DC Hub Motor Devir Sayısı Ölçme Devresi Yapmak İstiyorum

fth1903

Üye
Merhabalar.

DC hub motorun devir sayısını ölçen bir devre yapmak istiyorum ve bunun için 2 gündür araştırma yapıyorum.
Bir optik sensör ve delikli bir disk aracılığı ile PIC üzerinden hesaplama yapmayı düşünüyorum ve kafama takılan bazı sorular var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Delikli diskin delikli kısmı sensörün önünden her geçişinde encoder ile sinyal üretmeyi ve üretilen bu sinyallerin zamanlarını hesaplayarak devir sayısını bulmayı hedefliyorum ancak kullanmam gereken encoder hakkında hiçbir bilgi bulamadım .

ve bu encoderi nasıl kullanacağımı pek fazla bilmiyorum.

Yardımcı olursanı çok sevinirim , iyi günler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
optik çatal encoder denir kodunu anımsamadım, hazır bulabileceğin gibi kendin de yapabilirsin eski arızalı mouse un varsa onun orta tekeri aynı mantıkta çalışmakta ;) eski toplularda bu devreden 2 adet bulunurdu.
https://tr.aliexpress.com/item/Chea...or-for-Intelligent-small-car/32778086309.html
20120817_105740.jpg

merhaba nysia kullandığın resim gönül yorgunu adlı üye ile aynı olmuş.

sayın fth1903 enkoderi mi kendiniz yapmak istiyorsunuz.

sayın fth1903 enkoderi mi kendiniz yapmak istiyorsunuz.
Hocam olayı şöyle anlatayım bi proje içindeyim ve benim DC hub motorun hızını ve devrini ölçüp lcd ekrana yazdırmam gerekiyor.
bende biraz araştırma yaptım ve en uygun bu şekilde yapabileceğime karar verdim.
Anlattığım gibi delikli bir çarkı optik sensörün arasına koyarak delik her geçişinde sinyal ürettireceğiz ve bu sinyallerin zaman aralıklarına göre motorun hızını hesaplayacağız.

yanlışım var mı bilmiyorum ama yapmam gereken şey bu.
enkoderi kendim yapabilirsem yapmayı düşünüyorum, çünkü bu projede önemli olan devrelerin ve sistemleri öğrencilerin yapması :) :) :)

enkoder.jpg
yok ben sadece enkoderi yapmayı düşünüyorsunuz sanmıştım o konuda yardımım olurmu diye anlattığınız olay yazılım gerektiriyor o kadar bilgim yok malesef enkoder yapısı basitçe bir ır ded diyot verici kısmı karşısınada foto transistör yada benzeri alıcı kısmından oluşmakta.

yukarıdaki şema umarım işinize yarar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri