Mach3 kapalı çevrim özelliği var mı?

rexton

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Elimde bir adet usb mach3 200khz kontrol kartı(15 giriş-7 çıkış var)

1 adet artımlı encoder var.

Bunları kullanarak kapalı çevrim yapmayı düşünüyorum. Yani step motorun tahrik etiği mile bağlı enkoder 'dan gelen palsları usb mach3 kartının girişlerine vererek
adımlarını kontrol ettirmek isityorum.

Piyasada gördüğüm kapalı çevrimli sistemler aslında tam kapalı değil sadece mach3 den gelen sinyali doğrulamak üzere çalışıyor. Ya akımı artır torku ayarlıyor veya
alarm verip sistemi duruduruyor, amam mach3 sinyal göndermeye devam ediyor. Aslında tam kapalı çevrim olması için mach3 ün encoder den gelenleri dikkate alıp ona
göre sinyali vermesi gerek.

Enkoder'e ait 6 adet çıkış var , A,A-,B,B-,Z,Z- bunlardan A,A-,B,B- uçlarını benim pals ve dir sinyallerine çevirmem gerekiyor. Bu işi NŞA da akıllı sürücüler yapıyor. Peki ben bu sinyalleri bir ara birimle çevirip mach3 e verirsem yukardaki anlattığım tam kapalı devre mantığı olur mu?

Tabi önce sizlere şu konuları danışmak isityorum

1-)mach3 ün kapalı çevrim özelliği varmıdır.?

2-)Eğer varsa elimdeki malzemeler ile kapalı çevrimi yapabilir miyim?
(bunlarla ilgili bazı ara birimler var )

Arabirime gerek yok bence elindeki kontrol karti ile rahatlikla geri bildirim alabilirsin. Ayar bolumunde port and pin kisminda encoder secenegi bulunuyor oradan pals degerini ayarlaman yeterli

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Yani encoderdan gelen bilgiyi değerlendirip ona göre sinyal gönderiyor, hedefe ulaşana kadar motora yön veriyor.
o zaman mach3 kapalı çevrim yapıyor öyle mi?

Yani encoderdan gelen bilgiyi değerlendirip ona göre sinyal gönderiyor, hedefe ulaşana kadar motora yön veriyor.
evet. konum tam olarak tutuyor. yüksek hızlarda köşe dönüşlerinde radus problemini ortadan kaldırır diye düşünüyorum.

MACH3 USB CARD.JPG
Port ayarlarını yaparak encoder kullanabilirsiniz. Elinizdeki kartın marka ve modelini yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Eeğr leafboy77 mach3 usb kontrol kartı kullanıyorsanız bilgi kitapçığı ektedir.

http://www.ram-e-shop.com/ds/motor/USB_MACH3_BreakoutBoard.pdf

Aynen öyle. mach3 kartı motor'a istenilen yolu aldıramazsa hata verir. program durur. servo sürücüler ile aynı mantıkta çalışır mach3 yazılımı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam elimde leafboy 77 kart var 4 adet encoder den gelen uçları mach3 e giriş olarak tanıtmalıyım.
Bunun için mach3 de input kısmı var.

1-Diyelim 1.2.3.4. inputlara encoderin sırasiyle A,A-,B,B-kablolarını takdım.
2-Mach3 de input olarak hangi ayaları girmeliyim
3-diyelim tanıttım MPG ayarlarını yukarda bahsettiğin yeterli mi?

burası aktif olup ana menüdeki sinyalleri kıyaslıyor mu?

Bu konuyu gerçekten merak ediyorum teşekkür ederim

haricen encoder almanıza gerek yok. birçok servo sürücüsünde encoder çıkışı var. onları kullanabilirizsiniz. size maliyet ve montaj kolaylığı sağlar

şuan elimde 3 encoder var :D
En ucuz 750watt servo 3 takım 1200 $ a var (en ucuzu, oda sınırlı bitince tanesi 1000$) tork 2.3 civarı
3 adet step motor + 3 adet encoder =225$ civarı ve torku yaklaşık 4.2 her yönden daha avantajlı lakin servo da hız faktörünü var.
birde firensiz servo alırsan, onu dengelemek için rediktör kullanırsın maliyet artar

Eğer yukarda bahsettiğiniz mümkünse en ideal kapalı devre çözümü encoderli çözüm...

Aranızda bu sistemi yapıp verimli sonuç alan arkadaşlar var mı ? [MENTION=2378]mustafatemel[/MENTION]_5885 hocam yardımcı olabilir misin ?

şuan elimde 3 encoder var :D
En ucuz 750watt servo 3 takım 1200 $ a var (en ucuzu, oda sınırlı bitince tanesi 1000$) tork 2.3 civarı
3 adet step motor + 3 adet encoder =225$ civarı ve torku yaklaşık 4.2 her yönden daha avantajlı lakin servo da hız faktörünü var.
birde firensiz servo alırsan, onu dengelemek için rediktör kullanırsın maliyet artar

Eğer yukarda bahsettiğiniz mümkünse en ideal kapalı devre çözümü encoderli çözüm...

Aranızda bu sistemi yapıp verimli sonuç alan arkadaşlar var mı ? @mustafatemel_5885 hocam yardımcı olabilir misin ?
ne tür bir makina yapıyorsunuz. kapalı çevrim olması ne kadar önemli ? fazla kapalı çevrim ile uğraşan görmedim

granite işleme....
kapalı çevrim işin bozulmaması için önemli taşın fiyatı 300 ü bulabiliyor..
iş bozuldu mu taşı kaldır at
Ben anlamadım kapalı çevrimi arkadaşlar neden kullanmasınlar ki?
illa mekanikte, hızda veya elektronikte hatalar alınır bunun program tarafından sezilmesi istenen bir durumdur.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri