Li-ion pil şarjı nasıl yapılır

Pil 2400mAh ise 2.4 A cekersen 1 saatte biter demektir. Yeni bir Ni-MH pili kısa devre ettiğimde 9-10 A akim gördüm. Bu akımdan düşük akım gorduysem dijital fotograf makinesini acmiyordu bile.

2400mah pilin kapasitesi. anlik verebilecegi akim farkli ayni kapasitede 35a vereni de var 5a vereni de cihazin cektigi akima gore kapasitesi olcusunde akim gonderir. Pilden firmanin verdigi degerden fazla akim cekersen kisa surede pil olur kisa devre li ion pillerde tehlikelidir patlamasina sebep olabilir

Leptop pili yada tasinbilir sarj cihazlarinda kullanilan li ion pillerinki 4-5 civarinda lg marka 20-30 a akim verebilen li ion piller var tabi maliyet biraz daha yuksek lipo piller bu konuda daha iyi ve hafif bu yuzden helikopter gibi cihazlarda lipo kullanilir

Her sey hazir olsa bile akimi rahat iletecek kablo ve baglanti yapmak gerek 20 awg kablo genelde yeterli baglantiyi da putolayarak yapmak en iyisi. sanirsam lehimde is gorur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
resimde görünen pillerden 20A almanız imkansız. dediğim gibi max hold ölçümünde 4A iki saniye sonra zaten iptal oldu pil. batarya grubunda zaten yazıyor 18w 12v diye pili açtım resimdede görünüyor. 20A 12v çok büyük bir güçtür arkadaşlar böyle küçük pillerde bu verimi alamazsınız. bütün olay şanzumanda bitiyor.

Ölçmek için piller kısa devre edilmez. Matkaplar için mecburen yüksek performanslı piller kullanılır. Vidalama yapıldığından devir düşürülerek tork arttırılır 1. kademe daha düşük devir ve daha yüksek tork verir 2.kademe yüksek devir düşük torklu olur. 4.2 amper gösterene kadar pilden çok yüksek akımlar geçip hasar vermiştir. Test sırasında yükte 20 amperleri rahatlkla görebilirsiniz. Kısa devrelerin akımları ne olur denemek lazım.

ölçmek için piller kısa devre edilmez diye bir şey yok. sadece uzun tutmamak gerekiyor. sonuçta kısa devre akımı ölçmek yani pilin verebileceği maximum akımı görmek için kısa süreli yapılabilir. motor kalkarken de kısa devre akımı çeker ama çok kısa süreli.

ölçmek için piller kısa devre edilmez diye bir şey yok. sadece uzun tutmamak gerekiyor. sonuçta kısa devre akımı ölçmek yani pilin verebileceği maximum akımı görmek için kısa süreli yapılabilir. motor kalkarken de kısa devre akımı çeker ama çok kısa süreli.
Tamam işte arkadaşlar da 20 A kısa süre diyor bildiğimiz gibi motorlar ilk hareket anında demeraj akımı 3-4 kat oluyr.
Leptop pili yada tasinbilir sarj cihazlarinda kullanilan li ion pillerinki 4-5 civarinda lg marka 20-30 a akim verebilen li ion piller var tabi maliyet biraz daha yuksek lipo piller bu konuda daha iyi ve hafif bu yuzden helikopter gibi cihazlarda lipo kullanilir
Bahçe ekipman siteleri üzerinden aletlerin özelliklerine bakın motor için 1,3 -1,5A diyor hatta üzerine etiket yapıştırıyor dediğiniz gibi sürekli 20A olsa yazmaz mıydı üreticisi!

Sizin yaptığınızı pil üreticileri yapıyor ama o pil sonra kenara atılıyor. Kalkışta kısa devre akımı çekmez. Omik direnci kadar kalkış akımı çeker. Kısa devre de omik direnç sıfıra yakın olduğundan akımı pilin iç direnci sınırlar bu da bütün gücünü hızlı bir şekilde boşaltır ve kendine de hasar verir.

Pili actim kisa devre yaparak max cektigi akima baktim pens ampermtre ile 4.2 a gorur gibi oldum ve pil öldu suan icine ne sigorta koymuslar nede termal protecter. Icerisindede goruldugu uzere 18650 tip samsung standart lityum pil var. 15-20 amper bu pilden alman imkansiz. Allahtan ikinci pil grubu var yedik bataryayi durup dururken :)
Gitti canm makina, sırf foruma yardımcı olucam diye ... önceden baktın sigorta yok koyaydın ya ntc pptc vs.

Yapilacak sey basit yuk altinda cihazin cektigi akimi bulup uygun devre ve pil kullanmak. Ben 105 watt lik 14.4 volt sarjli el supurgem icin yaptim. Super oldu. 8-10 civarinda akim cekiyordu

Yapilacak sey basit yuk altinda cihazin cektigi akimi bulup uygun devre ve pil kullanmak. Ben 105 watt lik 14.4 volt sarjli el supurgem icin yaptim. Super oldu. 8-10 civarinda akim cekiyordu
Dmm bozuk olmasın verdiğin değerlerle 7,29A yapar! Bi zahmet ürünün teknik etiketini paylaşır mısın?

Tam sarjda 14.4v olmaz bu daha yuksek 3.7 v li ion pilin 4.2 oldugu gibi fircali motorlarda akim gerilimle dogru orantili artar.

Tahmini olarak heaapladim

Normal sarjda 7 civari akim olcmustum

Arkadaş yaşın 14 mü? bu işi bilmiyorsun yada sallıyorsun, 3,7 pil kullanarak nasıl 14,4v yaparsın cihazın üzerine niye bu değeri yazarsın, sendeki cihaz li-ion değil! Ni-cd her biri1,2v 12 adet!!!

yaşına itirazım yok ama bilgilendirmelere dikkat edelim!

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri