mikro malzemelerin imalatı

saymansadi

Üye
bu teknolojiyi kabaca da olsa merak ediyorum.
bildiğimi söyleyeyim.
çizim programıyla çiziliyor ve yine e ortamda küçültülüyor.
fakat sonra nasıl işleniyor ve üretimde ne kulanılıyor?
bende şu pdf var. belki bu forumdan indirdim. emeği geçene teşekkür.

Ekli dosyalar

• 03_MikSis.rar
    730.5 KB · Görüntüleme: 40
Moderatör tarafında düzenlendi:
aslında imalat derken hangi malzemelerden yapıldığı konusunda bilgi olduğunu sanmıştım verieln bilgiler sanırım tüm entegreler için aynı yani bu imalat değil yapım tekniğidir bence

Ben bu imalat ile ilgili bir video izlemiştim istersen biraz anlatım

Fabrika kırsal kesim alanlarında kuruluyor genelde bir dağın tepesi yada insanların hiç uğramadığı yerlere kuruluyor bunun sebebi ise civardan geçen arabaların etkisi sistem hepimizin bildiği bigi saç telinde çok çok daha ince yapıya sahip olması.

Kurulan fabrika çoğunlukta 3 kattan oluşuyor ama sadece orta kat kullanıyor diğer 2 kat ise;
1 kat tamamen hava üflüyor 3 kat ise hava çekiyor içerde kesinlikle toz olmaması gerekiyor.

İçerde hiç insan yok mu ?
Tabiki var insanlara özel bir kıyafet giydiriliyor. Çok yüksek bir şekilde hava üfleniyor üzerlerinde toz kalmaması sağlanıyor.

Eğer sorun varsa sor ??? bu konu üzerinde sorabilirsin ben de çok merak etmiştim özellikle lehimleme vede imal kısmı ;)

evet çok acayip birşey değilmi eğer o videoyu bulursan bizimle paylaşırsan çok güzel olur

vedeo bi yerde izlemiştim bulmam mümkün değil ama yinede araştırım kardeş

aklın kabullenmekte zorlanacağı bir teknoloji...
kuantum fiziği kullanılarak yapılmaya başlayacağı zamanı merakla bekliyorum..henüz bu teknolojilere bile hakim değiliz...uzaktanda olsa insanoğlunun yapabildiklerine şahit olmak güzel..

paylaşım için teşekkür..

ben anlatıyım
tamama
biligisayar ortamında çizimi programı boyutu vs
gibi özellikleri önceden hazırlanıyor sonra
bir cnc tarzı otomatık bir makınayla el değmeden
üretiliyor
fakat bu yadığın bu kadar koloay
değil hünüz biz kullanmıyoruuz!

Gördüğüm cihazlar pek cnc ye benzemiyordu çok hasas elektron bombardımanları ile yapıyılıyordu galiba anladığım kadarı ile...

silikon plaka var.taban. lazer gibi bir cihazla bunun üzerine cizim yapılıyor . o lazer geldigi noktaları yok ediyor. mesela silikon p tipi yarı iletken. pnp transistör üreticek n maddenin gelecegi noktaları yok ediyor .
sonra bu silikon p tabanı n tipi madde ile kaplıyorlar. ilkte boş bırakılan noktalar n tipi doluyor böylece pnp oluyor. bu işlem kat kat sürüyor.artık işlemcinin tasarımına göre. bu en basit şekilde transistör üretimi.

http://www.imm.cnr.it/focus/focus_pdf/transistor_made_by_laser.pdf

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,257
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri