Masaüstü Cnc Dik İşlem Servo motor diş çekme

eren586

Üye
Merhaba iyi akşamlar
Bundan önce bi kaç tane konu açtım ama farklı olarak ama anynı makine için.
Eksenlerim Step motor
Ac servo spindle motor en az 2.2 kw 380 v var ama bana 220v lazım bunu bulamadığım için bende normal ac servoyu spindle servo motor olarak kullanmayı düşünüyorum bt30 fener miline bağlı olucak
Yalnız sıkıntı şu
Alüminyum parçayı taradım diyelim en küçük m6 diş çekcem diyelim
Z ekseni mil hatvesi 5mm vidalı mil kılavuz hatvesi de 1mm olduğuna göre senkronize olarak kılavuz 1 turunu tamamladığın da z ekseni 1mm aşağı inmiş olucak.
Normal cnc tezgahları bunu yapıyor evet ama benim bunu yapcağım makinede yapabilmem için illaki cnc kontrol panelimi gerekiyor yada match 4 le vs oluyormu bilmiyorum. Çin malı cnc kontrol panelleri var bunlarda yapıyor mu bilmiyorum ve açıkcası kontrol paneli alabilcek bi durum da değilim. Son olarak bu forum da bilgili olan ve birşeyler üreten deneyen başaran insanların da kontrol panellerine yönelmeyim kendi imkanları dahilin de birşeyler yapmaya çalışıp bunu burda paylaştıkları nı düşünüyorum.
Ayrıca servo motoru normal spindle motor gibi nasıl kullancamı da bilmiyorum
Servo motorlar da tork kontrol modu
Hız modu pozisyon modu vs var match te pul/dır ile sür vs bişiler vardı sanırım.

illaki spindle icin servo kullanman gerekmez. AC ya da DC motora encoder baglar ve diger eksenleri encoderden gelen palslere senkron edersen de dis cekebilirsin. Mach yapabilir mi bilmiyorum.

illaki spindle icin servo kullanman gerekmez. AC ya da DC motora encoder baglar ve diger eksenleri encoderden gelen palslere senkron edersen de dis cekebilirsin. Mach yapabilir mi bilmiyorum.
Abi otomasyoncular la vs konuştum bana hep illa spindle servo olcak tek yolu bu dediler sanırım satabilmek için böle yapıyolar o ayrı konu tabidc olarak böle ne marka motor var bilmiyorum
Ac olarak asenkron mu olcak
Match ten başka program haricin de kartın da buna uyumlu olması gerekiyordur belki bilmiyorum ama nasıl yapcamı bilmiyorum

Bana önerceğiniz motor varmı peki
Ayrıca ilgilendiğiniz için çok minnettarım Allah razı olsun
Hatta ilk önce falcon i5 cnc kontrol paneli alcaktım almadım bu işe yarar yaramaz bilmediğim için

Simdi sana Mach bu isi yapar yapamaz desem yalan olur. Cnc kontrol ile zamaninda cok yakindan ilgiliydim. Gerci ilgim hala devam ediyor.

Mach hic kullanmadim. Kendi tasarladigim DSP li 3 eksen cnc kontrol unitelerim ve kendi gelistirdigim PC yazilimlarimi kullaniyorum. Dedigim tarzda spindle'a bagli encoderden gelen konum bilgisi ile diger 3 ekseni kendi donanim ve yazilimlarimla senkron edebilirim ama su siralar ugrasacak zamanim yok. Eger otomasyoncular hazir cozum uretiyorlarsa vakit kaybetme.

Ama bu is icin illede servo spindle gerekmez. Spindle kendi kafasina gore doner, 3 eksen spindle'a ayak uydurarak dis cekecek hareketleri yapar. Spindle cok yuksek devirde donerse diger eksenler ayak uyduramaz bu durumda hiz kontrol cihazi ya da kasnak ile devir sayisini dusurmek gerekir.

Selamlar,
ilaçlarınız sanırım videolarda :) ;

1)

2)

Kolay gelsin.
Peki bu şekilde değil de normal kılavuz çekme nasıl olabilir
Ben onu yapmaya çalışıyor um çünkü ingilizce olarak rigid taping diye geçiyor
Match 3 bunu yapıyor mu yada 4
Cnc kontrol paneli aslında daha iyi ama dolar ölüyü bile diriltcek makama geldi diyebilirim.
Ben normal servo motoru 1.8kw veya bu civarda ne bulursam fener miline bağlıcam
Pul dır olarak sürmem gerekiyor galiba
İnşallah makineyi görsel olarak da bitirebilirsem ve yaparssm burda paylaşcam

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular