Mach3 Backlash

@asenyurt yaylı olmasının mantığını anlayamadım. Direk yaysız olsa daha mantıklı değil mi? Uygulanan kuvvet yayın geriliminden fazla olursa yine boşluk olmaz mı? (yaylı olunca) https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/anti-backlash-vidali-mil-somunu.104619/

yay yeteri kadar sert olursa bişey olmaz hem şu var. somunlar aynı anda ileri geri yapacağı için yayda o esneme olmaz bence

Pekii şu general config sayfasındaki shuttle accel şeysi nedir ?
Anladığım kadarıyla shuttle accel/decel, bir eksen yön değiştirdiğinde yani mildeki/somundaki boşluk ortaya çıktığı anda Mach3'ün boşluğu ne kadar hızlı telafi edeceği anlamına geliyor. Bu değer ne kadar olmalı bilmiyorum, hiç kullanmadım ama makinenin feed ve boştaki hızına göre değişiyordur.

Anladığım kadarıyla shuttle accel/decel, bir eksen yön değiştirdiğinde yani mildeki/somundaki boşluk ortaya çıktığı anda Mach3'ün boşluğu ne kadar hızlı telafi edeceği anlamına geliyor. Bu değer ne kadar olmalı bilmiyorum, hiç kullanmadım ama makinenin feed ve boştaki hızına göre değişiyordur.
Peki bu değer sıfır olsa bişey olar mı ?

Olmaz. Sıfır olursa program backlash yokmuş gibi davranır.

Olmaz. Sıfır olursa program backlash yokmuş gibi davranır.
hımm ama ben ilk başta oraya değer yazılması gerektiğini bilmiyordum. Backlash ayarlarığımda çalışıyordu ama boşluk değerini tutturamıyordum. Acaba bundan dolayı mı oluyordu. Shuttle accel içinde değer girerek denemeliyim o zaman

Oraya sıfır değil de 0.001 gibi çok küçük süreler giriyorlar.

Aynen bende onu düşündüm abi. Sürenin çok kısa olması için o zaman vuruntuda olmaz sanırım öyle olacak sanırım.

Babam rahat duramamış sökmüş ekseni falan indirmiş komple. Somunu tek başına sallamak istediğinde sallanmıyor ama somunu eksene sıktığın parçalar moment oluşturduğu için boşluk belli oluyor dedi. somunu da sökmüş özellikle bilyalara bakmış arada boşluk var ama orada 1 bilye girebilecek kadar yer yok gibi dedi.

İki somunu yay ile germe olayına ılımlı bakıyor ama ne kadar başarılı olur emin değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,615
Kullanıcılar
450,618
Son üye
FerasFx

Yeni konular

Geri