Lm317t 0-22v 10 amper guc kaynagi bilgisi olan çalışma şeklini

İş yavaş yürüyor. Bu doğru. Ama bu proje yakışıklı olacak gibi.İyi çalışması için uğraşıyorum.

Lm 317 için yine aynı minik soğutucuyu kullanacağım sanırım. Ama 2xmj2955 in ana soğutucusuna vidalayacağım. Çünkü lm317 de ısıl koruma var. Böylelikle blok ısıl korumadan yararlanacağım.
Dün yanlışlık yapmışım. Mj2955 çiftini radyatör bloğuna ters vidalayınca, doğal olarak çiftleri paralel ters lehimlemişim. Beys-emiter / emiter- beyz paralel çifti olmuş. Allahtan Transistör ler sağlam. Lm317 yi tazeledim.

Artik tecrube ettigim bana ugrasi çıkartan en buyuk tecrube piyasada satilan yari iletken malzemelerin patates olmasidir.

Aldiginiz LM317 saglam diye guvenmeyin. Sizi yari yolda birakabilir.

Elimde meanwell marka 24 volt 14.6 amperlik smps tamiri ile ugrastim. Basima gelecegi bildigim icin fazlasi ile TL494 pwm entegresi almistim. Cevre arizali elemanlari degistirirken bu entegreyide degistiriyorum. Ama guc kaynaklari duzgun calismiyor hatayi baska yerde ararken malesef en son degistirdigim entegrede cikti.

Yani sozun kisasi o entegrelere guvenmeyin derim.

En sağdaki 3.uç transistörün beys te olacak. Anladım.
Transistör olarak 2 adet st mj2955 parelel kullanacağım. Umarım yeterli olur.
Şimdilik lm 317 ye biraz büyük bir soğutucu arıyorum.
Teşekkürler
OLMAZ..
MJ2955 transistörünün akım kazancı düşüktür. Rasgele transistör kullanamazsın.
Yüksek akım kazançlı transistör kullanmalısın. Bu transistörlerden temin edemiyorsan, düşük akım kazançlı bir transistörü sürebilmek için ikinci bir transistör daha kullanmak gerekir. Ancak ikinci bir transistör kullanımı Vbe gerilimini artıracağı için bu sefer de LM317 ye seri direncin değerini değiştirecektir.
Bu direncin değişimi LM317 yi regülasyon olarak değiştiriyorsa, devre sağlıklı çalışmayacaktır, direncin değeri olağandan büyük olursa da aşırı saturasyon oluşup transistörler kısa devre gibi davranarak regülatörü kilitleyecek ve çıkış gerilimin max seviyeye yükselecektir.
Ayrıca ikinci transistör kullanımı her iki transistörün de osilasyon etkilerini artıracak, haricen güvenlik tedbirleri kullanmanı gerektirecektir.
MJ15004 transistörü kullanılamıyorsa 2SA 1943 transistörü kullanılabilir. Ancak bu transistörün power dissipation güç harcaması MJ15004 e göre düşük olduğu için, 5A için iki adet kullanılması önerilir.

Elimdeki mj2955 lerin orjinal ve kaliteli olduğundan emin olduğumdan kullandım.
Orjinal ve kaliteli mj15004 bulabileceğim yurtiçi bir satıcı da bilmiyorum. Maalesef böyle güç transistörlerinin sahte olması ihtimali de % 70 gibi.Önerebileceğiniz kalite ve orjinal satan güvenilir satıcı varsa, özelden yazarsanız/ öneren olursa sevinirim.

Elimdeki mj2955 lerin orjinal ve kaliteli olduğundan emin olduğumdan kullandım.
Orjinal ve kaliteli mj15004 bulabileceğim yurtiçi bir satıcı da bilmiyorum. Maalesef böyle güç transistörlerinin sahte olması ihtimali de % 70 gibi.Önerebileceğiniz kalite ve orjinal satan güvenilir satıcı varsa, özelden yazarsanız/ öneren olursa sevinirim.
MJ2955 ler orijinal dahi olsa akım kazançları düşüktür. Yani bu model trnasistörler farklı amaç için yapılmışlardır.
Önerilen MJ15004 transistörü ise akım kazancının yüksek olması ve güç harcanabilme özelliğinin yüksek olması nedeni ile tam amacımıza uygun bir transistördür.
MJ.png

MJ2.png

Günümüz koşullarında bu transistörü değil, hiçbir ürünü kaliteli olarak bulabilmek mümkün değildir.
Sadece LM317 için bile onlarca çeşit alıp test ettikten sonra tek bir yerde satılan bir üründen uygun performansı alabildim.
IMG_1394.JPG

Sonra da satıcıdan bu ürünü elinde ne kadar varsa aldım :D
Bu da benim deliliğimdir.

Stokçuluğa başladım adamım :D
Belki bir yıl sonra bunları da bulamayacağız. Elimde bulunsun.

Abi yapma etme boyle deme stok mstok mazallah piyasa çok kötü şikayet mikayet ederler haberleri duymuyormusun ??

Soğan lobisini soğan stokçularını basıyor zabıtalar? Aman deyim..:D:D

Stok değildir o sen o resmi hemen kaldır bir iki tane de sen .. ben üç dört tane deyim.

Abi yapma etme boyle deme stok mstok mazallah piyasa çok kötü şikayet mikayet ederler haberleri duymuyormusun ??

Soğan lobisini soğan stokçularını basıyor zabıtalar? Aman deyim..:D:D

Stok değildir o sen o resmi hemen kaldır bir iki tane de sen .. ben üç dört tane deyim.
40-50 adet ürün için hiç kimse bana bulaşamaz. Zaten elimde 30 tane falan kaldı.
Ben ürünleri alıp ta satan birisi değilim. Kendim kullanıyorum. Herhangi bir cihaz yaparsam da en azından 5-10 tanesi cihaz içerisinde kullanılıyor.
Elimde kalanlar ile en fazla 3-4 tane cihaz daha yapabilirim. Ondan sonra Allah büyüktür misali yeni arayışlara gireceğim.
Zaten şu aralar üzerinde çalışmaya karar verdiğim PRE-POWER ampli ikilisi projesine başlarsam vay halime.
Başta LM317 olmak üzere LM337 lere de fazlasıyla ihtiyaç duyacak olup, elimde LM337 lerden sadece 4 adet bulunmaktadır. Bu proje için ise nereden baksam en azından 10 adet LM337 lazım.
(Test esnasında zarar gören ürünleri saymıyorum)
Yani iş ticaret olarak ele alınmıyor olup, bir iki proje bazında ancak ihtiyacı karşılamaktadır.

40-50 adet ürün için hiç kimse bana bulaşamaz. Zaten elimde 30 tane falan kaldı.
Ben ürünleri alıp ta satan birisi değilim. Kendim kullanıyorum. Herhangi bir cihaz yaparsam da en azından 5-10 tanesi cihaz içerisinde kullanılıyor.
Elimde kalanlar ile en fazla 3-4 tane cihaz daha yapabilirim. Ondan sonra Allah büyüktür misali yeni arayışlara gireceğim.
Zaten şu aralar üzerinde çalışmaya karar verdiğim PRE-POWER ampli ikilisi projesine başlarsam vay halime.
Başta LM317 olmak üzere LM337 lere de fazlasıyla ihtiyaç duyacak olup, elimde LM337 lerden sadece 4 adet bulunmaktadır. Bu proje için ise nereden baksam en azından 10 adet LM337 lazım.
(Test esnasında zarar gören ürünleri saymıyorum)
Yani iş ticaret olarak ele alınmıyor olup, bir iki proje bazında ancak ihtiyacı karşılamaktadır.

Takılıyorum abi yanlış anlaşılmasın sakın.

Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri