Monitör açılıyor geri kapanıyor.

_Zaur_

Üye
Hayırlı forumlar Arkadaşlar. Şimdi elime Samsung Syncmaster 713n markalı monitör geçti.

İlk Çalıştırdığımda 3 dakika çalışıyor geri kapanıyor kendiliğinden ama güç işığı yanıyor.
Sonra ikinci kez düğmeden kendim kapatıp açıyorum. 10 saniye zor duruyor.
Üçüncü kez kapa aç yapınca 1 saniyelik ekrana görüntü gelip kapanıyor.

İlk sandım ki kapasitörleri patlamış. İçini açtım iki adet kapasitörün şiştiğini gördüm.
1 adet 25 volt 330 mikrofarad + - + - + Değiştirdim
1 adet 25 volt 820 mikrofarad + - + - + - + Benim elimde yoktu yerine 1000 mikrofarad 35 volt birşey verdi elektronikçi dükkanı. değiştirdim geri topladım.

Malesef bağladım eskisi gibi Gine kapanıyor.

Diğer kapasitörler sağlam patlamamış diye değişmedim ellemedim hiçbirşeyi.

20180318_193902.jpg

20180318_194030.jpg

Arkadaşlar bunun başka neresi bozulur böyle güç kesintisine uğrar?

Rus sitelerinin birine baktım Diyor 820 mikrofarad 25 volt yerine 1000 mikrofarad 25 volt değiştirildi.

Ve datasheet değiştirildi söylüyor sanki. Markaları şunlar. SP8M3 yerine değiştirilen AO4600

ip35135_4.jpg

images765.jpg

Sizce Datasheet olayı doğru mu?

Merhaba Datasheet filanından anlamam lisede bilgisayar bölümü okudum stajımı çok iyi bir ustanın yanında yaptım monitör tamiri hakkında bana dediği şey şuydu aç monitörün içini bak patlamış kapasitör varmı diye sonra dediki bunlar genelde üç parçadan arıza verir Birincisi kapasitörler ikincisi transistörler üçüncüsü ise ledler. Eğer ledler bozuksa at çöpe gitsin böyle demişti belki faydası olur diye anlattım :D

Merhaba Datasheet filanından anlamam lisede bilgisayar bölümü okudum stajımı çok iyi bir ustanın yanında yaptım monitör tamiri hakkında bana dediği şey şuydu aç monitörün içini bak patlamış kapasitör varmı diye sonra dediki bunlar genelde üç parçadan arıza verir Birincisi kapasitörler ikincisi transistörler üçüncüsü ise ledler. Eğer ledler bozuksa at çöpe gitsin böyle demişti belki faydası olur diye anlattım :D

Cevaba göre sağolasın. Monitörde görüntü çok güzel fakat Rus sitelerden datasheet dediğim Transistör olduğunu okudum.

Bu model için Çoğu kapasitörlerin değişilmesi ve İki adet Transistörlerin İRF 7319 - İRF 7389 - Yada AO4600 markalıTranzistörlerle değiştirilirse düzeleceğini söylemişler.

Sıcak fön makinem var transzistör sökme zor olur mu yada zararlı? Tranzistöre sıcaklığın zararı dokunur mu?

Floresanlarda veya inverter devresi bunları kontrol eder, bunların birinde bazen her 2 sinde sorun olabiliyor yani arka aydınlatma. Zaten kondansatör şişmiş, etraftaki pcb üzerindeki etiketlere bak voltaj etiketleri olmalı bunları ölç gerekli voltajları verdiğinden emin ol. Şayet bu gerilimler varsa floresanların biri dahi arızalansa ömrü dolmuş olsa aynı arıza görülür.

Daha önce yine bu seri monitör tamir ettim o kond lerin yanında silikon altında direnç tipli 3A sigorta vardı o değişmeden kendine gelmedi. Koaly gelsin.

Ek:
Konuyu da buldum:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/samsung-syncmaster-740nmonitör.110434/

Floresanlarda veya inverter devresi bunları kontrol eder, bunların birinde bazen her 2 sinde sorun olabiliyor yani arka aydınlatma. Zaten kondansatör şişmiş, etraftaki pcb üzerindeki etiketlere bak voltaj etiketleri olmalı bunları ölç gerekli voltajları verdiğinden emin ol. Şayet bu gerilimler varsa floresanların biri dahi arızalansa ömrü dolmuş olsa aynı arıza görülür.

Daha önce yine bu seri monitör tamir ettim o kond lerin yanında silikon altında direnç tipli 3A sigorta vardı o değişmeden kendine gelmedi. Koaly gelsin.

Ek:
Konuyu da buldum:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/samsung-syncmaster-740nmonitör.110434/
Abi şimdi anlattında güzel anlattın ama benim durum biraz değişik. Floresan arızalı olsaydı hiç görüntüyü vermeyebilirdi değil mi?

Ama bende monitör çalışıyor güzelde görüntü var İlk çalıştırığımda neredeyse 3 dakika sonra kendiliğinden sönüyor. kapa aç yapınca bu defa 10 saniye
zor dayanıyor. Gine kapa aç yapıyorum bu defa 1 saniye dayanyor.

Fişten çekiyorum ara veriyorum sonra monitörü açıyorum gine olay tekrar oluyor.

Anakarttaki (özellikle besleme katındaki parçaların) lehim bağlantılarında bir soğuk lehim olabilir, bu tesadüfi gecikmeli dayanımlar (3 dak, 10 sn. 1 sn. gibi) o yüzden olabilir, soğuk lehimli parça ısındığında gecikmeli olarak besleme katını doğrudan (smps trafo bacakları veya smps sürücü entegresi gibi) veya dolaylı (çıkış uçlarındaki sıkıntılı iletim şekilleriyle) kesiyor olabilir, bir de bu yönüyle düşünün. Yani arıza besleme katındaki bir ara kopmayla (zamana bağlı olarak) direk ilişkili gibi göründü bana. Kolay gelsin.

monitorun backlight ısığı kapanıyordur. (floresan, led neyli ise monitorunuz)
ona enerji sağlayan kısımları kontrol edin. yada floresanlı ise floresanı bozulmustur.

veya temazsızlık vardır floresanı besleyen kısımda.
foresanı besleyen kısımı, kablo, konektor, kart resimleyip yükleyin bakalım.

Değeri yükselen bir direnç ara. Özellikle yüksek voltaj kısmında.
Bozulmuş veya değeri azalan bir kondansatör.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri