tam voltaj ayarı için zener voltajı değiştirilebilir.

phase1.png

Son düzenleme:
Teşekkür ederim Mehmet bey bu durumda zeneri devreye bu şekilde eklemem doğru olur sanırım.
Screenshot_2.png

Teşekkür ederim Mehmet bey bu durumda zeneri devreye bu şekilde eklemem doğru olur sanırım.Ekli dosyayı görüntüle 103967
Girişteki dirençleri bu şekilde bağlarsanız "Voltaj bölücü" olur, bu şekilde dirençleri koymayın (R4, R5, R6)
Paralel kondansatörleri daha sonra monte edebilirsiniz, burada faz sırasına bakılacağı için AC sinyalin olması gerekiyor, daha sonra filtre amaçlı, düşük bir değeri osilaskop ile bakarak koyabilirsiniz.
Tek bir faz için deneyebilirsiniz.
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,282
Kullanıcılar
450,113
Son üye
GULHAN00

Yeni konular

Geri