mach3 usb ve motor sürücü bağlantısı.

askinaslan

Katılımcı Üye
arkadaşlar elimde bir adet sieg x3 masaüstü freze vardı bunun üzerinde bayağı bir değişiklik yapıp 4 eksen bir cnc ye çevirdim. şuan çalışıyor ama benim motor sürücünün 0-10 v girişi arızalı olduğu için yeni bir sürücü aldım(siemens v20 3kw) ama küçük bir sorunum var önceki sürücü delta vfd idi ve start stop işlemi kuru kontak yapılıyordu ama siemens sürücüde 24 v ile çalışıyor. Cn002 modda

şimdi mach3 den spindelın hem start stop (M3) hemde hız kontrolü yapmak istiyorum ama benim kartta output sinyalleri için com sadece 1 tane buraya sürücüden gelen 24 v kısa devre yaptırırsam com ucunda muhtemelen voltaj olacak ve bu ucu 0-10 v hız kontrolü için kullanamayacağım. sürücüyede 0v giriş yapmam gerekiyor diye biliyorum sadece 10 v girmekle olmaz sanırım. bu bağlantıyı nasıl yapacağım yardımcı olursanız sevinirim.
conecct.jpg
siemens v20.jpg

İnterface kartın adı soyadı aile sıra no falan yazmıyo ki yorum yapalım :)

com ucuna neden 24 veriyorsun onu anlamadım. Com dediği eksidir. Com ile siemensin gnd klemensini birleştireceksin. Senin kontrol kartın 10 volt çıkış veriyormuş zaten. Yani DAC yazan pini siemens sürücü de AVI pinine girmelisin. AVI dediğim pin senin sürücüde AI1 pini(2 nolu klemnens). Sürücünün start stop yapması içinde DI1 yani 8. klemense 24 volt gireceksin. Cnc kontrol kartının O1 çıkışı ile küçük bir röle çalıştır. Röle ile de sürücünün 8. klemensine 24 getirdin mi çalışması lazım.

com ucuna neden 24 veriyorsun onu anlamadım. Com dediği eksidir. Com ile siemensin gnd klemensini birleştireceksin. Senin kontrol kartın 10 volt çıkış veriyormuş zaten. Yani DAC yazan pini siemens sürücü de AVI pinine girmelisin. AVI dediğim pin senin sürücüde AI1 pini(2 nolu klemnens). Sürücünün start stop yapması içinde DI1 yani 8. klemense 24 volt gireceksin. Cnc kontrol kartının O1 çıkışı ile küçük bir röle çalıştır. Röle ile de sürücünün 8. klemensine 24 getirdin mi çalışması lazım.
Elektrik konusunda çok tecrübeli değilim ama
13. Klemens ile 8. Klemensi kısa devre etmem lazım start için bunuda com ile O1 ile yapıyoruz sanırım. İşte o zaman com ayağında 24 v olacak

Elektrik konusunda çok tecrübeli değilim ama
13. Klemens ile 8. Klemensi kısa devre etmem lazım start için bunuda com ile O1 ile yapıyoruz sanırım. İşte o zaman com ayağında 24 v olacak

Elektrik ölçen zamazingo ile :D gnd ile com pinleri arasındaki voltajı ölçmeye çalış oradan voltaj çıkışı veriyor m kart ? Ezbere iş yapma yakarsın

Elektrik ölçen zamazingo ile :D gnd ile com pinleri arasındaki voltajı ölçmeye çalış oradan voltaj çıkışı veriyor m kart ? Ezbere iş yapma yakarsın
hallettim çok şükür. dediğim gibi motora start vermeden com ayağında voltaj oluyor ama start verince voltaj emiliyor. bende aynen projedeki gibi bağladım çalıştı çok şükür.

Hadi hayırlı olsun..

Ha bu arada söylemeyi unuttum 24v bir röle aldım 24 v güç kaynağının (-) ucunu karttan geçirdim +24 v direk bağladım röleye sürücünü klemenslerinide röle ile kısa devre ettim öyle çalıştı

Merhaba arkadaşlar.Aynı karttan bende kullanmak için uzun zaman once aldım.Fakat kullanmamıstım.Bugun değiştirmeye çalıştım.Kontroller ok fakat teco 310 spindle motorumu çalıştıramadım. Bu bağlantıları nasıl yaparım yardımcı olabilirmisiniz.Resimde Ufak bir açıklama olabilir.
Mach3TecoBaglanti.jpg

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri