Mosfet ısınma çözümü

Merhaba arkadaşlar. Ne555 darbe modülasyonu ile basit ama etkili bir şekilde kablosuz güç aktarım devresi var elimde. Mosfet olarak Irfz44n kullandım. Ancak soğutucu fan vs dahil aşırı ısınmaya çözüm bulamadım. Isınmayı gidermek için ne yapmam gerekir yardımcı olabilecek var mı. Güç 12 volt 1 ta da 2 amper bu arada. 2 amper de iyice ısınıyor.
Konu videosu burada

Screenshot_20220328-195906_YouTube.png

Evet hız yüksek sanırım. Darbe modülasyonu high moda alıp da çalıştırıyorum çünkü. Peki çözüm nedir? Başka bir mosfet mi ya da devreye müdahale edilir mi?

Evet hız yüksek sanırım. Darbe modülasyonu high moda alıp da çalıştırıyorum çünkü. Peki çözüm nedir? Başka bir mosfet mi ya da devreye müdahale edilir mi?
Mosfetler iki nedenle ısınmaaya maruz kalır. 1- Rds_on direnci 2- frekans kayıpları
Sizin mosfetin Rds_on değeri=23mohm gayet güzel buradaki kayıp 2 amperde 4*23=92mW GÜZEL
Frekans değerini vermediğiniz için onu hesap edemedim.

Birde şematik çizip atarsanız daha sağlıklı yardımcı olabiliriz. İyi akşamlar

LC devresi uclarindaki gerilim cok yukselip MOSun dayanim sinirina gelebilir. Bu gibi sorunlarla kasrsilasinca scop ile bazi noktalardaki gerilimlerin dalga sekline bakmak gerekir.

Mosfetler iki nedenle ısınmaaya maruz kalır. 1- Rds_on direnci 2- frekans kayıpları
Sizin mosfetin Rds_on değeri=23mohm gayet güzel buradaki kayıp 2 amperde 4*23=92mW GÜZEL
Frekans değerini vermediğiniz için onu hesap edemedim.

Birde şematik çizip atarsanız daha sağlıklı yardımcı olabiliriz. İyi akşamlar
Frekans değerim 200 khz

En basitinden, soğutucuyu büyültüp bir de fan eklerseniz sorununuz büyük ölçüde çözülecektir.

En basitinden, soğutucuyu büyültüp bir de fan eklerseniz sorununuz büyük ölçüde çözülecektir.
ELEKTRONİK BİLGİM ÇOK AZ BENİM. BAZI PAYLAŞIMLARDA GATE SOURCE ARASINA YA DA GATE E GİDEN AYAĞA DİRENÇ VS BAĞLIYORLAR. BU TARZ Bİ ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ ? ZATEN SOĞUTUCU BAĞLADIM. ONA RAĞMEN ÇOK AŞIRI DERECEDE ISINMA ALIYORUM. YANMAYA KADAR GİDİYOR SOĞUTUCU OLMASINA RAĞMEN.. TEŞEKKÜR EDERİM BU ARADA..

Devrenizin tasarımı hakkında bilgim olmadığı için size en basit çözümü sundum. Soğutucu bağlamışsınız tamam ama ben size soğutucuyu büyütüp, ek olarak fan ekleminizi önerdim. Örneğin devreyi koyacağınız yerin/kutunun alan sıkıntısı yok ise hurda bir bilgisayardan alacağınız işlemci soğutucu ve fanı işinizi fazlasıyla görecektir. Mosfeti soğutucuya bağlayıp, üzerindeki fanı da 12 volt ile beslediniz mi tamamdır.

Dediğim gibi devre şemanızı bilmiyorum ama, rastgele mosfet ayakları arasına direnç bağlamak devrenizin düzensiz çalışmasına, hatta çalışmamasına neden olabilir. Bu arada devrenizin tam şemasını buraya koyarsanız üstatlar direnç konulması yada konulmaması konusunda daha iyi yardımcı olacaklardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri