lion pil şarj devresi

mahmut53

Üye
beyler 5V 3A bir adaptör alsam silisyum diyotu seri bağlasam 0.7lik voltaj düşürecekya kabloyuda uzun tutsam 4.2V a düşermi bu 4.2V ile 6 adet 3.7 V lion pili şarj edecem sizce sıkıntı olur mu ?(li-onlar birbirine paralel)

daha o nce de yazmistim. lionlar sabit akimla sarj edilmez.
onlarin mantigi bjr saniye sarj ver sonrasinda kontrol et uzerinedir. kontrol entegreleri sart. oyle diyotla is gorulmez. sabit akim verirseniz sisip patlar!

hmm daha öcneden ayarlı bir güç kaynağı ile 4.2V 2A ayarlı bir kaynak yapıp şarj ettim ve ne bir ısınma ne bir şişme olmadı sizin dediğini zpiller lipo olmasın ?

benım seri uretım yaptığım bir cıhazda o pillerı kullanıyorum 4.1 voltla şarj edıp 3.5 volt kullanıyorum devrede bir diyotla duşuruyorum 2-3 yıldır 500 tane cihaza taktım sorunsuz yalnız şarj girişi drenç uzerınden çikiş dıyot uzerınden yapıyorum buna dıkkat etmek lazım eğer şarj için dırek bağlarsan cihazın çektığı akimi duşuruyor mutlaka senınde kullanırken sarf edecek devrede olacaktır tahmınım bahsettığım gıbı yaparsan sorun olmaz

ben bugunhemen siser mi dedim:)
uzun vadede soyluyorum. lithium cok dengesiz bir elementtir. cikar suya koy ates alabilir,
ama er gec patlar,
soyle diyeyim sabit akim altinda lityum cok kolay sarj olur, 3 dakikada fullersin. ama neden biz sabit akim vermiyoruz?
cunku lityum bataryanin ic direnci cok dusuktur, kisa devre eder devreyi. ve ne verirsen ali. bir tavugu cok besledgimizde nasil sonunda catlarsa pil de 4.29 u astiginda patlar, ha bu hemen olur mu? bataryasina gpre degisir, aslinda sana koyde olsam patlak pilleri gosterirdim.

ben bugunhemen siser mi dedim:)
uzun vadede soyluyorum. lithium cok dengesiz bir elementtir. cikar suya koy ates alabilir,
ama er gec patlar,
soyle diyeyim sabit akim altinda lityum cok kolay sarj olur, 3 dakikada fullersin. ama neden biz sabit akim vermiyoruz?
cunku lityum bataryanin ic direnci cok dusuktur, kisa devre eder devreyi. ve ne verirsen ali. bir tavugu cok besledgimizde nasil sonunda catlarsa pil de 4.29 u astiginda patlar, ha bu hemen olur mu? bataryasina gpre degisir, aslinda sana koyde olsam patlak pilleri gosterirdim.
hocam bu dediğiniz pillerin 18650 laptop li-on piller olduguna eminmisiniz bunların hazır devreleri felanda var 1tanesini 600 mA de http://320volt.com/lm317-3-6v-lithium-ion-pil-sarj/ burda gösteriyo mesela çoğunda böyle şarj ediliyo sizin dediğinizle alakalı pek bişey bulamadımda ondan soruyorum

benım seri uretım yaptığım bir cıhazda o pillerı kullanıyorum 4.1 voltla şarj edıp 3.5 volt kullanıyorum devrede bir diyotla duşuruyorum 2-3 yıldır 500 tane cihaza taktım sorunsuz yalnız şarj girişi drenç uzerınden çikiş dıyot uzerınden yapıyorum buna dıkkat etmek lazım eğer şarj için dırek bağlarsan cihazın çektığı akimi duşuruyor mutlaka senınde kullanırken sarf edecek devrede olacaktır tahmınım bahsettığım gıbı yaparsan sorun olmaz
hocam ne demek istediğinizi tam anlıyamadım acaba daha açıklayıcı olmanız mümkün mü ?

Önereceğiniz basit entegreli, sağlıklı çalışan dewre şeması varmı acaba. Bende ewde laptop batarya hücresi kullanarak birkaç uygulama yaptım li-ion pilli. Bu pilin en güzel tarafı durdugu yerde deşarj olmaması. Örnegín ışıldak, şarjlı vidalama ne zaman lazım olacağı belli olmayan şeyler elini attığında çalışır durumda oluyor. Eski 5110 ile şarj ediyorum. Tel.in pilini parçaladım pilin konnektör kısmında 3 bağlantıyı 2 ye düşüren küçük bir dewre var. O dewreyi pilden ayırdım ucuna bir erkek jak yaptım pil her cihazın içinde cihaz üzerinde dişi jak var normal telefon şarj eder gibi kullanıyorum. Şarj bittimi telefonun ekranında yazıyor ve şarjı kesiyor...

o devre akim sinirlamali farketti isen, olabilir, ama yine de guvenli degil. lithium piller bu sekil ufak devrelerle sarj edilirse omrunden yer, patlamasa da omru kisalir, max1555 ile cok daha stabil bir devre kurabilirsin,
inanmiyorsan su soruyu sor her kesin elinde lithium pilli telefon var. onlarin telefonu neden pilleri bozuyor da bende 2001 den kalma panasonic ve sony lithium piller var, 2004 den kalma k300i pili, 2006 dan kalma k750 i pili var ve tss gibi?
bunlari kuralina uygun kullandigim icin olmasin?
mesle pili sarj etmek degil yoksa ac akim ver gene sarj olur:) ama maksimum gucu maksimum sure almak istiyorsan kontrol entegreleri ilre darj et. 317 nin isi degil bu.

benim yapmak istediğim sistem basitçe bu

Ekli dosyalar

• ndgkjısnqa.png
    ndgkjısnqa.png
    59.6 KB · Görüntüleme: 35

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,958
Son üye