Load Cell Ve Mikroişlemci

cehege

Üye
arkadaşlar merhaba load cell ile ölçüm yapmak istiyorum.
yani ağırlığı mikroişlemci tarafından ölçüp buna göre karar vermek istiyorum.
mikroişlemciler konusunda sıkıntı yok ama .
load cell ler ile ilgili hiç bir bilgim yok . nette araştırdıktan sonra load cell ile iligili devre de yok . yardım ederseniz sevinirim.

Arkadaşım loadcell çıkışında 0-20mv arası gerilim verir. Yani 100Kg kapasiteli bir loadcellin varsa 0kg da 0 mV 100Kg da 20mV gerilim verir. Bu gerilimi pic in analog girişine uygun olarak yükseltmen gerekir yada bu seviyede ölçüm yapabilen harici bir adc kullanman gerekir.

yani bir opamp kullanıp çıkışı kg/ voltaj oranında ayarlamam gerekli. daha sonrasında aynı işlemleri pic ile decode etmem lazım galiba.

üstadım loadcell çıkışı standart bir çıkış vermez verdiğim bağlantıda derki besleme gerilimine bağlı değişir buda demek oluyor farzı misal 5v besleme ile 100kg ağırlıkta 12mv çıkışş veriyorsa 7.5v ile 12mv vermez bu ayrıntıyı unutmamalısın ama bu işi sadece tek bir proje için yapıyorsan pic ile kafa yorma loadcell çıkışını 0-10v veya 4-20ma çevirici al plc ile oku gayet güzel bir iş çıkar

yani bir opamp kullanıp çıkışı kg/ voltaj oranında ayarlamam gerekli. daha sonrasında aynı işlemleri pic ile decode etmem lazım galiba.
Kardeş eğer kendinizi geliştirmek için amatör bir çalışma içinde iseniz. Söylediğiniz gibi bir opamp vasıtası ile gerilimi yükseltip kullanabilirsiniz.. Loadcell için söylenecek en basit tanım; Bir weston köprüsüdür. Weston köprüsünü oluşturan eş değerli dirençlerin karşılıklı iki köşesine verdiğiniz gerilim, loadcel üzerine ağırlık binmesi sonucu dirençlerin değişim miktarı oranında diğer iki köşeden mV seviyesinde çıkış alırsın.
Yaptığın profösyönelce bir çalışma ise yani bu cihaz bir tesiste iş yapacaksa, boş yere kendini yorma sağlıklı bir sonuç elde etmen mümkün değil.
Bir çok farklı loadcell uygulaması için hazır ürünler var ya onlardan bir tane al (aklıma gelenler ESİT ve BAYKON)
Yada 0-10 V yada 4-20 mA çıkışlı bir transmitter al loadcelleri ona onun çıkışınıda PLC Analog girişine bağla (Transmitteri yine ESİT ve BAYKON'da bulabilirsin)

unutmamak gerekirki esit veya baykondaki bu kartları yapan kişilerde insan neden sağlıklı sonuç alınamasın daha öncede sen yapamazsın tarzı cevaplar alan arkadaşlar ticari ürünler yapıp sattı sadece sorunu şu pic ile bu kadar düşük değerlerde değer okumak zor değerini sağlıklı okuyabileceği bir seviyeye çekmesi gerek beslemenin çok stabil olması gerek boş yere kendini yorma sonuç alamassın demek bence bir teknik elemana yakışan bir cevap değil

unutmamak gerekirki esit veya baykondaki bu kartları yapan kişilerde insan neden sağlıklı sonuç alınamasın daha öncede sen yapamazsın tarzı cevaplar alan arkadaşlar ticari ürünler yapıp sattı sadece sorunu şu pic ile bu kadar düşük değerlerde değer okumak zor değerini sağlıklı okuyabileceği bir seviyeye çekmesi gerek beslemenin çok stabil olması gerek boş yere kendini yorma sonuç alamassın demek bence bir teknik elemana yakışan bir cevap değil
Değerli arkadaşım yazımı bir kez daha okursanız. Sn. cehege'ye; Eğer kendisini geliştirmek için yapıyorsa Op-Amp ile birşeyler yapmaya çalışmasının yerinde olduğunu. Ama amacı sadece ladcell ile birşeyler tartmaktan ibaretse boş yere uğraşmaması gerektiğini söyledim.
Yoksa yer yüzündeki her türlü teknolojik ürün insanlar tarafından yapılmaktadır. Şimdi tartım işi yapacak herkes Loadcell transmitter imal edecekse, seyahata çıkacak herkeste kendi uçağını yapsın derim komik olur değil mi...?:)
Bence bir teknik elemanın Hedefi ile alakası olamyan işlerle uğraşarak harcayacak vakti olmamalı.... Saygılar.....

Değerli arkadaşım yazımı bir kez daha okursanız. Sn. cehege'ye; Eğer kendisini geliştirmek için yapıyorsa Op-Amp ile birşeyler yapmaya çalışmasının yerinde olduğunu. Ama amacı sadece ladcell ile birşeyler tartmaktan ibaretse boş yere uğraşmaması gerektiğini söyledim.
Yoksa yer yüzündeki her türlü teknolojik ürün insanlar tarafından yapılmaktadır. Şimdi tartım işi yapacak herkes Loadcell transmitter imal edecekse, seyahata çıkacak herkeste kendi uçağını yapsın derim komik olur değil mi...?:)
Bence bir teknik elemanın Hedefi ile alakası olamyan işlerle uğraşarak harcayacak vakti olmamalı.... Saygılar.....

Çok doğru söylemiş ertek arkadaş

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,993
Son üye
sedat2727

Yeni konular

Geri