Motor Devri Ölçmek İçin Program Yazmam Gerekiyor

fth1903

Üye
İyi günler.

DC Hub Motorun hızını ve devir hesabını yapıp lcd ekrana yansıtmam gerekıyor .
bunu mil üzerine delikli bir çark yerleştirip, optik sensör aracılığı ile bu delik her geçişinde bir potansiyel fark oluşturmasını istiyorum ve her oluşan potansiyel fark arasındaki süreleri hesaplayarak motorun dakikada yada 30 saniyede kaç devir döndüğünü hesaplayacağız.

bunun için enkoder kullanacağım. biraz araştrdım ve bu forumda da bir konu açtım mtoor bölümüne

https://www.kontrolkalemi.com/forum...sayısı-Ölçme-devresi-yapmak-İstiyorum.118275/

şimdi asıl mesele şu, anlattığım şekilde bir sistem kursak ve oluşan her sinyal arasındaki süreyi pic ile hesaplayarak motorun devrini ölçebilir miyim ?

Fazla bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.
Yanlışım varsa düzeltin lütfen :) :)

mantık olarak devir sayıcılar devir/dakika olarak çalışır daha önce verdiğim site linklerinde uygulamalar yazılımları ile birlikte olması lazım.kolay gelsin.iyi çalışmalar.

Bellibir süre aralığında, encoderden gelen sinyali sayın.
Sonra orantı kurarak dakikadaki sinyali bulun.

Misal:
100 milisaniye aralıklarla, gelen sinyalleri sayıp 15 buldunuz diyelim.
1 sn = 1000 ms yani 100ms nin10 katı 15*10=150 sinyal saniyede geliyor demektir.
bunu 60 ile çarpıp dakikadaki devir 150*60=9000 devir/dakika bulunur.

100 ms aralıkla sinyal saymak için zaman kesmesi (time interrupt) kullanabilirsiniz.

Bellibir süre aralığında, encoderden gelen sinyali sayın.
Sonra orantı kurarak dakikadaki sinyali bulun.

Misal:
100 milisaniye aralıklarla, gelen sinyalleri sayıp 15 buldunuz diyelim.
1 sn = 1000 ms yani 100ms nin10 katı 15*10=150 sinyal saniyede geliyor demektir.
bunu 60 ile çarpıp dakikadaki devir 150*60=9000 devir/dakika bulunur.

100 ms aralıkla sinyal saymak için zaman kesmesi (time interrupt) kullanabilirsiniz.
Teşekkür ederim programı yazdığımda buraya da atacağım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri