Motor devir sayısı gösterme

umutozkans

Üye
Merhaba benim bir step motorum var bunun devir sayısını display ile göstermek istiyorum. Bunun için moto miline bağlı bir somunu görecek indiktüf sensör kullanıp sayıcıya sayma girişi vericem. Fakat sorun şu ben deviri rpm (dakikadaki dönüş sayısı) olarak göstermek istiyorum. Dolayısıyla sayıcının 1 devri kaç saniyede sayabildiğini bulup buna göre 60 saniyede kaç devir attığını hesaplatmam gerekiyor.
Ya da ne bileyim motor devir sayısı display ile daha başka nasıl gösterilir. Teşekkürler..

endanın ileri geri sayıcıları var encoder yada sensör bağlayabiliyorsun bu sayede ölçmek yada saymak istediğin şeyleri kolayca bulabilirsin sitesini incelemeni tavsiye ederim

Teşekkürler ama ben kendim yapmak istiyorum.

Devir saymak için:
1-Birim zamanda gelen işaretleri sayarsın.
2-Birim zamadaki işaretler az ise , iki işaret arasındaki sürede bir sayıcı çalıştırırsın.
Birinciye frekans ölçmek, ikinciye periyot ölçmek denir.
f=1/T

Bu işlemi PIC gibi bir mikrokontrolör ile yapacaksan, Timer1'in harici girişini kullanabilirsin.
her 1 saniyede olusan Timer1 değeri 1 saniyede kaç pulse geldiğini dolayısıyla motorun kaç tur attığını gösterir. Bu şekilde 1 saniyede elde ettiğin değeri 60 ile çarparsan RPM değerini bulursun. PIC le yapmak istiyorsan daha ayrıntılı yardımda bulunabilirim.
kolay gelsin...

internette hazır rpm metreler var picle yapılmış açık kaynak koduda var tur sayısının tespiti içinde araştırdığında detaylı bilgi elde edebilirsin kolay gelsin.

Bu işlemi PIC gibi bir mikrokontrolör ile yapacaksan, Timer1'in harici girişini kullanabilirsin.
her 1 saniyede olusan Timer1 değeri 1 saniyede kaç pulse geldiğini dolayısıyla motorun kaç tur attığını gösterir. Bu şekilde 1 saniyede elde ettiğin değeri 60 ile çarparsan RPM değerini bulursun. PIC le yapmak istiyorsan daha ayrıntılı yardımda bulunabilirim.
kolay gelsin...

Harici girişe ne bağlayacağız? Ben onu merak ettim :) Step motor kullandığını belirtmişte arkadaş.

Bu uygulamada 1 adet timer ve 1 adet counter kullanman gerekir.Ne tür bi kontrolör kullanacaksın?

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,093
Son üye
plmkenan

Yeni konular

Geri