medefe cnc

yanlış biliyorsun x ve y yer değiştirsede olur ama gcode çıkartırken sıkıntı olur ters çıkar.

Merhaba arkadaşlar,
Tezgahın ne tarafını ön kısım kabul ediyorsanız o taraftan tezgahın tablasına baktığınızda,
Tablanın en solu, sizden tarafı olan kısma takımı değdirdiğinizi düşünün, bu noktayı orjin olarak kabul ederseniz;
Sağ tarafa doğru takımın bağıl hareketi +x
İleri doğru takımın bağıl hareketi +y
Takımın yukarı doğru bağıl hareketi +z olmalıdır.
Bu şekilde pozisyonlama globaldir. Herhangi bir cad/cam programı ile tezgahınız aynı tanımda olacaktır.
Örneğin autocad'te ekranın sol alt tarafı orijin ise, sağa doğru +x, yukarı doğru +y ve ekrandan size doğru +z olacaktır :)
Arkadaşın dediği x ekseninin uzun olması genelde doğrudur, özel uygulamalar hariç.
Iyi çalışmalar

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bilgi için teşekkürler.Henüz g code ilke uğraşmadım daha doğrusu oraya daha gelemedim :) Neyse çok geçmeden doğrusunu öğrenmiş olmam iyi oldu.Benim paylaştığım fotoğraflarda yazım yanlış oldu ozaman:-(

Bir örnek

CNC-freze-tezgâhı-temel-eksenleri.jpg

Bugün cnc nin kabloları geldi ve kabloları takıldı.CNC dolabı genişletildi ve toz ve ses izalasyonu yapıldı.sessiz spindlemizde geldi zaten eski spindlede ses dolaptan sonra çok kısılmıştı şimdi ses duymayız artık :D

15012014339.jpg14012014335.jpg15012014336.jpg15012014337.jpg15012014338.jpg

Nasipse bugün test yapıcam malzeme bulabilirsem kablo kanalı için parçalar kesicem

Ankarada isen parca MDF verebilirim.

Forumu takip edenlerden parça MDF gereksinimi olanlar var ise hergün pekçok artık MDF yi atıyoruz.
Siteler tarafına yolunuz düşerse alabilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,607
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri