Mach3 kapalı çevrim özelliği var mı?

yeni nesil servo motorlar gayet verimli. bakımlarını yaptığım bir mobilya firmasında 210*280 ahşap cnc var.açık çevrim. 3 yıldır günde 12 saat aralıksız çalışıyor. ne bir işlem hatası ne de buna benzer bir problem çıktı.
ayrıca kendi yaptığım 210*366 ahşap cnc im var. 1 senedir tozun toprağın içinde çalıştırıyoruz. açıkçası biraz hor kullanmamıza rağmen bir sıkıntı çıkarmadı. sadece tecrubelerime dayanarak söylüyorum.

Benim tecrübem yok ama;
Servo motorun değil sistemin adıdır.
Servo sistem kapalı çevrim diye biliyorum nasıl açık çevrim oluyor?

Benim tecrübem yok ama;
Servo motorun değil sistemin adıdır.
Servo sistem kapalı çevrim diye biliyorum nasıl açık çevrim oluyor?

şöyle düşün eğer motorun encoder bilgilerini sürücüye girip mach3 e giriş olarak tanıtılmazsa yalnızca mach3 ün sinyallerini değerlendirir ama gerçek konumdan programın haberi olmaz, en güzel örnek sen iş yaparken kabloyu çek yine kod göndermeye devam eder....her neyse.

Bana pozisyon bilgisini mach3 ün hangi ayarlardan sonra değerlendirdiğini söylerseniz çok mutlu olacağım.

şöyle düşün eğer motorun encoder bilgilerini sürücüye girip mach3 e giriş olarak tanıtılmazsa yalnızca mach3 ün sinyallerini değerlendirir ama gerçek konumdan programın haberi olmaz, en güzel örnek sen iş yaparken kabloyu çek yine kod göndermeye devam eder....her neyse.

Bana pozisyon bilgisini mach3 ün hangi ayarlardan sonra değerlendirdiğini söylerseniz çok mutlu olacağım.

Mach3 kullanmadım, bilmiyorum.

Encoderdan almış olguğun geri besleme pc tarafında real time olmadığından bufferda şişme olabilirTabi burda kritik olan hız, ama sağlıklı bir sistem olmaz gibi

Forumda bu konularda tecrübeli ustalarımız, abilerimiz var, inşallah yardım ederler,
kolay gelsin

Son düzenleme:
Servolar kapalı çevrim değildir hatta minas a5 dahi olsa...
Burada arkadışımız son çıkış noksaındaki hareketin çevrime katılmasını istiyor.
Gayet de mantıklı ama size tavsiyem mutlak enkoder kullanmanız aksi takdirde yaptığınız masrafın bir anlamı kalmaz...

Mach 3 de kapalı çevrim yoktur arkadaşım(Ezbere çalışan bir programdır.).
Kolay gelsin...

Servolar kapalı çevrim değildir hatta minas a5 dahi olsa...
Burada arkadışımız son çıkış noksaındaki hareketin çevrime katılmasını istiyor.
Gayet de mantıklı ama size tavsiyem mutlak enkoder kullanmanız aksi takdirde yaptığınız masrafın bir anlamı kalmaz...

Mach 3 de kapalı çevrim yoktur arkadaşım(Ezbere çalışan bir programdır.).
Kolay gelsin...

Bir an çok umutlanıp aklıma çok fikir gelmişti, şimdi söndü:(
O zaman encoder den geleni mach3 yalnızca "Encoder Position"da gösteriyor ne anladım bu işten?
Aklıma mustafatemel_5885 dediği geldi belki gelen sinyal ile tezatlık olursa alarm verip işlemi durdurabilir, aslında işi durdurması bile iş görür.

Ben bir pdf i inceleyip size döneceğim

Servo da encoder geri besleme yapınca kapalı çevrim olmuyor mu?

Konuyu saptırdıysam açan arkadaşdan özür dilerim.

Hocam servo encoder sistemi kapalı bir çevrimdir lakin mach3 ile birlikte tam kapalı çevrim değildir. Yarı kapalı çevrimdir.
meseleyi açıklamak için söylüyorum:

senin söylediğin sistem eğer mach3 e girmezse 2. şekil olur.
Benim anlatmak istediğim yöntem 1. şekil tam kapalı çevrim böylece mach3 de haberdar olacaktı ama yokmuş

Hatayı bulmadıktan, kontrolörün bundan haberi olmadıktan sonra 2. şekildeki geribeslemenin ne mantığı var?

yalnızca gelen sinyali hafızaya alır ve pozisyon bilgisi ile kıyaslar hatalı ise ve Gelen sinyale yetişemezse stop eder. Bu konunun derinliğini üstadlara sormak gerek ben bazı servo kapalı sistemlerin kodu hafızaya aldığını sonra bunlara göre yaptığını işittim.
Ama sormak lazım...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri