S7 1212C encoder ile motor devirini ölçme

m@ny@k111

Üye
arkadaşlar merhaba;
s7-1200(1212c) ve siemens arttırımsal encoder ile ac motor devir ölçümü yapmak istiyorum;
motor ,sürücü,plc ve encoder bağlantıları yapıldı..

encoder siemens marka olup toplamda 8 ucu vardır..Bunlar A,B,R VE BESLEME uçları

encoder bağlantısını yanı hsc-1 girişi için şöyle yaptım

A FAZI:I0.0
B FAZI:I0.1
R FAZI:I0.3

TİA Portalda ilk olarak hsc1 enable edip sırasıyla diğer tanımlamaları yaptım..

Soruma gelecek olursak benim istediğim sadece 1 dakikada kaç devir döndüğünü öğrenmek,CTRL_HSC BLOĞUNU bir türlü kullanamadım sadece tanımladığım %ID1000 Verisini,encoder döndükçe veri alabiliyorum ama benim istediğim bu değere 60. saniyede reset atıp tekrar baştan başlatmak,bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

2. sorum ise plc nin IO.0 ucuna encoderin sadece R fazını bağlayarak 1 turda bir sinyal alıp devir miktarını ölçebilirmiyim diğer fazları kullanamadan

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
r fazını s7 1200 e nasıl baladın s7 1200 üç faz sayamaz motor sürekli aynı yönde dönecekse tek faz kullan frekans olarak 1 saniyelik periyotla değer alırsın onuda 60 ile çarptınmı al sana devir çıkar malesef s7 1200 de puls-dırectıon yok ama bölede işini görür

hsc.jpg

yukarıdaki bağlantı şekline göre plc de a+ IO.0,B+ I0.1,R+ I0.3 E
A-,B-,R- ise plc 1M Girişine bağladım

tek faz kullanma için R UCUNU I0.0 Girişine bağlayıp diğer uçları boştamı bırakmak lazım

Motor hep aynı yönde dönecek ama istediğim encoder dan okuduğum değeri 60 saniye sonunda sıfırlamak

Moderatör tarafında düzenlendi:
plc de ı0.3 reset ucu okey senin r fazın ise her tam turda 1 puls verir senin balantına göre her tam turda değeri siler eğer reset girişi aktifse frekans olarak saydırırsan 1 rer saniyeli periyotlar olarak değer alır 1 saniyede 20 tur atıyorsa 20 çarpı 60 saniye 1200 tur yapar devir bölü dakika okey

ı0.3 bitini resetleyorum değer sıfır oluyor fakat motor tekrar aktif olduğunda eski değerini alıyorum,yani son okuduğu pozisyon değerini okuyorum

reset inputu hardware da aktif etmelisin eğer etmediysen resetlemez yada cv girişine bir yükselen kenar koy reset girişi geldiğinde cv de aktif olsun new cv girişinide 0 yaparsın olur biter ama bi kere daha söylüyorum frekans olarak saydırsan daha iyi tamam 1024 pulslık bir enkoder kullandını farz edersek motor 3000 devir olsa çok büyük sayılarla uraşmak zorunda kalırsın

reset inputu hardware da aktif etmelisin eğer etmediysen resetlemez yada cv girişine bir yükselen kenar koy reset girişi geldiğinde cv de aktif olsun new cv girişinide 0 yaparsın olur biter ama bi kere daha söylüyorum frekans olarak saydırsan daha iyi tamam 1024 pulslık bir enkoder kullandını farz edersek motor 3000 devir olsa çok büyük sayılarla uraşmak zorunda kalırsın
cevap için tesekkur ederim..hardware inputuda aktif ettim fakat bi türlü resetleyemiyorum,konfigürasyondamı yoksa bağlantılardamı yanlışlık yapıyorum anlamadım.motor 1500 devir ve 1000 lik encoder ,frekans saydırmayı nasıl yapacam bi kaynak verebilirmisin.
Elinde örnek kod ve bağlantı şeması olan varsa paylaşabilirmi.

reset girişinden gelen bilgi ile cv girişi var hsc blounda onu bir yükselen kenar ile tetiklemeyi denedinmi new cv girişinide 0 yap bide öle dene resetlemesi lazım eğer resetlemesse valla ilginç derim

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri