Lm317t 0-22v 10 amper guc kaynagi bilgisi olan çalışma şeklini

circuit-lm317-power-supply-10a-guc-kaynagi-mj15004.png

Yukarıdaki devreyi çok sevdiğim bir abim dizayn edip kurup çalıştırmıştır. Kendisini burada anmadan geçmemek lazım. Bizlerle paylaştığı için Mr_YAMYAM abime teşekkür ediyorum.

Devre 3 kısımdan oluşuyor.

1- LM317 voltaj regülatörü
2- Akımı arttırmak için güç transistörü devresi
3- Aşırı akım yada kısa devre anında devreyi koruması için tiristörlü koruma devresi

1- LM317 burada çıkış gerilimini kontrol edecek şekilde kurulmuştur. Devrede 5k lık pot ile çıkış voltajı kontrol edilmektedir. Bu noktada çıkıştan çekilen akım 1 ampere kadardı yanlış hatırlamıyorsam geçen akım tamamen LM317 üzerinden geçmektedir.
2- Çekilen akım arttıkça R1 direnci üzerinde düşen gerilimde artmaktadır. Bu direnç üzerindeki gerilimin artması Yukarıdaki Q1 ve Q2 transistörlerinin iletime girmesini sağlamakta ve gücün transistörler üzerinden geçmesini sağlamaktadır.
3- U2 tiristörü şönt direnci üzerinde düşen voltajla tetiklenmektedir. Devreden çekilen akım kesme değerine ulaştığında RV2 ile ince ayar yapılarak kalibre edilmelidir. Tiristör aşırı akımda iletime geçerek röleyi çektirmekte ve şıkışa giden voltajı kesmektedir. Bu şekilde kısa devre yada güç transistörlerinden aşırı akım çekilmesini engellemekte korumaktadır.

Load ve cut butonları ile devre test edilmektedir. RV1 potu ile çıkış gerilimi kontrol edilmektedir.
Görünüşü çok güzel keşke bunun girişinde 95Vac ve çıkışında da 120Vdc yapabilsek.

Bu regülenin köprü önüne şöyle bir ekleme yapsak. Nasıl olur?
Benim dediğim uygulama böyle.

filterTA5AE.jpg

Dönen akımın giden akımdaki ripple dalgalarını sönümlendirmesi esasına dayanıyor.Lakin burada sözkonusu olan 100hz ve yüksek akım.
Yani 1 amper için sarım başına 10sp ve 1mm emaye tel gerekir.Çekirdek malzemesi için Tabiki boş bir E modeli sac nüve uygun olur diye düşünmekteyim.
Çekirdek nüve için alternatif önerileriniz özellikle bekliyorum.

Alttaki bobin sana dezavantaj oluşturur.
Bu bobinin iç direnci GROUND hattındaki voltaj farklılıklarını artıracaktır.
Özellikle yüksek frekans bölgelerinde ciddi osilasyonlara maaruz kalacaktır.
Ground hattının direnci hem omik hem de indüktif olarak son derece düşük olmalıdır.
Benim testlerimde 0.1ohmluk omik direnç bile bu devreyi kullanılamaz hale getirmiştir.
Üstteki bobinin ise 100Hz bölgesinde etkin olabilmesi için çok fazlaca sarılmış olması gerekmektedir. Sarım sayısını azaltabilmenin yolu ise kapalı demir çekirdeğe kalın tel ile sarılması ile mümkündür.
Üstelik bu bobinin rezonans frekansını 100Hz'e tam oturtmuş olsan bile çıkıştaki ripple değerini kayda değer oranda azaltamazsın.
Çünkü ripplelerin oluşum şekli kondansatörlerin dolma ve boşalma eğrisi ile ifade edilmektedir.
Rippleri teknik olarak azaltabilmenin yolları.
1 Yüksek PSRR özellikli regülatör devreleri kullanmak.
2 Ana kapasitörlerin ESR değerinin en az seviyede olabilmesi.
3 Ana kondansatör ve devrede kullanılacak stabilite ile ilgili kondansatörlerin tipleri.

MERHABA @Mr_YAMYAM
Konuyu hemen kavramışsınız hocam. Amacım ise başta trafolu lineer devre köprü çıkışındaki 100 hz kalıntısını daha terbiye edilmiş bir hale getirip yükte dahi olsa bu kalıntılardan kurtulmak.Bu iş için ek etkili yöntemin smps devrelerinin girişinde kullanılan common filtre olabileceğini düşündüm.COMMON filtre zıt olarak DC üzerindeki riplleri yok eder. GROUND demişsiniz.Bu hattı benim şemadaki filtreden sonra ground kabul etsek ne olur ki?

-----------------ALINTI------------------

Rippleri teknik olarak azaltabilmenin yolları.
1 Yüksek PSRR özellikli regülatör devreleri kullanmak. Bu devrelerinde maliyeti yüksek ve daha önemlisi çıkış Akımı çok düşük. YA SİZCE?
2 Ana kapasitörlerin ESR değerinin en az seviyede olabilmesi.Burası da önemli tabiki maliyet var
3 Ana kondansatör ve devrede kullanılacak stabilite ile ilgili kondansatörlerin tipleri. Sanırım 2. madde ile aynı gibi

@LUTFiBEY
Diğer forumda beni görmüşsen kötü bir huyum olduğunu bilirsin.
Sevdiğim arkadaşlarımı KÖTEKLERİM :p
Düşük ripple demek 1mV ripple anlamına gelmez. 1mV veya aşağısı bir ripple yüksek kazançlı devrelere (Mik pire amplisi, phono pire amplisi) gibi devrelerde ihtiyaç duyulmaktadır.
Fazla kazanç ihtiva etmeyen veya yüksek akım kapasiteli bir devrede ise ripple değerinin, devreden çekilecek akım ve gerilimin orantısal büyüklüğü ile hesaplanabilir.
ÖRNEKLER:
10V ile çalışan bir ampli çıkış katı. Çekilen akım 2A olsun.
Bu amplinin sadece çıkış transistörleri için hesaplayacak olursak ve takribi 100mV ripple ihtiva eden bir besleme katımız var ise 10/0.1=100 katı S/N değerine sahip oluruz demektir.
Tabii ki burada çıkış transistörlerinin regülasyon özelliği ve PSRR (Power Supply Ripple Rejection) özelliği hesaba katılmamıştır.
Haliyle çıkış transistörleri de voltajdaki rippleri belli oranda düzeltecektir.
Bunun mantığını küçük bir örnek ile anlayabilirsin.
AC10V çıkışa sahip bir trafo gerilimini doğrultup kondansatörden geçirdikten sonra uygun bir tek transistör ile 10V'a regüle edersen, kondansatör üzerindeki ripple değerinden çok çok daha iyi bir değer elde edersin.
Ama ihtiyacın mikrofon pre amplisi gibi bir uygulama ise elbette düşük ripple çok önemli olacaktır.
Ama böyle bir pre amplinin akım gereksinimi çok az olacağı için küçük güçte iyi PSRR özellikli bir regülatör yapabilirsin.
Evet bu regülatörün belli bir maliyeti olacaktır. Ancak maliyet fazla olacak diye de tekniğin kurallarına karşı gelip takniği bizim ÇİN'liler gibi kandırmaya çalışamazsın.
Low-ESR bir kondansatör eğer belli ölçüde ihtiyaçı görmekte ise maliyet unsuru elbette hesaplanacaktır.
Vatandaşlar ampli yapmışlar. İçerisinde iki tane LOW-ESR kondansatör koymuşlar ve ampliyi bu kondansatör üzerinden doğrudan beslemişler.
Evet bu tür kondansatörler ecik bahalıdır. Ama işin gereği budur.
Alternatif olarak ESR yi düşürmek istediğinde ana kondansatörlerden çoklu parelel bağlamak suretiyle de düşük ESR elde edebilirsin.
Örneğin 10.000uF 63V low-ESR kondansatör takribi 10$ ise sen 1000uF lardan 10 adet parelel bağlayıp kullanabilirsin. Teorik olarak fiziksel ESR 10.000uF kondansatörden daha küçük olabilecektir.
Kondansatör tiplemesi ise ana kondansatör bölgesinde ciddi sorundur.
Çünkü kapasite değeri son derece büyüktür. Ancak tasarımı ilmine göre yapabilirsen bazı kondansatörler sana çok yardımcı olacaktır.
İşte sana bir KAYNAK.
RV&ESR.png

Ben LM317 li ve 100A akım kapasiteli bir regülatör ile 30mV civarı ripple elde etmiştim ki, güç gerektiren sistemler için bu ripple değeri uçuk seviyede iyi idi.
Tabii ki tasarımın genel şemasından ziyade kullanmakta olduğum elemanların tipleri önem arzediyordu.
1) Bu büyüklükteki akım için kablo kullanılması neredeyse olanaksız idi.
Kablo yerine düz bakır BARA'lar kullanmıştım.
Ana kondansatör için kazara hurdacılardan bulmuş olduğum mavi renkli ve üstten vidalı cins 100.000uF kondansatör kullanmıştım. Kendisinin boyutu bira kutusu kadardı.
Bir de entegre girişindeki ve çıkışta kullanılan kondansatörleri HANTAL... pardon TANTAL yapınca dadından yinmez bir güç kaynağı olmuştu.

-Bu entegre yanlarındaki tantal kondansatörler düşük esr olsa gerek.​
-Bir de sizin bahsettiğiniz anaç kapasitörün düşük esr li olanları​
Bunlar Türkiyedeki internet mağazalarında ESR değerleri yazmıyor.En son görüşmemizden sonra epey arşatırdım internet mağazalarında açıklama yok.Seramik mi yada tipleri nasıl bunların acık görsel destekli ipucu verseniz.
Not: Bulunduğum yerdeki 2 dükkan ESR desen adamın yüzüne bakarlar eminim.

Birkaç örnek link.
Adi de olsa low-esr kondansatör.
https://tr.aliexpress.com/item/3300...expid=bfaabed0-12cf-494f-bfb9-871a741b58b6-10
Tanınmış bir marka.
Kullanım alanına göre kondansatörün tipi low-esr dir.
https://tr.aliexpress.com/item/4000...expid=bfaabed0-12cf-494f-bfb9-871a741b58b6-23
Bu kondansatörlerin üzerinde özel bir kod veya seri numarası da bulunabilmektedir.
Hazır yapılmış bazı devrelerdeki kondansatör tipleri sana referans teşkil edebilir.
https://tr.aliexpress.com/item/3296...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Ürünlerin kalitesi doğrultusunda ideal ESR değerine sahip diyebiliriz.
Sadece uyanık olup hangi kondansatörün amaca uygun olduğunu tecrübelerinle sen belirleyebilirsin.
Türkiyedeki satıcılara LOW-ESR kondansatör istiyorum dersen o satıcı sana ''BEN DE SENİN'' diye yanıt verebilir :D
Ama satıcının elindeki malzemeleri inceleyebilme şansın olursa, bulduğun kıymetli malzemeyi anında kapabilirsin.
Birkaç sene önce Konya sokakta bir satıcının çekmecelerini kurcalarken LOW-ESR kondansatörlere rastladım. Hemide 4700uF35V idi.
Çaktırmadan fiyatını sordum. 35V arada bir değer olduğu için fazla kullanım alanı yoktu. 50V ila 63V luklar revaçta idi.
Küçük bir pazarlıkla tüm kondansatörleri satın aldım :D

-Bu entegre yanlarındaki tantal kondansatörler düşük esr olsa gerek.​
-Bir de sizin bahsettiğiniz anaç kapasitörün düşük esr li olanları​
Bunlar Türkiyedeki internet mağazalarında ESR değerleri yazmıyor.En son görüşmemizden sonra epey arşatırdım internet mağazalarında açıklama yok.Seramik mi yada tipleri nasıl bunların acık görsel destekli ipucu verseniz.
Not: Bulunduğum yerdeki 2 dükkan ESR desen adamın yüzüne bakarlar eminim.
Ozdisan sitesine (veya belki rakipleri de yazmıştır) girip arama satırına low esr yazın.

Gezerken daha kaliteli kondansatör gördüm :D
https://tr.aliexpress.com/item/4000...#7538#925_668#2846#8116#907_668#2717#7561#375
NIPPON firmasının PEYNIIR firması için çıkartmış olduğu kondansatörler.
Daha önce bu kondansatörleri görmüş ve hayran kalmıştım.
Eğer sahte değilse oldukça kaliteli ve güvenilir kondansatörlerdir.
Haliyle fiyatı ecik BAHALI olsa da bence bu fiyata değer.
Çünkü kendi tasarımım olan amplideki aynı marka (NIPPON) kondansatörleri bile 12$ dan almıştım.

PEynir firması :D

Bir yerde okumuştum doğruluğunu bilmem üzernde şu 105(sant)C yazanlar low esr imiş. Bilginize.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri