Monofaze Motorun Kontaktör Bağlantısı

ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Okulda staj yapıyoruz yani işletmede olduğu gibi değil teorik yani. Alman normundan inceliyoruz kumanda devrelerini. Kağıt üzerinde profelyonel olsam bile elime daha bi kontaktör almadım. Bu da çok büyük sıkıntı. bu paylaşımınız için tesekkür ederim

merhaba ben iki adat dalgıç monofaze
motora basit bi pano yapmak istiyorun gücüne göre termik ve kontaktörü aldım bağlantısı nasıl oluyor yardımcı olursanaızçok iyi olacak

slm lar meslek taşlarım paylaşımı inceledim belki yanılıyorum yanılıyorsam düzelttin lütfen lakin kontaktöre köprü atıp bacaklardan gecen akım degerini azlattıp kontak ları küclndirmek dogru ama termikten yanlızca faz ın gecmesi pek dogru olmadıgı kanetindeyim malum termik rölemizin acma prensibi içindeki restansı sargının fazla amp cekip ısıdan muteavelli genleşip kontak ucunu acması ile koruma yapar diyecegim şuki termik bacagının ikisnden seri olarak fazı gecirip diger bir ucundan mp yani notr ü gecsek faz daha faydalı olacagı kanaat indeyim..saygılar

Son düzenleme:
sonuç olarak fazdan geçen akımla nötrden geçen akım aynı değilmi ? bence termiğin 3 fazındanda seri olarak faz geçirmek daha mantıklı geliyor

teşekkürler bilgiyi ve fotoyu paylaştıgın için dogru bildigimiz yanlışlardan bitanesi

malesef çizilen ikinci resim yanlış. kontaklar seri bağlandıgından kontaklar rahatlamıyor. aksıne kontaklar yanacakdır. akımlar kanuna gore dusunursenız bunu anlarsanız....

Konu bayagı eskimiş ama olsun ben yazayım şimdi elimizdeki motora 3 kutuplu kontaktör ve 3 kutuplu termik röle bağlanmış ancak bu kontaktör ve termiğin kaç amper olduğu ve motorun kaç amper akım çektiği belirtilmemiş diyelimki motor 100 amper akım çekiyor kontaktör 32 amperse 3 kutupla amper sayısını eşitlemek istemiş olamazmı? ( 3x32=96a ) termik röleden bahsetmeyeceğim sadece kontaktörlerin her kutubu kaç amper onu bilmek lazım sonuç olarak 100 amperlik bir motora her kutubu paralel olursa 32 amper kontaktör bağlanamazmı?
( 3x32a=96a )

Sayın @ŞEF özür dileyerek sizin 1. resminiz kontaktör bağlantısı için doğru fakat termik bağlantısı için yanlış onun da doğrusu 2. resim. Bazı arkadaşlar bunu ifade etmiş ama siz cevap vermemişsiniz. Bana monofoze hidrafor bağlantısında yardımcı olmuştunuz hatırlarsanız kontaktör bağlantısı 1. resim termik bağlantısı 2. resimdeki gibiydi. Konu eski ama bazı ustalar üzerinde durduğu için ben de merak ettim size danışayım dedim.
Kontaktör ve termik bağlantısı 2. resimdeki gibi dediğiniz için yazdım.Saygısızlık ettiysem özür dilerim.

paylaşım için teşekkürler çok işime yaradı.elektrik mühendisine sordum monofaze motorlarda termik olmuyo dedi. :)

Sayın arkadaşlar !

Geçenlerde bir arkadaşım benden teknik bir konuda yardım istedi. Çalıştığı atölyeye gittik, gücünü şu an hatırlamıyorum. Monofaze bir motora kontaktörle kumanda ediyor. Sadece start-stop butonuyla kumanda var. Termik rölede ampere göre seçilmiş. Motorda rulman sıkışmış, zor dönüyor. Termik atmamış ve motor yanmış.

Kontaktör bağlantısına baktığımda aşağıda 1. resimdeki gibi bir resimle karşılaştım. Tek kabloyu kontaktörün orta kontağına bağlamış, 1 ve 3 no'lu kontaklara köprü yapmış. Termik röle çıkışlarını da aynı şekilde bağlamış. Neden böyle yaptığını sorduğumda " kontakların yükünü hafifletmek için " dedi.

Evet doğru, kontakların yükünü hafifletiyor. Fakat termik rölenin çalışmasına engel oluyor. Bunu düşünememiş. Bilmeyen arkadaşlar için faydası olur düşüncesiyle bunu yazma ihtiyacı hissettim. Monofaze motora kontaktör ile kumandada, kontaktör ve termik bağlantısı 2. resimde olduğu gibidir. Yani motor akımı termik rölenin 3 kontağından da aynı oranda geçmelidir. Bağlantı şekli 2. resimdeki gibidir. 1. resim yanlış yapılmış bir bağlantıdır. HOŞÇAKALIN

neden çetrefilleştiriyosunuz anlamıyorum motor kaç amper ise termiği ona göre ayarla termiğin 1 kontağından faz geçsin diğer kontaktanda nötürü geçir tabii paralel bağlanmaz geçen akım bölünür . seri bağlamak niye

Forum istatistikleri

Konular
128,343
Kullanıcılar
450,183
Son üye
muratgulez81

Yeni konular

Geri