Load cell ve Amplifikatörler hakkında birkaç soru

Iammy

Üye
Merhabalar öncelikle,
Öncelikle aklımdaki projeden bahsedip sonra sorularıma geçeceğim.(bir sornaki kısım biraz uzun olucak o sebeple direk sorulara geçmek isteyen bir sornaki paragrafa geçebilir.)

Nitelikli kahve hobisiylede uğraşıyorum. Yeni tarz demleme yöntemleri ikiye ayrılıyor; immerisıon ve pourover. İmmersionda kahve ve su bi kaba dökülüp bekletilir daha sonra süzülerek içilir kabaca. Pour over da genelde huni benzeri bir şeye filtre koyulur kahve de içine eklenir ve su belirli araklıklarda belirli döküş hızlarında kahvenin üstüne dökülür. Kabaca tarifler şu şekilde olur 30gr suyu 40 saniyede dök, 30sn bekle, 2 tur saat yönünde karıştır, sonra 50gr suyu 30 saniyede dök, X sn bekle, Y gr suyu Z saniyede dök. gibi tarifler çeşitlenip gidiyor. Burda tartı kullanmak mecburi oluyor. Piyasada bulunan tartıların tepki hızları biraz yavaş kalıyor. Bu sebeple kendim bir tartı yapmaya karar verdim. Hem daha hızlı tepki süresi olucak hem de İçine belirli tarifleri kaydedip. Ekranda şimdi suyu dök bekle, ağırlık değişimine bakarak daha hızlı veya daha yavaş dök gibi işlevleri olucak. Tartının ana sistemini yaptıktan sonra ikinci kısmı yazılımsal ve daha kolay olan kısım. Sorulara gelirsem.

Bir tartı da hassasiyeti ve belirleyen load cell mi yoksa laodcell Amplifikatörü mü? Piyasada benzer loadcell ler ve hx711 var çoğunlukla açıklamalarında bazı değerler yazıyor ama içinden anlamlı sonuçlar çıkaramadım
Tepki hızını belirleyen Amplifikatördür diye düşünüyorum piyasada genelde hx711 var bunun yerine kullanılabilecek daha iyi kartlar var mı örnek projelerin tepki hızları yetersiz geldi.

max 3kg ve 0.1gr hassasiyet elde etmek istiyorum başlangıçta 0.01gr hassasiyet çok daha iyi olur. Genelde kullanım aralığı 300gr ila 1kg arasında olucak

Bence senin kullanmaya çalıştıgın programda sorun var;Hx711 10 ile 80 SPS(sample per second) de çalışır.yani saniyede 80 kereye kadar ölçüm alabilirsin.
Başka bir sorunun ise kuyumcu terazisi ile portakal tartmaya çalışıyorsun.Hem çok hassas olsun hemde geniş ölçüm aralıgı olsun diye birşey olmaz.

Bence senin kullanmaya çalıştıgın programda sorun var;Hx711 10 ile 80 SPS(sample per second) de çalışır.yani saniyede 80 kereye kadar ölçüm alabilirsin.
Başka bir sorunun ise kuyumcu terazisi ile portakal tartmaya çalışıyorsun.Hem çok hassas olsun hemde geniş ölçüm aralıgı olsun diye birşey olmaz.
Daha kendim deneme yapmadım internetteki hazır yapılmış projelere bakarak böyle bir sonuca varmıştım.
Ölçüm aralığımın normal olduğunu düşünmüştüm. İhtiyacım olan Max 1.5kg aslında ama belki başka şeylerde de ihtiyacım olur diyerek 3kg olmasına karar verdim.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri