Mülakat sorusu

realcs

Üye
Arkadaşlar meraba.İş başvurusunda bana bir soru sordular.ilginç bir soruydu.sizinle paylaşmak istedim.soru şöyle 3 tane çıplak, izolesiz kablo var.bumların hangisi faz,hangisi nötr,hangisi toprak.elinizde sadece kontrol kalemi var.başka bişey yok.seri lamba,ölçü aleti v.s.hiçbirşey yok.sadece kontrol kalemiyle nasıl anlarsınız? Yorumlarımızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kontrol kaleminde ışığı yakan mutlaka faz ama diğer ikisi için farklı bir yöntem denemek gerekir herhalde.

Teşekkür ederim arkadaşlar.bende Alisy arkadaşın verdiği cevaba benzer cevap verdim ama soruyu soran o şekilde tehlikeli değilmi diyor.bende başka yöntemi yok dedim.

Eleltrikle çalışmak istiyorsan zaten tehlikeyi göze almissin demektir :)

Teşekkür ederim arkadaşlar.bende Alisy arkadaşın verdiği cevaba benzer cevap verdim ama soruyu soran o şekilde tehlikeli değilmi diyor.bende başka yöntemi yok dedim.

Evet tehlikeli ama burada bi mantik hatasi var , eger bilip bilmedigini soruyosa boyle bi cevap verilir.ama pratikte deneyeceksen zaten bi multimetre lamba vs bise olur elinde.koca fabrikada bi tane multimetre yoksa bu yontemi kullanirsin : ))

Ama asıl tehlike kablolari birbirine degdirmek değil. Çıplak iletkeni ellemek :s

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri