Dünya Standartlarında Kablo Damar Renkleri!

arkadaşlar bende profilonun standart renkleri var

siyah = güç devresi (380 v)
kırmızı= kumanda (220v)
açık mavi = nötr

kahve = +24 VDC
koyu mavi = -24 VDC

gri = Ac 24V
açık mavi = 0V (+) nötr

plc analog = mor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaslar acık mavi ve bir de mor kabloyu bulmak da sıkıntı bilmiyorum bu renkteki kabloları halen üretiyorlarmı?

arkadaslar bilmiyorum nekadar standart buyazmis oldugunuz renkler ama benim kullandigim ve daha once gordugum kumanda , guc panolarinda

24vdc + kirmizi 24vdc - sari veya beyaz
220vac faz siyah notr mavi
380vac 3fazda siyah
toprak kablosu sariyesil

bence siyah, kahverengi, kirmizi gibi renkler varken mavinin arti uc olarak kullanilmasini anlayamiyorum
genel olarak kullanilan renklerin disina bence cikilmamali saygilarimla yanlisim varsa duzeltin tesekkurler. :)

otomasyon panolarında kullanılan kabloların renkleri ile ilgili bi standard var mı?
ya da burada söylenen kablo renklerini içeren bi dökuman, website si, standard var mı?
bu konuyla ilgili araştırma yapıyorum. yardımcı olur musunuz?

herkese bilgilerini ve fikirlerini paylaştığı için saolun ama standartlar karıştı galiba. birinin kırmızı dediğine diğeri kahve birinin siyah dediğine diğeri kırmızı dedi.
eğer elinde ciddi bir standart olan arkadaş varsa paylaşımlarını bekliyoruz.

ayrıca ben de bir firmada çalışıyorum nötr mavi ve toprak sarı-yaşil hariç hiçbir standart kullanılmıyo.

ahh..ahhh. güzel memleketim, bu standart işini ayarlayacak olan TSE den başkası değildir. Gel gör ki adamlar standartları satıp para kazanma derdine düşmüşler, yüce devletimin bu kadar düştüğünü bilmiyordum ta ki 6 yıl önce TSE ile işimiz olana kadar, neyse..Demem o ki amerika da herşeyi bi düzene sokmuşlar elektrik için NEC(NATIONAL ELECTRICAL CODES) diye standart bir kanunname yapmışlar, değişiklikleri hemen sitelerden duyuruyorlar ve sanırım 3 yılda bir da kitap halinde basıyorlar. 80-100 dolar arası bir fiyata gidiyor..kitabına göre bikaç farklı yayıncı basıyor..Bizim elektrik yönetmeliklerinde bu konular yok muydu sahi..yeniden bi gözden geçirmek lazım..selamlar..

ahh..ahhh. güzel memleketim, bu standart işini ayarlayacak olan TSE den başkası değildir. Gel gör ki adamlar standartları satıp para kazanma derdine düşmüşler, yüce devletimin bu kadar düştüğünü bilmiyordum ta ki 6 yıl önce TSE ile işimiz olana kadar, neyse..Demem o ki amerika da herşeyi bi düzene sokmuşlar elektrik için NEC(NATIONAL ELECTRICAL CODES) diye standart bir kanunname yapmışlar, değişiklikleri hemen sitelerden duyuruyorlar ve sanırım 3 yılda bir da kitap halinde basıyorlar. 80-100 dolar arası bir fiyata gidiyor..kitabına göre bikaç farklı yayıncı basıyor..Bizim elektrik yönetmeliklerinde bu konular yok muydu sahi..yeniden bi gözden geçirmek lazım..selamlar..

ya arkadaşım bu kadar da çelişki olur mu güya bir kurumu kötülerken kendin kendinle çelişkiye düşüp komik oluyorsun. adamlar standartları satıp para kazanıyorlar diyorsun ardından amerikalılar herşeyi düzene oturtmuşlar 80 - 100 dolara satıyorlar diyorsun bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yani. ben TSE yi savunmuyorum ama sistem her yerde böyle TSE standartları IEC den alıyor ve IEC de para ile satıyor durum her ülkede ve avrupada aynı zaten

dünya standartında kablo renkleri başkadır yurdum elektrikçisinin kablo renkleri başkadır. eline hangi renk gelmişse onu kullanan yurdumun güzide elektrikçileri daha sonra olacak sıkıntılar için elbet bir kılıf bulurlar. nice asansör kontrollerine gittim hiç birinde renk standartı görmedim. nötru toprağı r s t fazlarını sarı yeşille çeken yurdum asansörcüsünü bile gördüm.

çok yerde iş yaptım ama sarı yeşilden başka standart görmedim eline ne geçerse yada önceki tesisattan ne artıysa o

abilerim bu konu benimde çok sıkıntı duyduğum bir konu bir aara tofaşa makinalar yapmıştık bunların verdiği şartnamedeki renkleri benimseyip uzun süre kullandım taki adanada teknik bir okulldaa işle alakası olmayan bir bobinajcı yüzünden bütün panoda nötürleri sarıyeşil yapana kadar yapmadan adamlar paramızı ödemedi adamlara standardım bu diye bir kaynaktaa gösteremedim müşteri herzaman haklıdır demek zorunda kaldım

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri