Mülakat sorusu

Sadece kontrol kalemi var ise notr topragi ayirt edebilmek icin alim filan olmak lazim.diger turlu kesinlikle olcu aleti ya da @alisy arkadsimizn dedigi gibi sigorta kakr mantigiyla belirleyebiliriz..siz de soruyu soran kisiye bu soru akillara zarar deseydiniz tehlike de neymis.tehlike bizim isimiz))

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Heralde imkasızlıklar halinde çalışmayı ve sonuç üretmeyi anlatmak için böyle bir sordu.yada soruyu soran kişinin aklından şüphe ediyorum.☺

Farketmiyo havada yerde.karşında 3 tane izolesiz iletken var

acaba fazı bulduktan sonra önce 1. kablo ile (diyelim ki nötr) bağlatısını yapsak ve k. kalemiyle tekrar baksak. sonra da 2. kablo (buda toprak olsun) aynı işlemi yapksak?
lamba parlaklığından bir sonuç çıkar mı?

NOT : cevap için değil öğrenmek için yazdım bu açıklamayı

acaba fazı bulduktan sonra önce 1. kablo ile (diyelim ki nötr) bağlatısını yapsak ve k. kalemiyle tekrar baksak. sonra da 2. kablo (buda toprak olsun) aynı işlemi yapksak?
lamba parlaklığından bir sonuç çıkar mı?

NOT : cevap için değil öğrenmek için yazdım bu açıklamayı
Lamba parlakligindan anlayamazsin.ideal bir notr toprak potansiyeli 1-2 volt civarindadir..Bunu da gozle ayirt edebilmen imkansiz.

Elektrikten anlamam sadece sallıyorum.

Kontrol kaleminin ucunu faza değdirip, diğer ucunu da (hani baş parmağın değdiği yeri) nötr ve toprağa değdirsek. Nötre değince kontrol kalemi mort olur, diğeri de toprak olur :)

zaten hepimiz bir gün toprak olacağız hatta her şey toprak olacak :)

Olmuş mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri