Mach3 kapalı çevrim özelliği var mı?

açıkçevrim ya da kapalı çevrimden ziyade servo motor sürücüsünde encoder out çıkışından mach3 e bilgi verilse herhangi bir arıza durumunda hem sürücü hemde mach3 uyarılsa daha mantıklı olmaz mı. bu şekilde tüm birimlerin birbirinden haberi olur.
bu şekilde gerçek anlamlı feedback sağlanamaz mı ?

açıkçevrim ya da kapalı çevrimden ziyade servo motor sürücüsünde encoder out çıkışından mach3 e bilgi verilse herhangi bir arıza durumunda hem sürücü hemde mach3 uyarılsa daha mantıklı olmaz mı. bu şekilde tüm birimlerin birbirinden haberi olur.

Kesinlikle daha güçlü olur...
ama benim dediğim mach3 ün gelen sinyali değerlendirip gereğini yapması
örnek: makina sıfırlandı x,y,z=0,0,0 mach3 x35 için pals göndermeye başladı 7x200=1400 pals gönderdi,
diyelim encoderdan 1394 pals geldi, mach3 den +6 pals daha gönderip,encoder dan da 6 pals gelmesi beklenir......
ki bunu malesef yapmadığını anladım sadece stop ediyor...........

hocam senin için zahmet olmazsa bana encoder nasıl tanıtıp yanlış sinal geldiğinde stop ediyor ayarlarını adım adım paylaşabilir misin?

Arkadaşlar insanlar kapalı çevrim çalışır ama kimin ne yaptığından kimsenin haberi olmaz.
Şayet benim yazdıklarıma katılmıyorsanız sökün bir yazıcıyı ve oradaki optik bantın ne iş yaptığına bakınız.
Yıl 2013 ve hala optik bantlar yazıcılarda sıklıkla kullanılıyorsa bunun sebebi önemli olan sizin gönderdiğiniz sinyal değil mekanik olarak sistemin ne kadar yol aldığıdır.

Kolay gelsin....

Kesinlikle daha güçlü olur...
ama benim dediğim mach3 ün gelen sinyali değerlendirip gereğini yapması
örnek: makina sıfırlandı x,y,z=0,0,0 mach3 x35 için pals göndermeye başladı 7x200=1400 pals gönderdi,
diyelim encoderdan 1394 pals geldi, mach3 den +6 pals daha gönderip,encoder dan da 6 pals gelmesi beklenir......
ki bunu malesef yapmadığını anladım sadece stop ediyor...........

hocam senin için zahmet olmazsa bana encoder nasıl tanıtıp yanlış sinal geldiğinde stop ediyor ayarlarını adım adım paylaşabilir misin?

Dostum şimdi anlaşıldı ne demek istediğin :),
Diyelim ki senin sisteminde bir hata var motor milinde veya herhangi bir yerde sıkışma var o zaman senin istediğin sistem motoru ve mekaniği zorlayacak ve zarar verecektir. Eğer sistemin boşluksuzsa, motor ayarları ve diğer donanımsal bir problem yoksa kapalı çevrim bir sistemin olmasa bile makinanın yaptığı iş ile yazılım arasında problem çıkmayacaktır.
İkinci olarak iki veya daha fazla ekseni aynı anda çalıştırdığında birisi 2mm diğeri 3mm hata verdiğinde şekilsen problemler olacaktır.
örneğin x10 y20 diyelim ve sonuç olarak x9 y20 gitmiş olsun. sen bu saatten sonra x'i 10 yapmaya zorlarsan rampa elde etmen gerekirken rampa+çizgi elde edersin. sen burada sistemine güveneceksin zaten cnc işinde en önemlisi mekanik aksamdır.
granit değil, altın yüzük üzerine her türlü deseni veriyorlar. sistemin kalitesi ile alakalı uydurma bir sistem değilse hiç kafanı yorma bişey olmaz. eğer bişeyler oluyorsa sistem sıkıntılı demektir. mekanik sistemin iyileştirilmesi için araştırmaya girmeni tavsiye ederim.
bu arada mach3 kafasına göre çalışmaz makro yazmayı bilen her türlü çalıştırır.

niye bu kadar zahmete giriyorsun servo sürücünün arıza çıkış ucunu direk mach3 kartına girersen sistemin ilerlemesinde hata olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlk yaptığım makine aynı mustafatemel_5885 arkadaşımızın dediği gibi çalışıyordu. servo drivedan hata kontağı alıp mach3 stop yapıyordum. feedback olayı , sistem stabilitesi , yüzey kalitesi , pc sorunları v.b. gibi nedenlerle tercih meselesi ama mach3 kullanmıyorum. Daha pahalı oluyor ama cnc kontrol cihazlarına döndüm. Bu arada mach3'te çok iyi uyumlu 750w servo set 520$ satılıyor.

Dostum şimdi anlaşıldı ne demek istediğin :),
Diyelim ki senin sisteminde bir hata var motor milinde veya herhangi bir yerde sıkışma var o zaman senin istediğin sistem motoru ve mekaniği zorlayacak ve zarar verecektir. Eğer sistemin boşluksuzsa, motor ayarları ve diğer donanımsal bir problem yoksa kapalı çevrim bir sistemin olmasa bile makinanın yaptığı iş ile yazılım arasında problem çıkmayacaktır.
İkinci olarak iki veya daha fazla ekseni aynı anda çalıştırdığında birisi 2mm diğeri 3mm hata verdiğinde şekilsen problemler olacaktır.
örneğin x10 y20 diyelim ve sonuç olarak x9 y20 gitmiş olsun. sen bu saatten sonra x'i 10 yapmaya zorlarsan rampa elde etmen gerekirken rampa+çizgi elde edersin. sen burada sistemine güveneceksin zaten cnc işinde en önemlisi mekanik aksamdır.
granit değil, altın yüzük üzerine her türlü deseni veriyorlar. sistemin kalitesi ile alakalı uydurma bir sistem değilse hiç kafanı yorma bişey olmaz. eğer bişeyler oluyorsa sistem sıkıntılı demektir. mekanik sistemin iyileştirilmesi için araştırmaya girmeni tavsiye ederim.
bu arada mach3 kafasına göre çalışmaz makro yazmayı bilen her türlü çalıştırır.

Hocam mekanikte konusu derya deniz bir konu ben sizlere ne kadar benim makinanın mekaniği iyi desem de mutlaka daha iyisi yapılarak iyileştirilebilir. Lakin mekanik aksamda gözlemlediğim bir sorun yok.
Beni düşündüren bu makinalar mutlaka hata yaparlar belki control kablosu paraziti belki komşu dükkandaki yüksek güç çeken makinaların devreye girmesiyle gerilimde oluşan harmonikler belki toprak-nötür kirliliği belki pcde oluşan aksaklıklar belki invertörün yüksekfrekansı motorları etkilemesi belki anlık oluşan eksen sinyal zayıflığı vs vs...gibi daha bir çok nedenden ötürü hatalar oluşabilir. Bunun için mutlaka geri besleme şart.

Benim bahsettiğim ise ancak mach3 gibi güçlü bir programın encoderden geleni değerlendirmesi benim lügatımdaki gerçek kapalı çevrim, ha bunu nasıl yapar bu iş de bir algoritma işi official bir iş

Hocam mekanikte konusu derya deniz bir konu ben sizlere ne kadar benim makinanın mekaniği iyi desem de mutlaka daha iyisi yapılarak iyileştirilebilir. Lakin mekanik aksamda gözlemlediğim bir sorun yok.
Beni düşündüren bu makinalar mutlaka hata yaparlar belki control kablosu paraziti belki komşu dükkandaki yüksek güç çeken makinaların devreye girmesiyle gerilimde oluşan harmonikler belki toprak-nötür kirliliği belki pcde oluşan aksaklıklar belki invertörün yüksekfrekansı motorları etkilemesi belki anlık oluşan eksen sinyal zayıflığı vs vs...gibi daha bir çok nedenden ötürü hatalar oluşabilir. Bunun için mutlaka geri besleme şart.

Benim bahsettiğim ise ancak mach3 gibi güçlü bir programın encoderden geleni değerlendirmesi benim lügatımdaki gerçek kapalı çevrim, ha bunu nasıl yapar bu iş de bir algoritma işi official bir iş
1.geri dönüşüm kablosu(feedback cable) bu saydıklarından etkilenmiyecek mi?
2.makroları incelemeni tavsiye ederim. visual basic ile istediğini yapabilirsin.

feedback kablosu etkilenir ama iyi bir izolasyonla ekranlama ile sorun giderilir.

fakat step-servo motor driverları, varsa motor kontrolörü, pc, sinyal ve güç kablosu, mekanik ve Şebeke gibi faktörler işin bu tarafında daha baskın.

makroları malesef hiç kullanmadım ama söylemen iyi oldu önce ufak bir çalışma yapıp o çalışmayı da başka başlıkta açmayı düşünüyorum.
Ama önce başından beri cevabını öğrenemediğim sorunumu çözmeliyim.

sorumu tekrarlıyayım:

tamam kapalı çevrimi mach3 kendi yapmıyor makro yardımıyla biz yapıyoruz,
peki encoder A,A-,B,B- uçlarından geleni mach3 girip yanlışsa alarm verip durmasını nasıl yaparız?

aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Mehmet Köse arkadaşımızın sayfasıdır. Faydalı olması ümidi ile
http://www.ugrasi.com/AmatorCNC_mekanik/m3/Lineer_kod_cozuculer.htm

Hocam ilgilendiğin için teşekkür ederim:

Birkaç nokta üzerinde duracağım, mehmetköse abi 2 çeşit enkoderden söz etmiş 1 lineer cetvelli encoder, 2 döner encoder, elimde döner encoder var bununda bazı dikkat edilmesi gereken noktalar varmış.

"Dönen enkoderleri Servo motorlardaki dönen enkoder DRO’su olarak kullanmak kolay değildir. Bunlar manuel çalışmalar için çekici olabilir. Esas problem DRO içindeki servo sürücüyle kullanılan 0 volt (müşterek ucun) genellikle bilgisayarın 0 voltuyla aynı olmamasıdır. Birlikte bağlandıklarında problem olabilir."

Benim kartta schmitt trigger özelliğinde 7414 gibi bir entegre yok. Bir ara eleman kullanmam gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri