Monitör açılıyor geri kapanıyor.

Anakarttaki (özellikle besleme katındaki parçaların) lehim bağlantılarında bir soğuk lehim olabilir, bu tesadüfi gecikmeli dayanımlar (3 dak, 10 sn. 1 sn. gibi) o yüzden olabilir, soğuk lehimli parça ısındığında gecikmeli olarak besleme katını doğrudan (smps trafo bacakları veya smps sürücü entegresi gibi) veya dolaylı (çıkış uçlarındaki sıkıntılı iletim şekilleriyle) kesiyor olabilir, bir de bu yönüyle düşünün. Yani arıza besleme katındaki bir ara kopmayla (zamana bağlı olarak) direk ilişkili gibi göründü bana. Kolay gelsin.
Cevap için sağolasın gine dikkatle gözden geçirdim plaka arkasını ama soğok yada çatlamış lehim göremiyorum.

Ayrıca hafifçe Dızzz diye de ses yapıyor güç plakası Floresan ışıkları kapalı halde. Ama görüntü varken ses kayboluyor.

monitorun backlight ısığı kapanıyordur. (floresan, led neyli ise monitorunuz)
ona enerji sağlayan kısımları kontrol edin. yada floresanlı ise floresanı bozulmustur.

veya temazsızlık vardır floresanı besleyen kısımda.
foresanı besleyen kısımı, kablo, konektor, kart resimleyip yükleyin bakalım.
Cevapa göre sağolasınız kartın resimleri en üstte.

Sabahtan haşır neşir oldum HP 17" monitör vardı elimde Led ekranı kırılmıştı Onun Floresanı sağlamdı içindeki İki floresanı da söküp Bu Samsung monitörde denedim Uzay montajı gibi.

Fakat gine ekran kapandı 3 dakika - 10 saniye - ve 1 saniye sonra. Her açtığımda böyle aralıklarda kapanıyor yani.
Eski floresanı da sağlamdı ondan kendi floresanını yeniden taktım.

20180319_141854.jpg

20180319_152608.jpg

Ekran kapalı halde Güç kartından Dızzz diye ses geliyor.

Değeri yükselen bir direnç ara. Özellikle yüksek voltaj kısmında.
Bozulmuş veya değeri azalan bir kondansatör.
Elimde keşke Ekeltronik ekranlı voltaj ölçme cihazı olsaydı. Şu akrepli ölçüm cihazından birşey anlamıyorum.

Kartın resminide yeniden çektim.

20180319_163652.jpg

Cevap için sağolasın gine dikkatle gözden geçirdim plaka arkasını ama soğok yada çatlamış lehim göremiyorum.

Ayrıca hafifçe Dızzz diye de ses yapıyor güç plakası Floresan ışıkları kapalı halde. Ama görüntü varken ses kayboluyor.

Merhaba. Sözünü ettiğiniz bu sesler (dızzz şeklinde) elektrik teması kısmen sağlanmaya çalışıldığı sırada çıkmış olan küçük ark sesleridir, elektronik elemanlardan herhangi birinin içinde (Devre yollarını soğuk lehim yönünden zaten kontrol etmişsiniz) herhangi bir elemanın iç bağlantısında, örneğin bobin sarımında (SMPS trafolarının bobin iç sarımları gibi) veya geçme soketler içindeki kötü elektrik teması esnasında oluşan küçük ark sesleri şeklinde olabilir, sözünü ettiğiniz bu sesler. Lehimler fiziki olarak çok sağlam gözükebilir örneğin, şüphelendiklerinizin omajını ölçüp o noktalarda sıfır bir omajı bu ölçümde tam okuyup teyit edebilmeniz gerekir.

Görüntü var olduğunda bu seslerin kaybolması, tam o anda bu küçük arkın (Kıvılcımın) kaybolduğunu bir elektriki temasın tam (Kusursuz) sağlanmış olduğunu gösteriyor. Bir de bu yönden bir araştırma yapın, bundan sorumlu suçlu bir eleman veya suçlu bir bağlantıyı bulabilecek misiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
lehimler sağlam gözüksede tazele çünkü takograflarda sağlam gözüksede soğuk leğimler oluyordu...

sunu bir netleştirelim.
görüntümü(bilgisayar görüntüsü) gidiyor yoksa monitorün kendi görüntüsümü.

monitüre hiç bilgisayar görüntüsü vermediğinizde ekranın menüleri, veya ortasında sinyal yok yazan yazı gözüküyor mu?

ekranda bilgisayar görüntüsü gittiğinde, bilgisayardan gelen kabloyu çektiğinizde ekranda gsinyal yok diye uyarı geliyor mu?

o sanırım samsung'un dünyaya verdiği en baş belası monitörü kurtulun ondan ruh sağlığın ondan daha değerli.

sunu bir netleştirelim.
görüntümü(bilgisayar görüntüsü) gidiyor yoksa monitorün kendi görüntüsümü.

monitüre hiç bilgisayar görüntüsü vermediğinizde ekranın menüleri, veya ortasında sinyal yok yazan yazı gözüküyor mu?

ekranda bilgisayar görüntüsü gittiğinde, bilgisayardan gelen kabloyu çektiğinizde ekranda gsinyal yok diye uyarı geliyor mu?
Floresan işıkları kapanıyor ama kenardan işık tuttuğumda hafiften beliriyor sinyal yok yazısı. Yani Floresan işıklarını bir anda kesiyor.
Kapasitörler ve Floresan işıkları da değişildi sonuç aynı.

Plaka arkasında iki adet 8 bacaklı Tranzistörlerden olduğunu yazmış Rus sitelerinde

kafam karışık tabii bilemedim ne yapıyım. :D

ip35135_4.jpg

o sanırım samsung'un dünyaya verdiği en baş belası monitörü kurtulun ondan ruh sağlığın ondan daha değerli.
Benim olsaydı zaten çoktan çöpteydi :D

Dayım oğlu 12-13 yaşında eski monitörü güya söküyordu tornavidayla Led ekranı kırdı. Komşu bunu verdi sorunundan habersizdi kullanmıyordu zaten.

İş yükü bana düştü :(

Bu arada Plaka arkasında Tüm bacakları Yeniden lehimledim soğuk lehim kalmadı. ama bu sorun hala devam ediyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Floresan işıkları kapanıyor ama kenardan işık tuttuğumda hafiften beliriyor sinyal yok yazısı. Yani Floresan işıklarını bir anda kesiyor.
Kapasitörler ve Floresan işıkları da değişildi sonuç aynı.

Plaka arkasında iki adet 8 bacaklı Tranzistörlerden olduğunu yazmış Rus sitelerinde

kafam karışık tabii bilemedim ne yapıyım. :D

ip35135_4.jpg
Bu resimdeki transistör değil mosfet benimde bu marka, farklı bir model monitörümde aynı problem oldu. Kendin tamir etmek için uğraştım kondansatörlerde şişme vardı yanındaki sigorta atmıştı değiştirdim gene görüntü gelmedi. İnternet'te ararken kartın tamirlisini buldum 30 lira ya tamir edilmiş kart aldım şu an çalışıyor. Çıkan kart içinde Çin'den mosfet siparişi verdim geldi ama bir fırsat bulup değiştiremedim. Bence sizinde mosfetleriniz arızalı ya da soğuk lehim var.

Abi hepiniz sağolasınız. İkinci el üzerinden Güç kartı`nın alımı ilanını açmıştım. Biri yazdı satıyorum diye.

Neyse Gittik denedik Güç kartını Şıpp kapandı ekran. Floresan filan değişti Yok abi olmuyor.

Led kartını değişti elinde sinyal kabul etmeyen Diğer monitörün anakartı vardı. Onu taktı durmadan çalıştı Ledler 15 dakika filan.

Neyse Kendi güç kartımın da sorunsuz çalıştığını gördüm. ama Led kontrol kartı neresi bozuk ki Floresan işıklarını kesiyor?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri