Mosfet ısınma çözümü

Frekans değerim 200 khz
200kHz az bir frekans değil . Eğer bir snubber devreside yapmadı iseniz bu frekansta mosfetiniz ısınablir. Sizin devrenizin drain ucundaki Vin değeri nedir?

merhaba. devremi değiştirdim. güncel şeması bu. mosfet yerine TIP 3055 kullandım ki bu da neredeyse IRFZ44'e göre 2 kat daha güçlü aktarım sağlıyor. yine TIP 3055'te yüksek ısı alıyorum. soğutucu blok vs etki etmiyor. bu ısınmayı en azından aza indirgeyebilecek bi müdahale olabilir mi devrede ?

Ekli dosyalar

• AdsızAA.png
    AdsızAA.png
    289.5 KB · Görüntüleme: 22
merhaba. devremi değiştirdim. güncel şeması bu. mosfet yerine TIP 3055 kullandım ki bu da neredeyse IRFZ44'e göre 2 kat daha güçlü aktarım sağlıyor. yine TIP 3055'te yüksek ısı alıyorum. soğutucu blok vs etki etmiyor. bu ısınmayı en azından aza indirgeyebilecek bi müdahale olabilir mi devrede ?
Soğutma fani yok mu ?

Sema çok sağlıklı değil. Bence kablosuz enerji transferi için daha kararlı devreler bakın.

Mosfetlerle bjt transistorleri karsilastirirsak,

Mosfetlerin iç direncleri transistore göre daha düşüktür. Bu nedenle mosfetler transistorlere göre daha az ısınır.

Devre verimi için yorum yapamam mosfetli devrede muhtemelen tam iletime geçmiyor olabilir. Logic levent mosfet ile deneyip daha sağlıklı çalışma sağlanabilir.

Bir ikinci konu mosfeti yada transistoru iletime sokan yine bakir sargı. Bu sarışın sipiri ve iletken kalinliklari önemli. Belkide en başından beri sarım sorunlu.

Yani bu devre aslında hasbelkader çalışan bir devre.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri