Mach3 ile spindle kontrol eden arkadaşlara bir soru!

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
VFD'yi kontrol kartı aracılığıyla Mach3'ten kontrol ediyorsunuz diyelim. Kesim esnasında zorlanmadan dolayı spindle hızı düştüğünde, Mach3 bu yavaşlamayı telafi edebiliyor mu? Yani frekansı yükseltmesi lazım sanıyorum. Ama motorun anlık hızını Mach3 nerden bilecek diye soran arkadaşlar olabilir mi acaba! Hız sensörü ile Mach3'e motorun devrini göndereceğiz sanırım.

öyle bir geri besleme yok abi
ama 2.2kw lık spindle ın deviri pek düşmüyor tecrübelerimle söylüyorum. daha sert dalı ve pasolarla kullanamıyorum ucu soğutamıyorum maalesef.
ama o devir düşme olayını vfd hallediyor sen orasını düşünme demişti kazım ağabey

öyle bir geri besleme yok abi
ama 2.2kw lık spindle ın deviri pek düşmüyor tecrübelerimle söylüyorum. daha sert dalı ve pasolarla kullanamıyorum ucu soğutamıyorum maalesef.
ama o devir düşme olayını vfd hallediyor sen orasını düşünme demişti kazım ağabey

Ben de bu şekilde biliyorum, vfd ekranından ayarlandığı taktirde sürekli doğru devirde çalışmak adına gerekli voltaj ayarlarını vfd kendisi yapıyor diye biliyorum.

Anladım. Sormamın nedeni, ben BT30 spindle ile RC motor ve ESC kullanacağım. Bu durumda ESC'nin governor modunu aktif hale getireceğim. Devir düştüğünde governor hızı voltaj yükselterek relafi edecek.

Konuyla alakalı bir sualim olacak :)

Spindle motoru pwm ile mach3 ile kontrol ettiğimizi düşünelim. Programa start verdiğimiz zaman spindle mototunun ayarlanan hıza çıkmasını bekliyor mu ?
Yani herşeyi hazırladık son hıza ayarladık motoru cycle start dedik mach3 işlemeye başlamadan spindle nin son hıza çıkmasını bekliyor mu ?

pwm ile devir kontrolü çok matah bir şey değil önemli olan aç kapa yapsın yeter.

pwm ile devir kontrolü çok matah bir şey değil önemli olan aç kapa yapsın yeter.

Ben zaten aç kap yaptırıyorum ama programa başla dediğimde motor tam hızına ulaşamadan malzeme girdiği oluyor o zaman zarar veriyo sağ sola. PWM deki tek amacım devri bulana kadar beklesin :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri