Transistör ısı problemi ve anlayamadığım degerler

WattMan

Üye
Merhaba arkadaşlar, herhangi bir transistörün datasheet bakıyorum mesela kollektör akımı 2amper diyor ve max 40 volt diyor
Ben bu transistöre 12volt bağlayıp base direncini hesaplayıp 1 amper geçirmeme rağmen aşırı ısınıyor ve yanıyor, benim anlam veremediğim 2 amper max akım diyor ama benim verdiğim 1 ampere dayanamayıp yanıyor.

Mesela şuan 6 adet 1watt power ledi paralel bağladım kullandığım transistör güç transistörü bd243c datasheette max akim 6 amper yaziyor ve ben 6 adet ppwer lede 1800mA vermeme ragmen transistor kisa surede yaniyor ve anlamadigim transistörü zorlamadan böyle olması yani max 6 amper ama ben 1.8amper verince 1dk içinde yanması yardımcı olurmusunuz soğutucu takmak çözüm olur ama anlamadigim 6 amper diyor ama 1 amper verdimi hemen isinip 200 derecelerde yaniyor

transistör soğutucuya bağlı değilse 100 watt yazsa bile 2 watta yanar.
eğer sağlam soğutucusu varsa 100 watt da da çalışır.

Transistörü siz anahtarlama olarak kullanıyorsunuz. O zaman doyum bölgesinde çalışmanız gerekecek. Yani Uce(SAT=1V gibi almalısınız. Ayrıca base den pwm verin. Eğer siz base den sabit dc verip collector den kuvvetlenmiş akım çekmek isterseniz ve sature bölgedeyseniz transistör yanar. Bide power ledlere akım sınırlama direnci koyun mutlaka

Eğer siz transistörü darbeli modda calistirirsaniz max tepe akımı 10 a bile alırsınız hiçbir sorun olmaz . Devrede Vdc=24V Base girişinden verdiğiniz darbeli işaeretin duty değerini yani darbe süresini artırıp azaltarak ledlerin parlaklığını ayarlarsınız.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    9 KB · Görüntüleme: 40
  • Ekran Alıntısı_1.PNG
    Ekran Alıntısı_1.PNG
    81 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Yüksek güç işlerinde mosfet daha iyidir özellikle pwm işleri için

Yüksek güç işlerinde mosfet daha iyidir özellikle pwm işleri için
doğrudur ama mosfetinde sürüş tekniği biraz zordur. Yukarıda devre ve spice sonuçları var arkadaş denerse olumlu sonuç alır diye düşünüyorum.

doğrudur ama mosfetinde sürüş tekniği biraz zordur. Yukarıda devre ve spice sonuçları var arkadaş denerse olumlu sonuç alır diye düşünüyorum.
Kesinlikle doğru her transistörden en yüksek verim almak için illa driver lazımdır

transistöre ait datasheette belirtilen akım kollektör akımıdır. (Ic). Beyzden miliamperle seviyesinde çok daha küçük akımlar geçirmelisiniz. Tasarımınız yanlış. BD243 soğutucu kullanmadan 1-2 amper gibi akımlarda rahatlıkla kullanılabilir.

transistöre ait datasheette belirtilen akım kollektör akımıdır. (Ic). Beyzden miliamperle seviyesinde çok daha küçük akımlar geçirmelisiniz. Tasarımınız yanlış. BD243 soğutucu kullanmadan 1-2 amper gibi akımlarda rahatlıkla kullanılabilir.
iyide ID1 zaten collector akımı base den ma akıyor zaten siz spice model sonuçlarına bakmadan neye göre yanlış dediniz. tranzistör anahtarlama modunda dikkatini çekerim. Ayrıca saturasyonda base akımı 1a e kadar çıkabilir datasheet'e bakın derim.

Arkadaşlar tessekkurler , birkaç deney yaparak sorunu çözdüm.
Çözümü bahsediyorum ileride birisinin işine yarar.

Benim kaynağım 12 volt, ben paralel olarak power ledleri bağladığım zaman power ledler sadece 3.5 volt kullanmış oluyor ( paralel olmassindan dolayı ) ve transistörüme gelen gerelim 8.5 volt oluyor yani 12 voltun 3.5 voltu ledlerde kalıyor, geriye kalan 8.5 volt transistörüm de ısıya sebeb oluyor , şuan ledlerin bir kısmını seri bir kismini paralel bağladım ve 12 volt ledlerde harcandı ve transistörüme herhangi bir voltaj kalmadı ve transistörüm üzerinden 5 amper gecirsemde çok az ısınıyor.

Anladigim kadarıyla transistörü anahtarlama olarak kullanıldığında transistöre fazla voltaj bırakmamak gerekiyor yoksa akım ve voltaj transistörde ısıya dönüşüyor.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

Arkadaşlar tessekkurler , birkaç deney yaparak sorunu çözdüm.
Çözümü bahsediyorum ileride birisinin işine yarar.

Benim kaynağım 12 volt, ben paralel olarak power ledleri bağladığım zaman power ledler sadece 3.5 volt kullanmış oluyor ( paralel olmassindan dolayı ) ve transistörüme gelen gerelim 8.5 volt oluyor yani 12 voltun 3.5 voltu ledlerde kalıyor, geriye kalan 8.5 volt transistörüm de ısıya sebeb oluyor , şuan ledlerin bir kısmını seri bir kismini paralel bağladım ve 12 volt ledlerde harcandı ve transistörüme herhangi bir voltaj kalmadı ve transistörüm üzerinden 5 amper gecirsemde çok az ısınıyor.

Anladigim kadarıyla transistörü anahtarlama olarak kullanıldığında transistöre fazla voltaj bırakmamak gerekiyor yoksa akım ve voltaj transistörde ısıya dönüşüyor.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.
Yukarıda belirttim bu durumu transistörü anahtarlama modunda calistirirsaniz sature bölgede olmalısınız yani Uce voltajı 0 a yakın olmalı ben bundan bahsettim ve ona göre devre ve spice modelledim. Siz kolektorden tepe akımı olarak 10 a bile geçirirsiniz sıkıntı olmaz yalniz frekansınız biraz yüksek olsun bu durumda. Eğer bjt yi kuvvetlendirici olarak calistiracaksabiz bu sefer lineer bölgede olmanız gerekiyor. Ve Uce voltajı 1v dan çok fazla olmalı datasheet te yazar bu değerler.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri